„მეცნიერება იწყება სკოლიდან - კვლევები მოსწავლეთა მონაწილეობით
2018 წლის 19 სექტემბერს ელეფთერ ანდრონიკაშვილის სახელობის ფიზიკის ინსტიტუტის მასობრივი განადგურების იარაღის გაუვრცელებლობის ცენტრში გაიმართა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის სახელმწიფო სამეცნიერო საგრანტო კონკურსის - „მეცნიერება იწყება სკოლიდან - კვლევები მოსწავლეთა მონაწილეობით“ - გამარჯვებული პროექტის „გარემოს რადიაციული ფონის შესწავლა და მონიტორინგი მიკროკომპიუტერული გამზომი სადგურის საშუალებით“ გახსნის ღონისძიება, რომელსაც ესწრებოდნენ სსიპ - ვლადიმირ კომაროვის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის N199 საჯარო სკოლის ფიზიკის პედაგოგები ინდირა ნატრიაშვილი და მიხეილ ბერიშვილი და ამავე სკოლის მე-10 და მე-11 კლასების მოსწავლეები: ნიკოლოზ ციმაკურიძე, ნიკოლოზ ციმაკურიძე, ლევან გოგრიჭიანი, თინათინ თუთბერიძე, თამაზ სანიკიძე, მარიამ ჯაფარიძე, მარიამ ჩხეიძე, მარიამ წურწუმია, გიორგი კედია, ქეთევან ბეგიაშვილი, ქეთევან ხაჭაპურიძე. პროექტის გახსნის ღონისძიებას ასევე ესწრებოდნენ: რუსთაველის ფონდის წარმომადგენლები , დაბა ბედიანის სკოლის ფიზიკის პედაგოგი დავით ნატრიაშვილი. საქართველოს ეროვნული მეცნიერებათა აკადემიის ბირთვული ენერგიისა და რადიაციული უსაფრთხოების პრობლემათა კომისიის თავმჯდომარე, აკადემიკოსი გიორგი ჯაფარიძე, ამავე კომისიის მდივანი ლია ჭელიძე, ელეფთერ ანდრონიკაშვილის ფიზიკის ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე ზაზა როსტომაშვილი, მაღალი ენერგიების ფიზიკის ინსტიტუტის დირექტორი, პროფ. მიხეილ ნიორაძე, ამავე ინსტიტუტის თეორიული ფიზიკის განყოფილების ხელმღვანელი, პროფ. გელა დევიძე, არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები - ირაკლი მჭედლიშვილი და თამარ პატარაია.
აღვნიშნავთ, რომ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ გამოცხადებულ სახელმწიფო სამეცნიერო საგრანტო კონკურსში - „მეცნიერება იწყება სკოლიდან - კვლევები მოსწავლეთა მონაწილეობით“ გაიმარჯვეს ჩვენი სკოლის ფიზიკის პედაგოგმა ინდირა ნატრიაშვილმა და ფიზიკა-მათემატიკის მეცნიერებათა დოქტორმა, პროფესორმა რევაზ შანიძემ და დოქტორანტმა გოგიტა პაპალაშვილმა პროექტით „გარემოს რადიაციული ფონის შესწავლა და მონიტორინგი მიკროკომპიუტერული გამზომი სასდგურის საშუალებით“, რის შედეგადაც სკოლამ მოიპოვა გრანტი და პროექტის დასასრულს სკოლას ექნება რადიაციული ფონის გამზომი სადგური, რომელიც რეალურ დროში შეძლებს გაზომვების ჩატარებას, მიღებული ინფორმაციის დამუშავებას და გარემოს რადიაციული მონიტორინგის როგორც ადგილობრივ, ასევე საერთაშორისო ბაზებში განთავსებას. გამზომი სადგურის მობილურობა საშუალებას მოგვცემს გარემოს რადიაციული ფონის გაზომვები საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში ჩავატაროთ. პროექტის განხორციელება ხელს შეუწყობს ამგვარი სადგურის განლაგებას საქართველოს სკოლებში და რადიაციული მონიტორინგის სასკოლო ქსელის შექმნას.

"Science starts from school - research participation"
On September 19, 2018, the opening ceremony of the Shota Rustaveli National Science Foundation for science grants - "Science starts from school - research participation" - the winner of the project "Environmental study of the radiation and the sun Nutrition by microcomputer measuring station " was held at Ivane Javakhishvili Tbilisi state university Elevter Andronikashvili Institute of physics. where attended teachers of Vladimir Komarov N199 Tbilisi Public School of Physics and Mathematics: Indira Natriashvili and Mikheil Berishvili and pupils of the same school on 10th and 11th grade: Nikoloz Tsimakuridze, Nikolozi Tsimakuridze, Levan Gogrichiani , Tinatin Tutberidze, Tamaz Sanikidze, Mariam Japaridze, Mariam tchkheidze, Mariam Tsurtsumia, George Kedia, Ketevan Begiashvili, Ketevan Khatchapuridze. The event was also attended by the representatives of Rustaveli Foundation, Davit Natriashvili- Physics teacher of the village of Bediani. Academician Giorgi Japaridze, Chairman of Nuclear Energy and Radiation Security Problems Commission of Georgian National Academy of Sciences. Lia Chelidze- Secretary of the Commission. Zaza Rostomashvili, Deputy Director of Elefther Andronikashvili Institute of Physics. Director of High Energy Physics Institute, Prof. Mikheil Nioradze, professor of theoretical physics department of the same institute Gela Devidze, NGO sector representatives - Irakli Mchedlishvili and Tamar Pataraia.
The Shota Rustaveli National Science Foundation announced the State scientific grant competition - "Science starts from school - research participation" won our school, physics teacher Indira Natriashvili, scientist and professor of physics and mathematics Revaz Shanidze, PHD student Gogita Papalashvili by the Project "environmental radiation background in the study and monitoring of the microcomputer measuring sasdguris means", in result school obtained a grant and at the end of the project school will have the radiation measuring station, which will be able to measure in real-time, it will be able to measure, process information received and monitor the environment in local and international databases. The mobility of the measuring station will allow us to carry out measurements of the radiation background in various regions of Georgia. The project will contribute to the creation of such station in the schools of Georgia and the creation of a network of radiation monitoring schools.