შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი ავრცელებს ინფორმაციას ევროპული კვლევების საბჭოს 2018 წლის კონკურსში გამარჯვებული პროექტების შესახებ
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული  სამეცნიერო ფონდი ავრცელებს ინფორმაციას ევროპული კვლევების საბჭოს 2018 წლის კონკურსში გამარჯვებული პროექტების შესახებ
1. დევნილთა დაცვის საკითხი მეოცე საუკუნის ცენტრალურ ევროპაში
მეოცე საუკუნეში ცენტრალური ევროპა იქცა ომისა და რასობრივი დევნის მთავარ ადგილად. პირველი მსოფლიო ომისა და ჰაბსბურგის მონარქიის დაშლის შემდგომ, სახელმწიფოები მუდმივად ცდილობდნენ მოლაპარაკების გზით განესაზღვრათ დევნილთა სტატუსი და შეემუშავებინათ მათი დაცვის ეფექტური საშუალებები.  დღევანდელ დღეს იძულებითი მიგრაცია მსოფლიოში ერთ-ერთ უმთავრეს გამოწვევას წარმოადგენს. UNHCR-ის მონაცემებით მსოფლიოს მასშტაბით 68.5 მილიონი ადამიანი არის იძულებითი მიგრაციის მსხვერპლი, რაც სახელმწიფოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციებისათვის უმთავრეს გამოწვევას წარმოადგენს, რათა იმოქმედონ დევნილთა პრობლემის გადასაჭრელად და არ შემოიფარგლონ მხოლოდ სტატისტიკური მონაცემების წარმოებით. მიუხედავად არსებული კრიზისისა ცენტრალური ევროპა არ არის მზად სრულად გადაჭრას მიგრაციის პრობლემა და მიიღოს იძულებით გადაადგილებულ მიგრანტთა გაზრდილი ნაკადი.
ამ პროექტში, საერთაშორისო კვლევითი ჯგუფი, დოქტორი მიქალ ფრანკლის ხელმძღვანელობით, შეისწავლის მეოცე საუკუნეში დევნილთა მიგრაციისა და თავშესაფრის უზრუნველყოფის საკითხებს, ისტორიის შედარებითი კვლევისა და მულტი-დისციპლინარული მიდგომების გამოყენებით.  ცენტრალური ევროპის ისტორიული გამოცდილებაზე დაყრდნობით კვლევა მიზნად ისახავს დევნილთა დაცვის საკითხის სამეცნიერო და პოლიტიკური დებატების წამოწყებას.
დაფინანსების ოდენობა: € 1,995,950 5 წლიანი პროექტისათვის
1. კვანტური კრიპტოგრაფიის გაუმჯობესება
ყოველდღიურად ინტერნეტ სივრცეში გაზიარებული პერსონალური და ზოგადი ციფრული მონაცემების რაოდენობიდან და მისი მნიშვნელობიდან გამომდინარე, ციფრული კომუნიკაციების წყაროების დაცვისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფა თანამედროვე სამყაროსათვის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს საკითხს წარმოადგენს. დღემდე აღნიშნულის განხორციელება ხდებოდა კრიპტოგრაფიული პროტოკოლების გამოყენებით, ვინაიდან არსებობს მოსაზრება, რომ არსებული კომპიუტერული ტექნოლოგია ვერ უზრუნველყოფს კონკრეტული რთული მათემატიკური ოპერაციების შესრულებას. უახლოეს მომავალში კვანტური კომპიუტერების განვითარება გამოიწვევს კლასიკური ფორმატის კრიპტოგრაფიის პროტოკოლების მოხმარებიდან ამოღებას. კვანტური კომპიუტერის განვითარება რთული მათემატიკური ფორმულების ჩართულებიდან გამომდინარე დიდ სირთულეს წარმოადგენს, ვინაიდან ადამიანის ინტუიცია სამყაროსთან გაცილებით უფრო ადაპტირებულია ვიდრე კვანტურ რეალობა.
პროექტის ფარგლებში პროფესორი დომინიკ უნრუ, კომპიუტერული ტექნოლოგიების გამოყენებით შეიმუშავებს აღნიშნული მათემატიკური ოპერაციების კრიპტოგრაფიული დაცვის ახალ მეთოდებსა და მექანიზმებს. აღნიშნული გულისხმობს ახლებური კომპიუტერული ლოგიკისა და პროგრამული მექანიზმების შემუშავებას. პროექტი მიზნად ისახავს კვანტური პროტოკოლების დაცვის სისტემის გაუმჯობესებას და ამასთან შესაძლო ადამიანური შეცდომების მინიმუმამდე დაყვანას. აღნიშნული პროექტი მკვლევრებს მისცემს საშუალებას შეამოწმონ მათი მათემატიკური კვლევის სისწორე.

Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia disseminates information regarding highlighted projects funded by ERC in frames of Consolidator Grants call 2018
ERC 2018 CONSOLIDATOR GRANTS HIGHLIGHTED PROJECTS
1. Refugee protection in East-Central Europe in the 20th century
During the 20th century, East-Central Europe became a destination for numerous people fleeing war and persecution. During the WWI and after the dissolution of the Habsburg Monarchy, nation states and their societies were repeatedly forced to negotiate the meaning of asylum and take decisions about the protection of vulnerable refugees. Today we also witness the worldwide phenomenon of a large-scale forced migration. According to the UNHCR, 68.5 million people are forcibly displaced in all corners of the world, posing a challenge to countries and international organizations to take action and see human beings behind the statistics. However, in the context of the current refugee crisis, East-Central Europe does not appear as an open and accepting refuge.
In this project, an international research team led by Dr. Michal Frankl will study the multifaceted aspects of refugee migration and reception in the 20th century, using comparative historical research combined with multi-disciplinary approaches. The focus on responses to forced migration over a long period of time and a wide territory rather than specific groups and instances will enable the researchers to gain major insights which could significantly contribute to the field of global refugee history. The research aims to embed the current discussion of refugee protection in the historical context of East-Central Europe and thus provide impulses and cultivate the current and future scientific and political debate.
Funding: € 1,995,950 for five years
1. Improving quantum cryptography
Securing digital communication channels is an important issue in the modern world, given the amount of sensitive data that we exchange every day. Up to now, this was achieved via the use of cryptographic protocols, based on the assumption that it is very difficult for computers to perform certain mathematical operations. The near-future advent of quantum computers, with their new computational capabilities, will require abandoning classical cryptography for novel quantum protocols. Proving the mathematical propositions involved in their development is quite challenging, especially given the fact that the human intuition is better adapted to reason within the classical world, and is more prone to errors in the quantum realm.
Prof. Dominique Unruh will develop new methods for verifying the cryptographic security of these mathematical proofs with the help of computers. This will require designing novel logics and software tools, to be applied to classical protocols to secure them against quantum computers, as well as to proper quantum protocols. The aim is of the project is to improve the security of cryptographic protocols in the upcoming quantum age, and to remove one possible source of human error. It will also give researchers new ways to test the validity of their mathematical proofs.