შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი ავრცელებს ინფორმაციას ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამა “Horizon 2020”-ის დაფინანსებული პროექტის, EaP Plus-ის ფარგლებში გამოცხადებული მცირე საგრანტო კონკურსის მესამე რაუნდის შესახებ. კონკურსის ფარგლებში, შესაძლებელია საშუამავლო ღონისძიებებსა (ე.წ. brokerage events) და Horizon 2020-ის კონკურსებში წარსადგენ საპროექტო განაცხადების მოსამზადებელ შეხვედრებში მონაწილეობა.
კონკურსის მიზანია ევროკავშირის წევრ და ასოცირებულ ქვეყნებს შორის, მათ შორის აღმოსავლეთ პარტნიორობის (EaP) წევრ ქვეყნებს შორის სამეცნიერო თანამშრომლობის გაღრმავება და ჰორიზონტი 2020-ის კონკურსებში მონაწილეობის ხელშეწყობა.
საგრანტო კონკურსის ფარგლებში, განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა ე.წ. SPIRE-ის კონკურსებს და, შესაბამისად, აღნიშნული კონკურსების შესახებ საშუამავლო ღონისძიებებსა და მოსამზადებელ შეხვედრაში მონაწილეობას. SPIRE-ის მიმართულებით კონკურსები იხილეთ ,,ჰორიზონტი 2020“-ის 2018-2020 წლების სამუშაო პროგრამაში.
აღნიშნული მცირე საგრანტო სქემის ფარგლებში, მონაწილეობა შეუძლიათ კვლევით ორგანიზაციებში/ინსტიტუციებში, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებში მოღვაწე მეცნიერებსა და ასევე მცირე და საშუალო საწარმოების, ინდუსტრიული სექტორისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს.
EaP Plus საგრანტო კონკურსში წარსადგენი დოკუმენტების ჩამონათვალი:
- განაცხადის წარდგენის გზამკვლევი;
- განაცხადის ფორმა მოსამზადებელ შეხვედრაში მონაწილეობისათვის;
- მოსამზადებელ შეხვედრაში მონაწილეობისათვის მოტივაციის წერილი;
- საშუამავლო შეხვედრის დასრულების შემდგომ წარსადგენი ანგარიშის ფორმა;
- მოსამზადებელი შეხვედრის დასრულების შემდგომ წარსადგენი ანგარიშის ფორმა.
კონკურსის მესამე რაუნდის ფარგლებში, შესაძლებელია მონაწილეობის მიღება 2018 წლის ივლისიდან 2018 წლის 31 დეკემბრამდე დაგეგმილ საერთაშორისო ღონისძიებებში. განაცხადების წარდგენის ბოლო ვადაა 2018 წლის 15 ოქტომბერი.
ყურადსაღებია, რომ მონაწილეობისათვის საჭირო დოკუმენტაცია იგზავნება ელექტრონულად პროექტის ფარგლებში ადგილობრივ კოორდინატორებთან დაგეგმილ ღონისძიებამდე მინიმუმ ერთი თვით ადრე.
აღნიშნული საგრანტო სქემით სარგებლობა არ შეუძლიათ მათ, ვისაც EaP PLUS პროექტის წინა ორი რაუნდის ან მულტილატერალური პროექტების: IncoNeET EaP, BILAT-UKR*AINA, Back Sea Horizon, ფარგლებში აქვს მოპოვებული გრანტი საშუამავლო ღონისძიებებსა და მოსამზადებელ შეხვედრებში მონაწილეობისთვის.
დამატებითი ინფორმაციისთვის, შეგიძლიათ მიმართოთ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდში კოორდინატორებს:
საგრანტო კონკურსთან დაკავშირებული ინფორმაციისთვის, ასევე შეგიძლიათ მიმართოთ EaP Plus პროექტის მხრიდან საერთაშორისო ექსპერტს მარგიტ დევიდს: E-mail: margit.david@rcisd.eu (Regional Centre for Information and Scientific Development, RCISD)
ჰორიზონტი 2020-ის ფარგლებში დაგეგმილი ღონისძიებების ჩამონათვალი, შეგიძლიათ იხილოთ ბმულის მეშვეობით.
კონკურსის შესახებ დამატებითი ინფორმაცია და შეფასების კრიტერიუმები, შეგიძლიათ იხილოთ გზამკვლევის მეშვეობით.

Grants for Networking in Brokerage Events or Preparatory meetings – 3rd call
Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia disseminates information about the call for “Grants for Networking” under the multilateral project “EaP PLUS” funded by the EU framework programme for Research and Innovation “Horizon 2020”.
The grants for networking financially support the participation of local researchers from Eastern Partnership countries in Brokerage Events related to Horizon2020 and Preparatory Meetings for the development of H2020 project proposals.
The aim of the Grant scheme is to extend scientific networks between EU Member States/non-EaP Associated Countries and EaP countries as well to increase the number of EaP participants in submitted H2020 project proposals.
The 3rd round of the scheme continues to give special priority to applications concerning SPIRE calls which are explicitly encouraging participation from EaP countries. In this scheme particular attention will be given to applications related to preparation of proposals addressing the SPIRE which are explicitly encouraging the participation of EaP partners into the proposals.
For SPIRE calls see page 62 in the document: https://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/sites/horizon2020/files/h2020-leit-nmbp-2018-2020_pre-publ.pdf
The scheme will financially support the EaP researchers from: Research entities e.g. research institutions/organizations, higher education institutions etc, SMEs and Industry, Local authorities, Civil Society.
Final deadline for submissions: 15 October 2018 unless the available budget is consumed earlier. Candidates can apply for one event scheduled between July 2018 and 31 December 2018. The application form needs to be sent minimum one month before the selected event.
It’s important to note that applicants who have already received grants in IncoNet EaP, BILAT-UKR*AINA, Black Sea projects can be excluded during the selection process. The same applies for applicants that participated in the (previous) 2nd round for Grants from the EaP PLUS project or are resubmitting applications under the present 3rd round.
For further information you can address to the local coordinators of the project at the SRNSFG:
For general enquiries, you can also contact International Expert at the Regional Centre for Information and Scientific Development, RCISD, Ms Margit Dávid, E-mail: margit.david@rcisd.eu