შეხვედრა უორდროპის სტრატეგიული დიალოგის ფარგლებში
დღეს, 8 ნოემბერს, ქართულ-ბრიტანული პოლიტიკური ფორმატის „უორდროპის” სტრატეგიული დიალოგის ფარგლებში, ჩატარდა შეხვედრა ხალხთაშორისი ურთიერთობების, კულტურის, განათლებისა და მეცნიერების საკითხებზე.
საქართველოს მხრიდან შეხვედრას ესწრებოდნენ საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის,  განათლების საერთაშორისო ცენტრის, საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის, შემოქმედებითი საქართველოს, თბილისის მერიის წარმომადგენლები. გაერთიანებული სამეფოს მხარეს კი წარმოადგენდა დიდი ბრიტანეთის და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს საელჩო საქართველოში, ბრიტანეთის საბჭო საქართველოში (British Council Georgia), კარგი მმართველობის ფონდის (Good Governance Fund) პროგრამა საქართველოში, ბრიტანეთის ბიბლიოთეკა. შეხვედრაზე განხილული იქნა საქართველოსა და გაერთანებულ სამეფოს შორის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის სფეროში მიმდინარე  თანამშრომლობა და წარმატებული პროექტები. ასევე, გაჟღერდა ახალი ინიციატივები ორ ქვეყანას შორის განათლებისა და კულტურის განხრით მჭიდრო თანამშრომლობის დასამყარებლად.
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის დირექტორმა, ბ-ნ ზვიად გაბისონიამ მიმოიხილა თანამშრომლობა ფონდსა და გაერთიანებულ სამეფოს შორის. მან ხაზი გაუსვა ფონდისა და ოქსფორდის უნივერსიტეტის საქართველოს შემსწავლელი მეცნიერებების ერთობლივი კვლევითი საგრანტო პროგრამას”, რომლის ადმინისტრირებას ფონდი 2015 წლიდან წარმატებით ახორციელებს. აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში ოქსფორდის უნივერსიტეტის და ფონდის ერთობლივი კომისიის მიერ, კონკურსის საფუძველზე შეირჩევიან ახალგაზრდა მეცნიერები ოქსფორდის უნივერსიტეტში სამეცნიერო-კვლევითი პროექტის განსახორციელებლად.
ბატონმა ზვიად გაბისონიამ იმედი გამოთქვა, რომ ფონდსა და დიდი ბრიტანეთის კვლევით ინსტიტუციებს შორის თანამშრომლობა გაფართოვდება და მოიცავს არა მხოლოდ ერთობლივი კვლევითი პროგრამის მხარდაჭერას, არამედ მეცნიერების პოლიტიკის შემუშავებისა და განხორციელების მიმართულებით გამოცდილების გაზიარებას.

Wardrop Strategic Dialogue Meeting
On November 8, 2018, as part of the 5th round of the "Wardrop Strategic Dialogue” Between Georgia and the United Kingdom, a meeting was held under the “People to People pillar” to discuss the issues of interpersonal relations, culture, education and science.
The meeting was attended by representatives of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, the National Center for Education Quality Enhancement, International Education Center, the National Library, Tbilisi City Hall. The United Kingdom was represented by the British Embassy, the British Council Georgia, the Good Governance Fund Program in Georgia, the British Library. The meeting focused on the ongoing cooperation in the field of education, science and culture and successful projects between Georgia and the United Kingdom. Sides also considered new initiatives for stronger cooperation in the field of Education and Culture.
Dr. Zviad Gabisonia, the Director General of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, reviewed the cooperation between the foundation and the United Kingdom. He underlined the Joint Research Programme of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and the University of Oxford ,,Georgian Studies Research Programme 2018”, which has been successfully implementing by the Foundation, since 2015. In the framework of the program, the joint commission of Oxford University and the Foundation will select young scientists to implement scientific research project at Oxford University.
Dr. Zviad Gabisonia expressed hope for further cooperation perspectives between SRNSFG and the British research institutions not only in frames of the joint research programme, but also in terms of sharing experience in Science policy development and implementation.