ფონდი აანონსებს სადოქტორო საგანმანათლებლო პროგრამების განვითარების საგრანტო კონკურსს
სადოქტორო საგანმანათლებლო პროგრამების განვითარების საგრანტო კონკურსი გამოცხადდება 2016 წლის სექტემბრის დასაწყისში. იხ. კონკურსის დებულება (მინისტრის ბრძანება N 58/ნ, 09.06.2016).
საგრანტო კონკურსის მიზანია:
1. საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებსა და სამეცნიერო-კვლევით დაწესებულებებში არსებულ სამეცნიერო პოტენციალზე დაყრდნობითა და განვითარებით სამეცნიერო კვლევების აკადემიური ხარისხის გაუმჯობესება და ახალი სამეცნიერო კადრების მომზადების უზრუნველყოფა;
1. სადოქტორო საგანმანათლებლო პროგრამების ხარისხის გაუმჯობესება და საერთაშორისო სტანდარტებთან მიახლოება უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში ახალი სადოქტორო საგანმანათლებლო პროგრამების შემუშავების მეშვეობით;
1. უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში ინტერდისციპლინური მიმართულებით სამეცნიერო თანამშრომლობის გაღრმავება და ინტერდისციპლინური სადოქტორო საგანმანათლებლო პროგრამების შექმნის ხელშეწყობა;
1. ინტერ და ინტრაინსტიტუციონალური თანამშრომლობის წახალისება სადოქტორო სწავლების საფეხურზე;
1. ახალგაზრდა მეცნიერთა და დოქტორანტების მხარდაჭერა კარიერის საწყის ეტაპზე;
1. სადოქტორო სწავლების ინტერნაციონალიზაციის ხელშეწყობა უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების საერთაშორისო თანამშრომლობის გაძლიერების გზით.
საგრანტო კონკურსის ფარგლებში ფინანსდება პროექტები, რომლებიც ითვალისწინებს:
1. არსებული სადოქტორო საგანმანათლებლო პროგრამების განვითარებას უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში; პროექტის ხანგძლივობა - 3 წელი;
1. ახალი სადოქტორო საგანმანათლებლო პროგრამების შემუშავებასა და დანერგვას უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში; პროექტის ხანგძლივობა - 4 წელი;
• 3-წლიანი პროექტის შემთხვევაში (არსებული სადოქტორო საგანმანათლებლო პროგრამების განვითარება), ფონდიდან მოთხოვნილი თანხა არ უნდა აღემატებოდეს 220 000 ლარს. ამასთან, პირველ წელს მოთხოვნილი თანხა არ უნდა აღემატებოდეს 100 000 ლარს, მეორე და მესამე წელს მოთხოვნილი ჯამური თანხა არ უნდა აღემატებოდეს 120 000 ლარს (მეორე და მესამე წლის წლიური ბიუჯეტი არ უნდა აღემატებოდეს 60 000 ლარს);
• 4-წლიანი პროექტის შემთხვევაში (ახალი სადოქტორო საგანმანათლებლო პროგრამების განვითარება), ფონდიდან მოთხოვნილი თანხა არ უნდა აღემატებოდეს 245 000 ლარს. ამასთან, პირველ წელს მოთხოვნილი თანხა არ უნდა აღემატებოდეს 25 000 ლარს, მეორე წელიწადს მოთხოვნილი თანხა არ უნდა აღემატებოდეს 100 000 ლარს, მესამე და მეოთხე წელს მოთხოვნილი ჯამური თანხა არ უნდა აღემატებოდეს 120 000 ლარს (მესამე და მეოთხე წლის წლიური ბიუჯეტი არ უნდა აღემატებოდეს 60 000 ლარს).
ფონდიდან მოთხოვნილი თანხა შეიძლება მოიცავდეს შემდეგ ხარჯვით კატეგორიებს:
1. ახალგაზრდა მეცნიერის სტიპენდიას;
2. დოქტორანტის სტიპენდიას;
3. კვლევის ხარჯებს;
4. მივლინების ხარჯებს;
5. ზედნადებ ხარჯებს;
6. კონსულტანტის საქართველოში ვიზიტის ხარჯებს.
კონკურსში საგრანტო პროექტები შესაძლებელია წარდგენილ იქნეს შემდეგ სამეცნიერო მიმართულებებში:
5. ჰუმანიტარული მეცნიერებები
6. სოციალური მეცნიერებები
1. წამყვანი ორგანიზაციის სახით- უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება, რომელიც ახორციელებს სამივე საფეხურის უმაღლეს საგანმანათლებლო პროგრამებსა და სამეცნიერო კვლევებს; წამყვანი ორგანიზაცია უზრუნველყოფს პროექტის ხელმძღვანელს, პროექტში ჩართულ ახალგაზრდა მეცნიერებს, დოქტორანტებს და დამხმარე პერსონალს (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) პროექტით გათვალისწინებული მატერიალურ-ტექნიკური ბაზით, ახორციელებს პროექტის განხორციელების ანგარიშგებას გრანტის გამცემის მიერ დამტკიცებული ფორმებისა და წესის შესაბამისად, ორგანიზაციის ბუღალტრული აღრიცხვისგან განცალკევებით აწარმოებს გრანტის ბუღალტრულ აღრიცხვას, ასრულებს საგრანტო ხელშეკრულებით გათვალისწინებულ სხვა ვალდებულებებს;
1. თანამონაწილეო ორგანიზაციის სახით - საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად შექმნილი საჯარო სამართლის იურიდიული პირი, საქართველოში რეგისტრირებული კერძო სამართლის არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირი, რომელთა წესდებით/დებულებით განსაზღვრული მიზანია სამეცნიერო კვლევების განხორციელება, ასევე უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება;
1. პროექტის ხელმძღვანელის სახით - დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე საქართველოს მოქალაქე, წამყვანი ორგანიზაციის აკადემიური ან სამეცნიერო პერსონალი, რომელიც კოორდინაციას უწევს პროექტის შედგენას, პროექტით გათვალისწინებულ კვლევას და პასუხისმგებელია, როგორც პროექტის სამეცნიერო შედეგებზე, ისე პროექტით გათვალისწინებული საქმიანობის ანგარიშგებაზე; წარმოადგენს წამყვან ორგანიზაციასთან ერთად პროექტის განმცხადებელს;
1. პროექტის თანახელმძღვანელი სახით (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) - დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე საქართველოს ან უცხო ქვეყნის მოქალაქე, თანამონაწილე ორგანიზაციიდან აკადემიური ან სამეცნიერო პერსონალი, რომელიც ეხმარება პროექტის ხელმძღვანელს პროექტის შედგენასა და პროექტით გათვალისწინებულ კვლევაში და თანამონაწილე ორგანიზაციის მხრიდან პასუხისმგებელია, როგორც პროექტის სამეცნიერო შედეგებზე, ისე პროექტით გათვალისწინებული საქმიანობის ანგარიშგებაზე;
1. ძირითადი პერსონალი - გრანტის მიმღები ფიზიკური პირი/პირები, რომლებიც ასრულებენ პროექტით დაგეგმილ ძირითად ამოცანებს. ძირითადი პერსონალი შეიძლება იყოს დოქტორანტი და ახალგაზრდა მეცნიერი;
1. ახალგაზრდა მეცნიერის სახით - საქართველოს მოქალაქე, რომელსაც აქვს დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი, რომლის მინიჭების დღიდან საგრანტო კონკურსის გამოცხადების დღემდე გასულია არაუმეტეს 7 წლისა;
1. დოქტორანტის სახით - საქართველოს მოქალაქე, რომელიც საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით სწავლობს დოქტორანტურაში;
პროექტის განმცხადებელი უნდა იყოს საქართველოს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება, რომელიც ახორციელებს სადოქტორო საგანმანათლებლო პროგრამას.
პროექტს უნდა ჰყავდეს ხელმძღვანელი; აგრეთვე, პროექტში უნდა იყოს ჩართული მინიმუმ 3 დოქტორანტი და 1 ახალგაზრდა მეცნიერი.
დამატებით, საგრანტო კონკურსის მონაწილე პროექტის შემუშავება / განხორციელების პროეცესში შესაძლებელია ჩართული იყოს:
1. უცხოელო კონსულტანტი - უცხო ქვეყნის მოქალაქე, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ან სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის აკადემიური ან სამეცნიერო პერსონალი, რომელიც კონსულტირებას უწევს პროექტს სადოქტორო საგანმანათლებლო პროგრამის მომზადებასა და პროექტის ადმინისტრირებაში;
2. უცხოური პარტნიორი ორგანიზაცია - უცხოეთში რეგისტრირებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება, ან სასწავლო-კვლევითი დაწესებულება, რომელიც ჩართული იქნება პროგრამის განხორციელებაში;
პროექტს შეიძლება ჰყავდეს თანადამფინანსებელი.
2. საპროექტო წინადადება - სადოქტორო პროგრამის კურიკულუმი და კვლევის თემატიკა
3. პროექტში მონაწილე პირების CV-ები
4. პროექტის ბიუჯეტი და ფონდიდან მოთხოვნილი თანხის დასაბუთება
6. პროექტის რეზიუმე/აბსტრაქტი
7. პროექტის ხელმძღვანელის წინა 3 წლის განმავლობაში განხორციელებული და დასრულებული სამეცნიერო გრანტის რეზიუმე
8. წამყვანი ორგანიზაციის რეზიუმე
9. პროექტის უცხოელი კონსულტანტის თანხმობის წერილი
10. პროექტის ხელმძღვანელის, პროექტის თანახელმძღვანელის (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) და ძირითადი პერსონალის აკადემიური ხარისხის დამადასტურებელი დოკუმენტები
11. პროექტის ხელმძღვანელის, პროექტის თანახელმძღვანელის (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) და ძირითადი პერსონალის პირადობის მოწმობის, ან პასპორტის ქსერო ასლები
12. თანამონაწილე ორგანიზაციის იურიდიული დოკუმენტები (წესდება, რეგისტრაციის საბუთი, საბანკო რეკვიზიტები. სსიპ-ის შემთხვევაში არ არის საჭირო)
13. თანადამფინანსებელი იურიდიული, ან ფიზიკური პირის თანხმობის წერილი და იურიდიული დოკუმენტები (რეგისტრაციის საბუთი, საბანკო რეკვიზიტები. იურიდიული დოკუმენტები არ არის საჭირო სსიპ-ის შემთხვევაში). თუ თანადამფინანსებელი უცხოელია, საჭირო იქნება დოკუმენტების თარჯიმანთა ბიუროს მიერ დამოწმებული ქართულენოვანი თარგმანის წარმოდგენა.
დამატებით, კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად პროექტის ხელმძღვანელმა ფონდის კანცელარიაში უნდა წარმოადგინოს კონკურსში მონაწილეობის შესახებ განცხადების ფორმა.
6. პროექტის მონაწილეთა CV-ები
7. წინა, დასრულებული სამეცნიერო გრანტის რეზიუმე
2. თანამონაწილე ორგანიზაციის რეგისტრაციის დოკუმენტი
3. თანამონაწილე ორგანიზაციის წესდება
4. პროექტის ხელმძღვანელის, პროექტის თანახელმძღვანელის (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) და ძირითადი პერსონალის აკადემიური ხარისხის დამადასტურებელი დოკუმენტები
5. თანადამფინანსებელი იურიდიული, ან ფიზიკური პირის თანხმობის წერილი და იურიდიული დოკუმენტები
• კონკურსის ანონსი: 12/08/2016
• კონკურსის გამოცხადება: სექტემბერი
• ჯგუფური კონსულტაციები: სექტემბერი
• კონკურსის ელექტრონული რეგისტრაციის ბოლო ვადა: ოქტომბერი
• განცხადების ფონდის კანცელარიაში წარმოდგენის ბოლო ვადა: ოქტომბერი
• პროექტების შეფასება - ოქტომბერი
• კონკურსის შედეგების გამოცხადება: ნოემბერი
• საგრანტო ხელშეკრულების გაფორმება: ნოემბერი
• გიორგი ხიშტოვანი
• ქეთევან გაბიტაშვილი
კონკურსის გამოცხადებისთანავე დაიდება ფონდში წარმოსადგენი დოკუმენტაციის ოფიციალური ფორმები, ზუსტი ინსტრუქცია პროექტების რეგისტრაციისათვის და პასუხები ხშირად დასმულ შეკითხვებზე.

Promotion spot SRNSF call for development of PhD programs
In September 2016, SRNSF will announce a call for development of doctoral programs (N58/n Decree of the Minister of Education and Science of Georgia, 09.06.2016).
The aims of the call:
1. Enhancing academic quality of scientific research and training of new academic staff  in higher educational institutions and scientific research centers, on the bases of the existing scientific potential;
1. Enhancing quality of PhD programs in line with international standards by means of developing new doctoral programs in higher educational institutions;
1. Strengthening interdisciplinary scientific cooperation of higher educational institutions and supporting development of multidisciplinary PhD programs;
1. Promoting inter-institutional and intra-institutional cooperation at the doctoral level of education;
2. Early career support of young scientists and PhD students;
1. Supporting internationalization of doctoral education through strengthening international cooperation of higher educational institutions.
In the frame of competition will be funded the projects aiming at:
1. Development of current PhD programs at higher educational institutions; Duration of the project is 3 years.
1. Development of new PhD programs at higher educational institutions; Duration of the project is 4 years;
• Requested funds from the foundation for the development of a current PhD program at a higher educational institution (duration of the program - 3 years) should not exceed 220 000 Gel. In addition, requested fund for the first year should not exceed 100 000 Gel; requested total funds for the second and the third year – should not exceed 120 000 Gel (budget for the second and the third year should not exceed 60 000 Gel);
• Requested funds from the foundation for the development of a new PhD program at a higher educational institution (duration of the program - 4 years) should not exceed 245 000 Gel. In addition, requested fund for the first year should not exceed 25 000 Gel; for the second year the requested funds should not exceed 100 000 Gel; total funds requested for the third and the fourth year – should not exceed 120 000 Gel (budget for the third and the fourth year should not exceed 60 000 Gel);
Funds requested from the foundation may include:
1. Young scientist’s scholarship;
2. PhD student’s scholarship;
3. Research costs;
4. Travel costs;
5. Overheads;
6. Costs related to the Consultant’s visit to Georgia.
The call of 2016 is open to the following fields of science:
The foundation will fund institutional grant proposals only!
Eligibility for call participants:
1. Host Institution – higher educational institution providing three level higher education programs and developing scientific research. Host institution provides project principal investigator, young scientists, PhD students and support personnel (if applicable) with the material-technical base described in the project. Apart from an organization’s accounting process, host institution performs project accounting and other responsibilities under the grant agreement in line with approved forms of/by SRNSF;
1. Co-participating institution – Legal Entities of Public Law, established in accordance to the Georgian legislation, non-entrepreneurial (non-commercial) legal entities registered in Georgia, aiming at developing scientific research; the higher educational institutions;
1. Principal Investigator (PI) – academic personnel of the host institution, citizen of Georgia with PhD or an equivalent degree. PI coordinates the project implementation and all the related research. PI is responsible for the project’s scientific outcomes, as well as the administration and reporting;
1. Co-supervisor (if applicable) – key personnel of the project, citizen of Georgia or other country with PhD or an equivalent degree. Co-supervisor of the project supports PI in coordination of the project implementation and all the related research. As a representative of the co-participating organization, co-supervisor is responsible for the project’s scientific outcomes, as well as the administration and reporting;
1. Key personnel – grant receiving persons, who are individuals funded to carry out the main tasks of the proposed project. The ‘Key Personnel’ can be PhD students or young scientists;
1. Young scientist - citizen of Georgia with PhD or an equivalent degree (received no later than 7 years prior to the call announcement);
1. PhD student - citizen of Georgia studying at the higher educational institution in accordance to the Georgian legislation.
Applicant must be higher educational institution established in Georgia providing doctoral programs.
Project must be led by principal investigator and must involve at least 3 PhD students and 1 young scientist.
In addition, foreign consultant or/and foreign partner organization can be involved in project implementation processes:
1. Foreign consultant – academic personnel of a higher educational institution or a scientific research center, foreign citizen, consulting development of the doctoral program and the project administration processes;
2. Foreign partner organization – higher educational institution or educational research center registered in other country, involved in the project development processes.
The project can be co-funded.
Project Principal Investigator should submit online the following documents:
1. Application form / Proposal cover page
2. Project proposal – program curriculum and content of the research
3. CVs of project personnel
4. Project budget and budget justificaiton
5. Project implementation timeframe
6. Project summary/ abstract
7. Summary of the previously funded, completed scientific project implemented by PI (during last 3 years)
8. Summary on Host and Co-participant Institutions
9. Consent Letter of the Foreign Consultant
10. Documents on academic degree of the project principal investigator, co-supervisor (if applicable) and key personnel involved in the project (copies of Diplomas or reference letters)
11. Copies of Identification Cards or passports of the project principal investigator, co-supervisor (if applicable) and key personnel involved in the project
12. Legal documents of co-participant institution - statute, registration document, bank account number.
13. Letter of approval of co-funding by individual or legal entity, and related legal documents: statute, registration document, bank account number. In case the co-funder is a foreigner (foreign institution), the above-mentioned legal documents should be translated and certified by the translator’s office.
In addition, applicants should submit letter of application at the foundation office.
3. Project summary/ abstract
6. CVs of project personnel
It is NOT mandatory to translate the following documents in English:
1. Legal documents of host institution
2. Legal documents of co-participant institution
3. Statute of co-participant institution
4. Documents on academic degree of the project principal investigator, co-supervisor (if applicable) and key personnel involved in the project (copies of Diplomas or reference letters)
5. Letter of approval of co-funding by individual or legal entity, and related legal documents.
• Announcement of the call: 12/08/2016
• Opening of the call: September
• Info days: September
• Deadline for submitting electronic proposals: October
• Deadline for submitting proposals (hard copies) at the foundation office: October
• Evaluation of project proposals: October
• Announcement of the call results: November
• Signing of contracts: November
The call coordinators:
• Giorgi Khishtovani
• Ketevan Gabitashvili
SRNSF will publish on its website detailed instructions for preparing proposal, proposal submission forms and answers to the frequently asked questions in September.