ნასესხი ზმნების ადაპტაცია საქართველოში გავრცელებულ პონტოურ ბერძნულში
შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ დაფინანსებული ინდივიდუალური სამოგზაურო საგრანტო კონკურსის ფარგლებში, სვეტლანა ბერიკაშვილი იმყოფებოდა , პირველ საერთაშორისო კონფერენციაზე ენების კონტაქტებზე ბალკანეთსა და მცირე აზიაში, სადაც მან წარადგინა მოხსენება: ნასესხი ზმნების ადაპტაცია საქართველოში გავრცელებულ პონტოურ ბერძნულში. მოხსენება წარმოადგენს ემპირიულ კვლევას პონტოური ბერძნულის შესახებ, მასში განხილულია ზმნების სესხება თურქული და რუსული ენებიდან და სესხებისას გამოყენებული ადაპტაციის სტრატეგიები, რომელიც ეფუძნება Wichman და Wohlgemuth-ის კლასიფიკაციას (2008) და Wohlgemuth-ის მიერ შემოთავაზებულ ნასესხი ზმნების ინტეგრაციის ჰიერარქიას (2009).
კვლევას საფუძვლად უდევს მედია კორპუსი, რომელიც შეიქმნა საქართველოსა და საბერძნეთში საველე ენათმეცნიერებაში არსებული სტანდარტების შესაბამისად (მასალა შეგროვებულია ევგენია კოტანიდის, სვეტლანა ბერიკაშვილისა და სტავროს სკოპეტეასის მიერ 2005, 2014, 2016 წლებში) ფოლქსვაგენის ფონდით დაფინანსებული პროექტის არსებული ტრანსფორმაციული პროცესების ზეგავლენის შესწავლა ენასა და ეროვნული იდენტობაზე: საქართველოში მცხოვრები ურუმი და პონტოელი ბერძნების მაგალითზე ფარგლებში.
კვლევის საფუძველზე გამოვლინდა, რომ პონტოური ბერძნული იყენებს სხვადასხვა სტრატეგიას კონკატენციური (თურქული) და არაკონკატენციური (რუსული) ტიპოლოგიის მქონე ენებიდან სესხების დროს. თურქულიდან სესხებისას გვხვდება ე.წ. ირიბი ჩართვა (IndI), ‑ev ვერბალაიზერის მეშვეობით, ხოლო რუსულიდან ე.წ. დამხმარე ზმნის სტრატეგია (LVS). გარდა ამისა, რუსულიდან სესხებისას ასევე დასტურდება პირდაპირი ჩართვის (DI) მაგალითები, კერძოდ ინფინიტივის გამოყენების შემთხვევები, რასაც ცალკე განვიხილავთ.
მთავარი კითხვაა რატომ გამოიყენება განსხვავებული სტრატეგიები სხვადასხვა დონორი ენის შემთხვევაში, აქვს თუ არა ტიპოლოგიას გადამწყვეტი მნიშვნელობა ზმნების სესხებისა და ინტეგრაციის დროს.
მოხსენების სიახლე შემდგომში მდგომარეობს: ა) წარმოდგენილია პონტოური დიალექტის იმ კილოს მასალა, რომელიც დღემდე შესწავლილი არ არის და რომელზეც დღესაც საუბრობენ საქართველოში მცხოვრები პონტოელი ბერძნები და ბ) შედარებულია კონკატენციური და არაკონკატენციური ტიპოლოგიის მქონე ენებიდან ნასესხი ზმნების მორფოლოგიური ინტეგრაცია დონორი ენის როლის გამოსავლენად.

Loan Verbs Adaptation in Pontic Greek (spoken in Georgia)
Under the framework of SRNSF’s call for travel grants, Svetlana Berikashvili participated the International Conference on Language Contact in the Balkans and Asia Minor. Her presentations theme was: Loan Verbs Adaptation in Pontic Greek (spoken in Georgia).
The paper presents an empirical study on cross-linguistic influence of contact languages (Turkish and Russian) regarding the process of verb transference (including loanwords and loan blends) in Pontic Greek. The presentation focusses on accommodation strategies of loan verbs, following the classification of Wichman & Wohlgemuth (2008) and the Loan Verb Integration Hierarchy proposed by Wohlgemuth (2009).
The study is based on corpus data, which are collected through several fieldwork periods in the Pontic-speaking community of Georgia (by Evgenia Kotanidi, Svetlana Berikashvili & Stavros Skopeteas 2005, 2014) and is part of the project The impact of current transformational processes on language and ethnic identity: Urum and Pontic Greeks in Georgia at Bielefeld University – funded by the Volkswagen Foundation.
The claim is that Pontic Greek possesses different incorporation strategies to accomodate loan verbs from languages with concatenative (i.e. Turkish) and non-concatenative (i.e. Russian) morphology. The majority of the verbs in Pontic use different adaptation strategies i.e. Indirect Insertion (IndI) for the adaptation of Turkish loan verbs by the means of the verbalizer‑ev and Light Verb Strategy (LVS) for the integration of Russian loan verbs. Alongside there are examples of the Direct Insertion (DI), namely infinitive forms from Russian, which should be discussed separately.
The main questions are why different strategies are used to accommodate verbs from different donor languages (immediate donor languages) involved in the transference process and, does typology of the donor language plays any crucial role in the integration process or not.
The novel contribution of this presentation is (a) that it presents data of an understudied variety of the Pontic dialect (as currently spoken in Georgia) and (b) that it compares the morphological integration of verbs originating in concatenative languages with verbs originating in non-concatenative languages in order to disentangle the role of the source language in transference phenomena.