შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის თანამშრომლობა ბირთვული კვლევის ევროპულ ორგანიზაციასთან (CERN) და ბირთვული კვლევის გაერთიანებულ ინსტიტუტთან (JINR)
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი (Shota Rustaveli National Science Foundation – SRNSFG) წარმოადგენს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს სსიპ-ს, რომელიც ხელს უწყობს ქვეყანაში მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების სისტემის განვითარებას.
ფონდის მიერ წლიური საწევრო გადასახადების უზრუნველყოფის გზით საქართველოს მეცნიერებს შესაძლებლობა ეძლევათ მონაწილეობა მიიღონ ისეთ საერთაშორისო კვლევითი ცენტრების პროექტებში, როგორიცაა: ბირთვული კვლევის ევროპული ორგანიზაცია (CERN) და ბირთვული კვლევების გაერთიანებული ინსტიტუტი (JINR).
ბირთვული კვლევის ევროპულ ორგანიზაციასთან (CERN) და ბირთვული კვლევის გაერთიანებულ ინსტიტუტთან თანამშრომლობით (JINR), ჩარჩო ხელშეკრულებების ფარგლებში შესაძლებლობა ეძლევა მოწინავე ქართველ მეცნიერებს - ფიზიკოსებს, ინჟინრებსა და ტექნიკოსებს, მონაწილეობა მიიღონ საერთაშორისო თანამედროვე კვლევით პროექტებში და გააღრმავონ სამეცნიერო - ტექნიკური ურთიერთობები.
აღნიშნული ცენტრების საერთაშორისო პროექტებში ქართველ მეცნიერთა ჩართვა შესაძლებელია ადამიანური რესურსების გაზიარებით, აგრეთვე CERN-ისა და JINR-ის ცენტრებში კვლევისათვის საჭირო ტექნოლოგიებზე, აღჭურვილობაზე, მასალებსა და ინფრასტრუქტურაზე კონკურსის საფუძველზე შერჩეულ ქართველ მეცნიერთა ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფით.

SRNSFG cooperation with European Organization for Nuclear Research (CERN) and Joint Institute for Nuclear Research (JINR)
Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia (SRNSFG) is a Legal Entity of Public Law of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, which supports the development of Science, Technology and Innovation (STI) system in Georgia.
The annual membership fee ensures Georgian researchers’ participation in projects organized by international research centers such as CERN and JINR.
Cooperation provides an opportunity for leading Georgian scientists (physicists, engineers and technicians) to participate in international state-of-the-art research projects and deepen scientific-technical ties. The involvement of Georgian scientists in international projects of the abovementioned centers is possible by sharing of human resources, as well as by provision of access to Georgian scientists selected on a competitive basis for the necessary technology, equipment, materials and infrastructure.