ევროკავშირის საჯარო სამსახურების დაძმობილების პროექტი, რომელიც ეხმარება სამეცნიერო პრიორიტეტების განსაზღვრაში - სტრატეგიული სამეცნიერო თემებიდან ფუნქციონალურ პრიორიტეტებამდე
დაძმობილების პროექტმა მეცნიერებასა და ბიზნესს შორის კავშირების გასაძლიერებლად შოთა რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდთან ერთად 2022 წლის 23-25 მარტს გამართა რამდენიმე ინტერვიუ ფოკუს ჯგუფებში. შეხვედრაზე სხვადასხვა კლასტერის, ასოციაციისა და კომპანიის წარმომადგენლებთან ერთად განიხილეს მეცნიერებასა და ბიზნესს შორის თანამშრომლობის შესაძლო თემები, რომლებიც დაეხმარება საზოგადოების მნიშვნელოვანი პრობლემების გადაჭრაში. „ეს შეხვედრები იქნება მეცნიერებასა და ბიზნესს, ან თუნდაც, ზოგადად, საზოგადოებას შორის, უფრო მჭიდრო კავშირებისთვის საქართველოში საჭირო პოტენციალის გამოსავლენად ძალიან კარგი შესაძლებლობა. ჩვენ ოპტიმისტურად ვართ განწყობილნი, რომ მიუხედავად დაბრკოლებებისა, რომლებიც ზოგადად არსებობს მეცნიერებასა და ინდუსტრიას შორის თანამშრომლობის კუთხით, ჩვენ შევძლებთ პერსპექტიული სფეროების და თანამშრომლობის გზების გამოვლენას და ამისათვის, თუ საჭირო გახდება, გავცემთ მითითებებს მეცნიერების დარგში სისტემური ცვლილებების აუცილებლობაზე“ -აღნიშნა პროექტის ლიდერმა, ვოლფგანგ პოლტმა, იოანეუმ კვლევითი ინსტიტუტიდან (ავსტრია).
შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა, ჯაბა სამუშიამ, აღნიშნა, რომ სამეცნიერო პრიორიტეტების განსაზღვრა სტრატეგიულად მნიშვნელოვანია საგრანტო კონკურსების და ზოგადად ფონდის განვითარებისთვის.
ძალიან მნიშვნელოვანი შეხვედრა გაიმართა საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნულ აკადემიაში, სადაც განიხილეს ბოლო ათწლეულის მნიშვნელოვანი სამეცნიერო მოვლენები საქართველოში და სხვადასხვა დარგის აკადემიკოსების საქმიანობა, რომელიც მნიშვნელოვანია მეცნიერებასა და ბიზნესის თანამშრომლობისთვის. “ამ შეხვედრამ კიდევ ერთხელ გამოავლინა საქართველოში მიმდინარე ტექნოლოგიური განვითარების მნიშვნელობა. მიუხედავად გარკვეული პრობლემებისა, ქვეყანაში მაინც სახეზე გვაქვს ინოვაციური ტექნოლოგიების განვითარების პროცესი სხვადასხვა სამეცნიერო მიმართულებით. ეს ინოვაციური ტექნოლოგიები საინტერესოა პრაქტიკული გამოყენების თვალსაზრისით და უნდა გახდეს მეცნიერებასა და ბიზნესს შორის თანამშრომლობის საგანი“-აღნიშნა საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის პრეზიდენტმა გიორგი კვესიტაძემ.
კიდევ ერთი საინტერესო შეხვედრა გაიმართა საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში კრეატიული მრეწველობისა და კულტურული მემკვიდრეობის წარმომადგენლებთან, სადაც განიხილეს დარგის საჭიროებები და გამოწვევები.
ინტერვიუების დროს აღინიშნა, რომ საქართველო მრავალი გამოწვევის წინაშე დგას და ფუნქციონალური პრიორიტეტების განსაზღვრა უფრო მნიშვნელოვანია მიმდინარე ეტაპზე სამეცნიერო და საგანმანათლებლო სისტემის გაუმჯობესებისთვის, რაც გამოიწვევს მდგრადი ბიზნეს ეკოსისტემის განვითარებას. „ფუნქციონალური პრიორიტეტები ავსებს თემატურ პრიორიტეტებს და მიზნად ისახავს განსაკუთრებით მეცნიერებისა და ინოვაციების სისტემის ფუნქციონალური ნაკლოვანებების აღმოფხვრას. ასეთი ფუნქციონალური პრიორიტეტები შეიძლება შეეხოს, მაგალითად, ისეთ საკითხებს, როგორიცაა საწარმოების უზრუნველყოფა ხელმისაწვდომი საერთო ლაბორატორიული სივრცეებით ან ბიზნეს სექტორის საჭიროებებზე მორგებული კვლევითი პერსონალის მომზადება“- აღნიშნა ქრისტიან ჰარტმანმა, იოანეუმ კვლევითი ინსტიტუტიდან (ავსტრია), კომპონენტის ლიდერმა, რომელიც პასუხისმგებელია სამეცნიერო პრიორიტეტების იდენტიფიცირებაზე საქართველოში.
„საქართველოში ორი წლის განმავლობაში მუშაობის შემდეგ, კიდევ ერთხელ ვრწმუნდები, რომ საქართველო საოცარი ქვეყანაა, რომელიც შთააგონებს ადამიანებს დიდ იდეებსა და მიღწევებს და შეუძლია გააერთიანოს საერთაშორისო პარტნიორები სხვადასხვა სფეროებიდან. მართლაც, ინტერდისციპლინურობა საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი უპირატესობაა. მნიშვნელოვანი მიღწევის მაგალითად მინდა აღვნიშნო გიორგი ელიავას სახელობის ბაქტერიოფაგიის, მიკრობიოლოგიისა და ვირუსოლოგიის ინსტიტუტი, რომელსაც მდიდარი ისტორია აქვს, და ბაქტერიოფაგები, რომელიც მთელ მსოფლიოში მაღალი მოთხოვნით სარგებლობს, როგორც ანტიბიოტიკების ალტერნატივა მიკრობიოლოგიური დაავადებების სამკურნალოდ“, - განაცხადა ინეს გავარანემ, დაძმობილების პროექტის რეზიდენტმა მრჩეველმა, რომელიც ცხოვრობს საქართველოში.

EU Twinning project assisting in the identification of scientific priorities – from thematic priorities to functional priorities
The Twinning project on bridging the gap between science and business in collaboration with Shota Rustaveli National Science Foundation held series of focus group interviews between 23 and 25 March 2022. Possible topics for science and business collaboration important for solving main society challenges were discussed with representatives of various clusters, associations and companies. “These will be very good opportunities to identify the potential for closer interaction between science and business, or even the society at large in Georgia. We are optimistic that despite the barriers which normally exist in science-industry collaborations, we will find promising areas and ways of collaboration and can point to necessary developments in the Georgian Science Policy system to make this happen” noted Wolfgang Polt, Twinning Project Leader from Joanneum Research, Austria.
Jaba Samushia, Director General of Shota Rustaveli National Science Foundation mentioned that identification of scientific priorities is strategically important for the enhancement of grant calls and foundation development, in general.
The meeting at the Georgian National Academy of Sciences was especially important in terms of discussion of science development for several last decades in Georgia and the last activities of academicians in different fields important for science and business collaboration. “This meeting has once more revealed the importance of technological developments carried out in Georgia. Despite some problems, quite innovative technologies are still developed in the country in different scientific directions. These innovative technologies are interesting for practical application and should be a subject for the science-business collaboration” - mentioned Giorgi Kvesitadze, President of the Georgian National Academy of Sciences.
Another meeting was held at the National Museum of Georgia with representatives of Creative Industries and Cultural Heritage to discuss the needs and challenges of the field.
It was noticed that Georgia is facing many challenges, and identification of functional priorities is more important at the current stage for scientific and educational system improvement that would lead to the development of a sustainable business ecosystem. “Functional priorities complement thematic priorities and aim in particular at functional shortcomings of a science and innovation system. Such functional priorities could for instance address issues such as the provision of shared laboratory spaces accessible for enterprises or the training of research personnel fitting to the needs of the business sector”-stated Christian Hartmann, the component leader responsible for identification of scientific priorities in Georgia from Joanneum Research, Austria.
“Working in Georgia for two years I have learnt once again that Georgia is an amazing country inspiring for big ideas and achievements that can bring together international partners from different fields. Indeed, interdisciplinary is one of the main advantages of Georgia. As an example of an important achievement, I would like to mention the Giorgi Eliava Institute of Bacteriophages, Microbiology and Virology that has such a long history and the bacteriophages that are demanded worldwide as an alternative to antibiotics for treatment of microbiological diseases”- stated Inese Gavarane, the Resident Twinning Advisor living in Georgia.