კონკურსი სამხრეთ კავკასიისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნებისათვის
გერმანიის ფედერაციის განათლებისა და კვლევის სამინისტრო, ინტერნაციონალიზაციის სტრატეგიის ფარგლებში, აცხადებს კონკურსს სამხრეთ კავკასიისა და  ცენტრალური აზიის ქვეყნებისათვის.
კონკურსში მონაწილეობის წინაპირობაა გერმანელ პარტნიორთან ერთად საპროექტო წინადადების მომზადება. წლევანდელი თემატიკაა Green Hydrogen call.
კონკურსი მინზად ისახავს წყალბადის თემატიკასთან დაკავშირებით, ჩამოთვლილ პარტნიორ ქვეყნებთან, სამეცნიერო თანამშრომლობის განვითარების და გაღრმავების მიზნით ტრანსნაციონალური თანამშრომლობის მიერ შემოთავაზებული ეკონომიკური, გარემოსდაცვითი და განვითარების პოლიტიკის შესაძლებლობების რეალიზაციას.
მწვანე წყალბადის წარმოება შესაძლოა გამოყენებულ იქნას განახლებადი ენერგიის მიმართულებით ადგილობრივი წარმოების განვითარების სტიმულირებისთვის და იმ ქვეყნების დასახმარებლად, რომლებიც ორიენტირებულნი იყვნენ საწვავის ექსპორტზე და ახლა სურთ წყალბადის მარაგზე გადასვლა. შესაბამისად, წყალბადის წარმოების, შენახვის, ტრანსპორტირებისა და გამოყენების შესაბამისი ტექნოლოგიების კვლევა წარმოადგენს მნიშვნელოვან საფუძველს ენერგიის გარდაქმნის შესაძლებლობებისა და გამოწვევების ერთობლივად გადასაჭრელად და კლიმატთან დაკავშირებული მიზნების მისაღწევად.
ამ საგრანტო კონკურსის ფარგლებში, დაფინანსება განხორციელდება საერთაშორისო სამეცნიერო პროექტებისთვის (ინდივიდუალური ან კოლაბორაციული პროექტები), რომლებიც მიზნად ისახავს გერმანიის ინსტიტუტებსა და საერთაშორისო პარტნიორებს შორის R&D თანამშრომლობის განვითარებას, ზემოთ აღნიშნული დაფინანსების მიზნების შესაბამისად. კონკურსში მონაწილე ქვეყნებიდან სულ მცირე ერთი საერთაშორისო პარტნიორის მონაწილეობის გარდა, დასაშვებია მესამე ქვეყნის პარტნიორების მონაწილეობაც.
პროექტის მონახაზი უნდა წარმოადგინოს გერმანიის მხრიდან პარტნიორმა ან თანამშრომლობის ალიანსმა, კონსორციუმმა, ცენტრალური აზიის, ირანის, სამხრეთ კავკასიის და / ან უკრაინის ერთ ან რამდენიმე სამეცნიერო პარტნიორ ინსტიტუტთან ერთად.
პირველ ეტაპზე პროექტის მონახაზის წარმოდგენა უნდა მოხდეს წერილობით ან ელექტრონული ფორმით, პროექტის მენეჯერ სააგენტოში 2021 წლის 30 ივნისამდე.

This funding call is intended to support the development and intensification of research cooperation with the partner countries listed above on the topic of hydrogen and thus to realize the economic, environmental and development policy opportunities offered by transnational cooperation. The production of green hydrogen can be used to stimulate the development of local production capacities for renewable energies and to help countries which have previously focused on exporting fossil fuels to switch their supply chains to hydrogen. Research into appropriate technologies for the production, storage, transport and use of hydrogen thus constitutes an important basis for jointly addressing the opportunities and challenges of the energy transition and contributing to the achievement of the climate goal.
Under this funding call, funding will be provided for international research projects (individual or collaborative projects) which primarily aim to advance R&D cooperation between German institutions and international partners in accordance with the above-mentioned funding purpose. In addition to the participation of at least one international partner from the countries addressed in this funding call, participation of partners from third countries is also generally possible. The project outline must be submitted by the German applicant or collaborative alliance together with at least one or several scientific partner institutions from the nine specified countries in Central Asia, Iran, the South Caucasus and/or Ukraine.
In the first phase, project outlines must be submitted to the project management agency in written and/or electronic form by 30 June 2021 at the latest using the “easy-Online” electronic tool for compiling project outlines (https://foerderportal.bund.de/easyonline/reflink.jsf?m=IB[1]97 GUS/RUS&b=WASSERSTOFF_EAP_2021&t=SKI)