ევროკავშირის საჯარო სამსახურების დაძმობილების პროექტის ,,ინტერსექტორული თანამშრომლობის შესაძლებლობების მხარდაჭერა კვლევასა და ინდუსტრიას შორის“ დასკვნითი ღონისძიება
2023 წლის 17 მარტს ქ. თბილისში, ევროკავშირის საჯარო სამსახურების დაძმობილების პროექტის „ინტერსექტორული თანამშრომლობის შესაძლებლობების მხარდაჭერა კვლევასა და ინდუსტრიას შორის“ ოფიციალური დასკვნითი ღონისძიება გაიმართა. ევროკავშირის საჯარო სამსახურების დაძმობილების პროექტის მიზანს ადგილობრივი სამეცნიერო საზოგადოებისა და ბიზნეს სექტორს შორის თანამშრომლობის განვითარება და გაძლიერება წარმოადგენდა. 3 წლიანი პროექტი, რომლის ბიუჯეტი 1 300 000 € შეადგენდა , საქართველოს მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების (STI) სისტემის პრიორიტეტებსა და გამოწვევებზე მუშაობას ინტერდისციპლინარული მიდგომის, კოლაბორაციული კვლევისა და მტკიცებულებებზე-დაფუძნებული პოლიტიკის განხორციელებას ითვალისწინებდა, საქართველო - ევროკავშირის ასოცირების შეთანხმების შესაბამისად. სსიპ საქართველოს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის შესაძლებლობების გაძლიერების მიზნით, პროექტში ქართველ კოლეგებთან ერთად ჩართულნი იყვნენ ავსტრიელი, გერმანელი და ლატვიელი ექსპერტები. რეგიონული და საერთაშორისო კონტექსტის გათვალისწინებით, ეროვნული პრიორიტეტებისა და სოციალურეკონომიკური გამოწვევების შესაბამისად, პროექტის განმახორციელებელი გუნდი, ევრკავშირის მხარდაჭერით, ერთობლივად მუშაობდა საქართველოს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის არსებული პროგრამებისა და ოპერაციული აქტივობების გასაუმჯობესებლად. პროექტი ფოკუსირებული იყო სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარესთან დიალოგის წარმართვაზე. ევროკავშირის საჯარო სამსახურების დაძმობილების პროექტის ლიდერმა, ბატონმა ვოლფგანგ პოლტმა, ავსტრიის იოანეუმ კვლევიდან და პროექტის უმცროსმა ლიდერმა, ქალბატონმა კირსტენ კინზლერმა ავსტრიის პროექტების მართვის სააგენტოდან (DLR), როგორც ძირითადმა მომხსენებლებმა წარმოადგინეს პროექტის ფარგლებში მომზადებული რეკომენდაციები სამეცნიერო პრიორიტეტებისთვის. აღსანიშნავია, რომ პროექტის დასკვნით ღონისძიებაზე - „სმარტ საქართველო: დიალოგი მეცნიერებასა და ბიზნესს შორის“, ევროკავშირის, საქართველოს მთავრობის, სახელმწიფო და კერძო უნივერსიტეტების, ბიზნესის, საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების და სამოქალაქო საზოგადოების 120-მდე წარმომადგენელმა მიიღო მონაწილეობა.
პროექტის დასკვნით ღონისძიებაზე, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა, ერეკლე ასტახიშვილმა, ყურადღება გაამახვილა პროექტის მნიშვნელოვან მიღწევებზე, რომლის მთავარ აქტივობებს წარმოადგენდა: რუსთაველის ფონდის საგრანტო კონკურსების გადახედვა-განვითარება ინტერ-სექტორული დიალოგის ხელშეწყობის გზით, სტრატეგიული დოკუმენტების სრულყოფა, მეცნიერებისა და ბიზნესის თანამშრომლობისთვის სამეცნიერო პრიორიტეტების განსაზღვრა, ასევე, მეცნიერების პოპულარიზაცია. პროექტის ხელმძღვანელმა ავსტრიის კვლევითი ორგანიზაცა „იოანეუმ კვლევიდან“, ბატონმა ვოლფგან პოლტმა, ღონისძიებაზე ხაზი გაუსვა სხვადასხვა კომპეტენტური, დაინტერესებული ორგანიზაციების მიერ ერთობლივი სამუშაო ჯგუფის შექმნის მნიშვნელობას მეცნიერებასა და ბიზნესს შორის თანამშრომლობის მხარდასაჭერად. მან ასევე აღნიშნა, რომ სხვა ქვეყნების გამოცდილების გაზიარება, თანამშრომლობა, ამოცანებისა და პასუხისმგებლობის გადანაწილება ხელს უწყობს მეცნიერებისა და ინოვაციების ეკოსისტემის განვითარებას. ამასთან, პროექტის ადგილობრივმა მრჩეველმა, ინეს გავარანემ აღნიშნა, რომ პროექტის დასკვნითი ღონისძიება საქართველოში ინტერსექტორული თანამშრომლობის ახალი ეტაპის დასაწყისია. საყოველთაოდ ცნობილია, რომ საქართველო, პირველი ინოვაციების აკვანია. გამომდინარე აქედან, მას შეუძლია გახდეს ერთ-ერთი ლიდერი ინოვაციების სფეროში, ბიზნესისა და მეცნიერების თანამშრომლობის ხელშეწყობითა და გამოყენებითი კვლევების პრიორიტეტული დარგების იდენტიფიცირების გზით. ევროკავშირის დაფინანსებული საჯარო სამსახურების დაძმობილების პროექტი, განხორციელდა საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ ავსტრიის გარემოს დაცვის სააგენტოს (კვლევითი ორგანიზაცია „იოანეუმ კვლევასთან“ პარტნიორობით), ავსტრიის სამეცნიერო ფონდის, ავსტრიის კვლევების ხელშეწყობის სააგენტოს, გერმანიის DLR პროექტის მართვის სააგენტოსა და ლატვიის დაუგავპილსის უნივერსიტეტის მხარდაჭერით.

EU Twinning project holds the closing conference for the project on science-business collaboration
On 17th March 2023, the closing conference of the EU Twinning project “Supporting inter-sectoral collaboration possibilities between Research and Industry” was held in Tbilisi.
The EU-funded Twinning project assisted Georgia in strengthening the collaboration between science and business.The 3-year project, with a budget of € 1 300 000, aimed to address the priorities and challenges in Georgia’s Science, Technology and Innovation (STI) system by ensuring an interdisciplinary approach, collaborative research and promoting evidence-based policy implementation in line with the EU-Georgia Association Agreement. The project brought Austrian, German and Latvian experts together with Georgian colleagues to enhance the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia (SRNSFG) capacity.
With the EU support, the project team worked to improve SRNSFG's existing programmes and operational activities in response to national priorities and socio-economic challenges, considering regional and international contexts. The project focused on establishing dialogues with and among various stakeholders.
EU Twinning Project Leader Wolfgang Polt from Joanneum Research, Austria and Junior Project Leader Kirsten Kienzler from the DLR Project Management Agency, Germany, provided the keynote speech and presented the recommendations for scientific priorities in Georgia that was prepared in the framework of the project.
Over 120 representatives of the EU, Government, State and Private Universities, enterprises, international donor organisations and civil society participated in the closing ceremony of Smart Georgia's “New beginnings for the inter-sectoral collaboration possibilities between Science and Business”.
At the project closing ceremony, Mr Erekle Astakhishvili, the Director General of SRNSFG, emphasised the significant achievements of the Twinning project. The main project activities were: the development and revision of the grant call for inter-sectoral dialogue promotion, the development of the strategic documents, the identification of the scientific priorities for science and business collaboration, and science popularisation.
Mr Wolfgang Polt, the Project Leader from Joanneum Research, Austria, mentioned that “it is very important to have a joint task force between different authorities in promoting science business collaboration”. He added that “taking into account the experiences and examples of other countries, the collaboration and establishment of a clear division of tasks and responsibilities facilitates the innovation and science ecosystem development”.
Meanwhile, Ms Inese Gavarane, the Resident Twinning Advisor, mentioned that the closing ceremony is the start of the new phase of the inter-sectoral dialogue in Georgia. It is widely known that Georgia is the cradle of the first innovations. Georgia can become one of the innovation leaders by facilitating tight collaboration between scientists and businesses and promoting the identified priority areas for applied research.
The EU Twinning project was implemented by Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia with the support of Environment Agency Austria (Umweltbundesamt GmbH) in partnership with Joanneum Research, Austria, Austrian Science Fund, Austrian Research Promotion Agency, DLR Project Management Agency, Germany and Daugavpils University, Latvia.