მე-3 საერთაშორისო საგაზაფხულო სკოლა „აფხაზეთი: უძველესი დროიდან დღემდე (ისტორიულ კულტუროლოგიური ასპექტები)
მოხარული ვართ გაცნობოთ, რომ ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის მე-3 საერთაშორისო საგაზაფხულო სკოლა „აფხაზეთი: უძველესი დროიდან დღემდე (ისტორიულ-კულტუროლოგიური ასპექტები)“  განხორციელდება 2024 წლის მაისში.
საერთაშორისო საგაზაფხულო სკოლაში მონაწილეობის მისაღებად ვიწვევთ  ქართველ და უცხოელ სტუდენტებსა და ახალგაზრდა მკვლევრებს (მაგისტრანტი, მაგისტრი, დოქტორანტი, დოქტორი), რომელთა ინტერესის სფეროს წარმოადგენს საქართველოს, კერძოდ, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ისტორიისა და კულტურის კვლევა.
უკვე მესამედ კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნულმა ცენტრმა გაიმარჯვა შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის “საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების შემსწავლელი სამეცნიერო კვლევითი პროექტების ხელშეწყობისა და საერთაშორისო სამეცნიერო ღონისძიებების“ საგრანტო კონკურსში და მოიპოვა პროექტის დაფინანსება (OTG-II-23-088). პროექტში თანამონაწილე ორგანიზაციის სტატუსით ჩართულია სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
საგაზაფხულო სკოლის პროგრამა საკმაოდ დატვირთულია და მოიცავს ექვს სასწავლო მოდულს: 1. ტერმინები “აფხაზი” და “აფხაზეთი”; 2. აფხაზეთი უძველესი დროიდან შუა საუკუნეებამდე (ახალი მოდული); 3. აფხაზეთი: “აფხაზთა სამეფოდან” ოკუპირებულ ტერიტორიამდე; 4. ყოფა აფხაზეთში: ეთნოლოგიური ექსკურსი (ახალი მოდული); 5. აფხაზეთი: კულტურული მემკვიდრეობა; 6. აფხაზეთი ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის კოლექციებში. სალექციო კურსთან და ვორქშოფებთან ერთად დაგეგმილია დისკუსიები მრგვალი მაგიდისა და პანელურ ფორმატში, ასევე, გასვლითი აქტივობები სკოლის თემატიკასთან დაკავშირებული ისტორიული მნიშვნელობის ძეგლების მოსანახულებლად. ცნობილი ქართველი მეცნიერები, ასევე უცხოელი მკვლევრები თავის კვლევის შედეგებსა და მეთოდოლოგიას გაუზიარებენ სკოლის ქართველ და უცხოელ მსმენელებს.
სკოლის სამუშაო ენებია  ქართული და ინგლისური. ლექციებისა და სხვა აქტივობების ჩატარება უზრუნველყოფილი იქნება სინქრონული თარგმანით.
როექტი უზრუნველყოფს  მსმენელების  დაბინავებას, კვებას, შიდა ტრანსპორტირებასა და ექსკურსიებს არ ანაზღაურებს თბილისში მსმენელების  მგზავრობის ხარჯს.
სკოლაში მონაწილეობის მსურველებმა 2024 წლის 01 მარტამდე  უნდა გამოაგზავნონ შევსებული სააპლიკაციო ფორმა შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: abkhazia.school@manuscript.ge. შერჩეულ კანდიდატებს ეცნობებათ არაუგვიანეს 2024 წლის 10 მარტისა.

3rd International Spring School "Abkhazia: From the Ancient times to the Present (Historical-Culturological Aspects)"
We are pleased to inform you that the International Spring School "Abkhazia: From Ancient Times to the Present" (Historical-Culturological Aspects), will be held from May 24 to 30, 2024.
For the third time, this project is being implemented in collaboration with Sokhumi State University, with financial support from the Shota Rustaveli National Science Foundation within the framework of the "A Grant Competition Supporting 2023 Georgian Occupied Territories Studying National Research Projects and International Scientific Events." The main goal of the project is to comprehend the history of the occupied territory of Georgia and its integral part, the Autonomous Republic of Abkhazia, based on contemporary scientific criteria.
We aim to discuss existing topics, determine prospective research perspectives, develop collaborative relations, integrate Georgian scientists into the international scientific space, and involve young scientists in the research of the issues related to Abkhazia. This year, for the first time, the school's schedule covers the period from ancient times to the present day. The spring school program is dynamic and includes six learning modules. 1. Understanding the terms "Abkhazia" and "Abkhazian." 2. Abkhazia: From Ancient Times to the Present (a new module in the program). 3. Abkhazia: From the "Kingdom of Abkhazia" to the occupied territory. 4. Existence in Abkhazia: An ethnological excursion (a new module in the program). 5. Abkhazia: Cultural Heritage. 6. Abkhazia in the Collections of the National Centre of Manuscripts.
The International Spring School, "Abkhazia: From Ancient Times to the Present (Historical-Culturological Aspects) - 2024," is designed for researchers and students (MA, PhD) from Georgia and foreign countries interested in the history and culture of Georgia, especially of the Autonomous Republic of Abkhazia. The working languages of the school are Georgian and English. Lectures and other activities will be conducted with the support of simultaneous translation. Applicants will be selected through a competitive process.
The National Centre of Manuscripts will cover participants' expenses, including accommodation and food; individuals are responsible for their travel costs to and from Tbilisi, Georgia.
The filled Application Form should be sent to this e-mail address: abkhazia.school@manuscript.ge. no later than the 1st of March, 2024.  Selected candidates will be notified by the 10th of March, 2024.