ღონისძიება მეცნიერებასთან დაკავშირებული საკითხების გაზიარების შესახებ
14 აპრილს, საქართველოს სამეცნიერო-საგანმანათლებლო კომპიუტერული ქსელების ასოციაცია „გრენა”-მ ევროკომისიის NI4OS-Europe პროექტის ფარგლებში გამართა ღია მეცნიერებასთან დაკავშირებული საკითხების გაზიარების ღონისძიება. კოვიდპანდემიის გამო შეხვედრა ჩატარდა ონლაინ რეჟიმში ZOOM პლატფორმის გამოყენებით.
ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო კვლევითი და საგანმანათლებლო საზოგადოების 40-მა წარმომადგენელმა საქართველოს სხვადასხვა ქალაქიდან. მომხსენებლები იყვნენ: ჯაბა სამუშია (შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი), რამაზ ქვათაძე და თამარ გვენეტაძე (“გრენა”). პრეზენტაციებში განხილული იქნა შემდეგი საკითხები: ღია მეცნიერების მდგომარეობა და განვითარების პერსპექტივები საქართველოში, NI4OS-Europe პროექტი, ეროვნული ღია მეცნიერების ინიციატივა და ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი.
შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა ბატონმა ჯაბა სამუშიამ აღნიშნა: „ევროპის ღია მეცნიერების ქლაუდ ინიციატივა რომელიც 2016 წელს გამოქვეყნდა მიზნად ისახავს ევროპაში მონაცემთა და ცოდნის ბაზაზე კონკურენტუნარიანი ეკონომიკის შექმნას. ბოლო წლების განმავლობაში ღია მეცნიერებამ შეიძინა დიდი მნიშვნელობა და მოიპოვა პოპულარობა მსოფლიოს მრავალ მკვლევართა შორის. მეცნიერული კვლევის შედეგებზე ღია წვდომის არებობა სულ უფრო და უფრო საჭირო ხდება და აღნიშნულ პროცესებში ქართველი მეცნიერების ჩართულობა დადებითი შედეგის მომტანი იქნება საქართველოში მეცნიერების განვითარების კუთხით.“
დამსწრე საზოგადოების მხრიდან შეხვედრამ დაიმსახურა მოწონება, მონაწილეებმა გამოხატეს დიდი ინტერესი ევროპის ღია მეცნიერების ქლაუდის EOSC და NI4OS-Europe პროექტის მიმართ. მოხსენებების შემდეგ გაიმართა დისკუსია, რომლის დროსაც განხილული იქნა მეცნიერებასთან დაკავშირებული აქტუალური საკითხები. ღონისძიების მონაწილეებმა გამოხატეს ინტერესი ამ სფეროში თანამშრომლობის მიმართ.
NI4OS-Europe არის პროექტი, რომელიც ხელს უწყობს ეროვნული ღია მეცნიერების ქლაუდის ინიციატივების, სერვისების და ელექტრონული ინფრასტრუქტურის განვითარებას სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის 15 ქვეყანაში. პროექტი მიზნად ისახავს რეგიონის მკვლევარებს საშუალება მიეცეთ შეინახონ, გაანალიზონ და გააზიარონ სამეცნიერო მონაცემები, რაც მათი მუშაობის ეფექტიანობის გაღრმავებას და მეცნიერებაში ინოვაციების დანერგვას შეუწყობს ხელს.

Event related to the open science
Georgian Research and Educational Networking Association GRENA within the framework of the European Commission NI4OS-Europe project hosted dissemination event related to the open science. Due to the COVID pandemic the event was held online via the ZOOM platform.
40 representatives of research and education community from various cities of Georgia participated in the event. The speakers included Jaba Samushia from the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, Ramaz Kvatadze and Tamara Gvenetadze from GRENA. The presentations concerned following topics: Open Science status and its development in Georgia, NI4OS-Europe project, National Open Science Initiative and Memorandum of Understanding.
The General Director of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia Mr. Jaba Samushia in his speech noted: “The European Open Science Cloud Initiative, launched in 2016, aims to create a competitive economy based on data and knowledge in Europe. In recent years, open science has acquired great importance and gained popularity among many researchers around the world. The existence of open access to the results of scientific research is becoming more and more necessary, and the involvement of Georgian scholars in these processes will bring positive results in terms of the development of science in Georgia.”
The meeting deserved appreciation by the attending members, participants expressed great interest in the European Open Science Cloud EOSC and NI4OS-Europe project. After the presentations, a discussion was held, during which relevant topics related to science were discussed. The participants of the event expressed interest in cooperation in this field.
NI4OS-Europe is a project promoting national open science cloud initiatives, services and e-infrastructure in 15 countries in South East Europe. The project aspires to enable researchers of the region to store, analyze and share open scientific data, enhancing their work and boosting innovation in science.