ევროპული კვლევების საბჭოს Consolidator Grants-ის შედეგები
ევროპული კვლევების საბჭომ (ERC) Consolidator Grants-ის კონკურსის გამარჯვებულები გამოავლინა. აღნიშნული გრანტი, რომელიც მეცნიერების გრძელვადიან განვითარებას ისახავს მიზნად, ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამა „ჰორიზონტი 2020“-ის შემადგენელი ნაწილია. გრანტით გათვალისწინებული დაფინანსება, რომელიც 630 მილიონ ევროს უტოლდება, გადაეცემა 329 მკვლევარს ევროპის მასშტაბით.
კარლოს მოედასმა, ევროკომისარმა კვლევის, მეცნიერებისა და ინოვაციის მიმართულებით, განაცხადა: „ჰორიზონტი 2020 დააფინანსებს 329 მეცნიერს ERC-ის გრანტის ფარგლებში, რითაც ის ხელს შეუწყობს ევროკავშირის მეცნიერების განვითარებას. აგრეთვე, მოხარული ვარ, გაცნობოთ, რომ ქალი მეცნიერების ჩართულობა ERC-ის კონკურსებში თანდათან იზრდება. ამ მიმართულებით კვლავ ბევრი სამუშაოა განსახორციელებელი, თუმცა, ჩვენი მიზანი ყოველთვის იყო კვლევისა და ინოვაციის სფეროში გენდერული თანასწორობის საკითხების მიმართულებით მუშაობა“.
ევროპული კვლევების საბჭოს პრეზიდენტმა, პროფესორმა ჟან-პიერ ბურჟინიონმა შემდეგი კომენტარი გააკეთა: „სამეცნიერო საბჭოს სახელით, მოხარული ვარ, მივულოცო ERC-ის გრანტიორებს. ასევე მადლიერებას გამოვხატავ იმ 3 000-ზე მეტი წამყვანი მეცნიერისა და მკვლევარისადმი, რომელთაც კონკურსის ფარგლებში, საუკეთესო განაცხადების შერჩევისა და შეფასებისათვის გაწიეს თავდაუზოგავი შრომა. აღნიშნული გრანტი წაახალისებს მეცნიერებს და ხელს შეუწყობს მათ თავიანთი გაბედული იდეებისა და ინიციატივების განვითარებაში“.
გრანტიორები თავიანთ პროექტებს განახორციელებენ ევროპის 22 ქვეყნის უნივერსიტეტებსა და კვლევით ცენტრებში. ყველაზე მეტი პროექტი (60 გრანტი) გაერთიანებული სამეფოში განხორციელდება, რომელსაც მოჰყვება გერმანია (56 გრანტით), საფრანგეთი (38), ნიდერლანდების სამეფო (25).
აღნიშნულ კონკურსში, 39 ეროვნების მკვლევარმა მოიპოვა დაფინანსება, რომელთა შორის არიან გერმანელები (55 გრანტი), იტალიელები (33), ფრანგები (32) და ბრიტანელები (31 გრანტი). ახალი გრანტიორების მიერ შემოთავაზებული კვლევითი პროექტები მოიცავს სხვადასხვა საკითხს ფიზიკური მეცნიერებებისა და ინჟინერიის, სიცოცხლის შემსწავლელი მეცნიერებების, სოციალურ და ჰუმანიტარული მეცნიერებების მიმართულებით. (იხილეთ მეტი).
ევროპული კვლევების საბჭომ სულ 2, 538 განაცხადი შეაფასა, რომელთაგან 13%-მა მოიპოვა დაფინანსება და მათგან 32%-ის სამეცნიერო ხელმძღვანელი ქალია. ასევე, მნიშვნელოვანი ფაქტია ისიც, რომ გრანტები 2 000 დამატებით სამუშაოს შექმნის პოსტ-დოქტორანტებისათვის, დოქტორანტურის სტუდენტებისა და კვლევით ჯგუფებში ჩართული სხვა პერსონალისათვის (იხილეთ სტატისტიკა).
გამარჯვებული მკვლევრების სია ანბანური რიგის მიხედვით
გამარჯვებული მკვლევრების სია სამეცნიერო დარგების მიხედვით:
. ფიზიკური მეცნიერებები და ინჟინერია;
. სიცოცხლის შემსწავლელი მეცნიერებები;
. სოციალური და ჰუმანიტარული მეცნიერებები.
სტატისტიკა - Consolidator Grants 2017
Consolidator Grant:
ERC-ის Consolidator Grants განკუთვნილია სხვადასხვა ეროვნებისა და ასაკის გამორჩეული მკვლევრებისთვის, რომელთაც აქვთ 7-12 წლიანი კვლევითი გამოცდილება. კვლევა უნდა განხორციელდეს ევროკავშირის წევრ ან ევროკავშირთან ასოცირებული ქვეყნის საჯარო ან/და კერძო კვლევით ორგანიზაციაში. გრანტი (მაქსიმუმ 2 მილიონი ევრო პროექტისთვის) 5 წლამდე ხანგრძლივობის პროექტებისთვისაა განკუთვნილი და ითვალისწინებს დაფინანსებას მკვლევრებისა და პროექტში ჩართული ჯგუფის წევრებისათვის.
ERC-ის შესახებ
ევროპული კვლევების საბჭო დაარსდა 2007 წელს ევროკავშირის მიერ და არის პირველი ევროპული ორგანიზაცია, რომელიც ყოველწლიურად აფინანსებს გამორჩეულ მკვლევრებს. ERC-ს აქვს სამი მთავარი საგრანტო სქემა: ERC Starting Grants - გრანტები დამწყები მკვლევრებისთვის, Consolidator Grants – 7-12 წლის კვლევითი გამოცდილების მქონე მკვლევრებისთვის და Advanced Grants - დამკვიდრებული მკვლევრებისთვის. ამასთანავე, ERC Synergy Grants განახლდა 2017 წელს.
ERC-ს კონკურსების ფარგლებში, დღემდე, სულ დაფინანსებულია 7500 წამყვანი მკვლევარი და 50 000-მდე პოსტ-დოქტორანტი, დოქტორანტი და პროექტებში ჩართული სხვა კვლევითი პერსონალი. ERC-ის 2017 წლის ბიუჯეტია 1.8 მილიარდი ევრო, რაც ევროპაში კვლევის მიმართულებით მთლიანი დაფინანსების 1%-ია. ევროკომისარი კარლოს მოედასი არის პასუხისმგებელი ევროპული კვლევების საბჭოს ფუნქციონირებაზე და პროექტის მთლიანი ბიუჯეტი 2014-2020 წლებისათვის 13 მილიარდ ევროს შეადგენს. ERC-ს დამოუკიდებელი სამეცნიერო საბჭო მართავს, რომელსაც 2014 წლის იანვრიდან ERC-ის პრეზიდენტი, ჟან-პიერ ბურჟინიონი ხელმძღვანელობს.

ERC CONSOLIDATOR GRANTS: €630 MILLION FROM THE EU TO 329 TOP RESEARCHERS
The ERC has announced today the awarding of the Consolidator Grants that go to 329 top researchers across Europe. The funding, part of the EU's Horizon 2020 programme, is worth in total €630 million and will give them a chance to have far-reaching impact on science and beyond.
On this occasion, Carlos Moedas, European Commissioner for Research, Science and Innovation, said: "The Horizon 2020 programme will be funding 329 new ERC grants with €630 million to boost the EU's scientific excellence and competitiveness. Such grants contribute to increase the EU's attractiveness as a place for research and innovation. I'm also pleased to see that the share of grants attributed to women researchers is growing in ERC competitions. We still have much to do, but it has always been my ambition to deploy all efforts possible to make gender equality a reality in the realm of research and innovation."
The President of the ERC, Professor Jean-Pierre Bourguignon, commented: "On behalf of the Scientific Council, I'd like to congratulate the new ERC grant winners. I also express my gratitude to the over 3,000 top scientists and scholars for their pain-staking work, evaluating and identifying the most ambitious proposals submitted to the ERC. The funding will encourage these mid-career scientists to explore further the unknown and develop their most daring ideas at their own initiative. By leaving them freedom, the ERC is enabling breakthroughs. This conditions the capacity of Europe to respond to a number of challenges and to improve the lives of its citizens if the appropriate policies are adopted."
The grantees will carry out their projects at universities and research centres in 22 different countries across Europe, with as leading locations the United Kingdom (60 grants), Germany (56), France (38) and the Netherlands (25). In this competition, researchers of 39 nationalities received funding, amongst them are notably Germans (55 grants), Italians (33), French (32) and Britons (31). The research projects proposed by the new grantees cover a wide range of topics in physical sciences and engineering, life sciences, as well as social sciences and humanities. (See more examples)
The ERC has evaluated 2,538 research proposals this time, out of which 13% will be funded. Thirty-two percent of grants were awarded to female applicants. The grants will create an estimated 2,000 jobs for postdocs, PhD students and other staff working in the grantees' research teams. (See more statistics)
List of all selected researchers in alphabetical order
Lists of selected researchers by domain (in alphabetical order):
Statistics – Consolidator Grants 2017
Discover more projects in this Consolidator Grant competition
Background
The ERC Consolidator Grants are awarded to outstanding researchers of any nationality and age, with at least seven and up to twelve years of experience after PhD, and a scientific track record showing great promise. Research must be conducted in a public or private research organisation located in one of the EU Member States or Associated Countries. The funding (maximum of €2 million per grant), is provided for up to five years and mostly covers the employment of researchers and other staff to consolidate the grantees' teams.
About the ERC
The European Research Council, set up by the European Union in 2007, is the first European funding organisation for excellent frontier research. Every year, it selects and funds the very best, creative researchers of any nationality and age, to run projects based in Europe. The ERC has three core grant schemes: Starting Grants, Consolidator Grants and Advanced Grants. An additional funding scheme, Synergy Grants, was re-launched in 2017.
To date, the ERC has funded over 7,500 top researchers at various stages of their careers, and more than 50,000 postdocs, PhD students and other staff working in their research teams. The ERC has an annual budget of €1.8 billion for the year 2017, which is around 1% of overall spending on research in Europe. With a budget of over €13 billion for the years 2014 to 2020, the ERC is part of the EU research and innovation programme, Horizon 2020, for which European Commissioner Carlos Moedas is responsible. The ERC is led by an independent governing body, the Scientific Council, chaired by the ERC President, Professor Jean-Pierre Bourguignon, since January 2014.