ანონსი: თურქეთის სამეცნიერო და ტექნოლოგიური კვლევის საბჭოსა (TUBITAK) და სსიპ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ერთობლივი სამეცნიერო საგრანტო კონკურსი
ფონდი ავრცელებს ინფორმაციას თურქეთის სამეცნიერო და ტექნოლოგიური კვლევის საბჭოსა (TUBITAK) და სსიპ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ერთობლივი სამეცნიერო საგრანტო კონკურსის შესახებ.  კონკურსი გამოცხადდება 2017 წლის ოქტომბრის მიწურულს ან ნოემბერში.
კონკურსის მიზანია მეცნიერების სფეროში საქართველოსა და თურქეთს შორის თანამშრომლობის გაღრმავება უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისა და სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრების მეცნიერთა ჯგუფებს შორის თანამშრომლობის ხელშეწყობის, ორი ქვეყნის მეცნიერთა სამეცნიერო-კვლევითი მობილობისა და ერთობლივი სამეცნიერო-კვლევითი პროექტების განხორციელების გზით.
კონკურსი ითვალისწინებს საგრანტო დაფინანსებას ერთობლივი კვლევითი პროექტების განსახორციელებლად;
კონკურსი მოიცავს შემდეგ სამეცნიერო მიმართულებებს:
გ) მედიცინისა და ჯანმრთელობის მეცნიერებები;
ე) სოციალური მეცნიერებები;
ვ) ჰუმანიტარული მეცნიერებები;
ერთობლივი კვლევითი პროექტის წარდგენა შეუძლია საქართველოს მოქალაქე მეცნიერთა ჯგუფს და თურქეთის მეცნიერთა ჯგუფს ერთობლივად.  საქართველოს მეცნიერთა ჯგუფი და თურქეთის მეცნიერთა ჯგუფი ერთობლივ კვლევით პროექტს წარადგენენ TUBITAK-ის ელექტრონულ ბაზაში ინგლისურ ენაზე, ხოლო შემდეგ, პროექტის ქართულ და ინგლისურ ვერსიებს  წარმოადგენენ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდში.
ერთობლივი კვლევითი პროექტის წარმდგენ მეცნიერთა ჯგუფს საქართველოდან უნდა ჰყავდეს პროექტის ხელმძღვანელი საქართველოდან, ხოლო მეცნიერთა ჯგუფს თურქეთიდან - პროექტის ხელმძღვანელი თურქეთიდან.
საკონკურსოდ წარდგენილი ერთობლივი კვლევითი პროექტისათვის ფონდიდან მოთხოვნილი ორწლიანი დაფინანსების თანხა არ უნდა აღემატებოდეს 30 000 ლარს, ხოლო წლიური თანხა - 15 000 ლარს
გთხოვთ, გაითვალისწინოთ, რომ წარმოსადგენი დოკუმენტაციის ფორმები და შესაბამისი დანართები (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ბრძანება, ფონდის გენერალური დირექტორის ბრძანება, პროგრამა და პირობები, საპროექტო განაცხადის ფორმა, პროექტის წარმომდგენი ფიზიკური პირებისა და საბაზო ორგანიზაციის ერთობლივი განცხადება) საბოლოო სახით გამოქვეყნდება კონკურსის გამოცხადებისას.

Announcement: Joint Call for Proposals by Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBITAK) and LEPL- Shota Rustaveli National Science Foundation (SRNSF)
Joint Call for Proposals by Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBITAK) and LEPL - Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia (SRNSFG) will be announced in late October or in November of 2017.
The aim of the call is to promote cooperation between Turkish and Georgian higher educational institutes and research centers, to provide funds for joint research projects and to facilitate the exchange of individual scientists and specialists.
The call provides funding for the implementation of joint research projects.
The call covers the following scientific fields:
1.Natural sciences
2.Engineering and technology
3.Medical and health sciences
4.Agrarian sciences
5.Social sciences
6.Humanities
Turkish and Georgian joint teams are eligible to submit a Joint Research Project. Georgian and Turkish scientific teams will submit a joint research project to the TUBITAK electronic base in English. Afterwards, they will submit Georgian and English versions of the project to the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia (SRNSFG). Georgian scientific team should have a principal investigator from Georgia and Turkish scientific team should have a principal investigator from Turkey.
The funds requested from SRNSF for joint research project should not exceed 30 000 GEL for two years, i.e.15 000 GEL annually.
Please, consider that the documentation forms and corresponding annexes (Order of the Minister of Education and Science of Georgia, order of SNRSF Director General, Guidelines and Rules for Participation, Application form, Joint Statement Form) will be available after the call announcement.