მრგვალი მაგიდა „მზის ენერგეტიკა“ - საქართველო -გერმანია
კომპანია  აიდისის ოფისში,  საქართველოში გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საელჩოსა  და  შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ორგანიზებით გაიმართა     მრგვალი  მაგიდა  თემაზე „მზის ენერგეტიკა“.   ღონისძიება გახსნა ევროპის განახლებადი ენერგიის ასოციაციის ევროსოლარის წარმომადგენელმა  და საერთაშორისო ინოვაციური ტექნოლოგიების აღმასრულებელმა  დირექტორმა  გიორგი კეკელიძემ. შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა  დირექტორმა  ზვიად გაბისონიამ  ისაუბრა  გამოყენებითი კვლევების კომერციალიზაციის  მნიშვნელობაზე, ამ მიმართულებით რუსთაველის ფონდის მიერ გამოცხადებულ  ახალ პროგრამებსა და კონკურსებზე, მეცნიერებასა  და კერძო სექტორს შორის ურთიერთობის გააქტიურების აუცილებლობაზე.  შეხვედრის მონაწილეებს მიმართა  გერმანიის ელჩმა საქართველოში, მისმა  აღმატებულებამ,  ბატონმა  ჰუბერტ კნირშმა.
საქართველოში მზის ენერგიის გენერაციის პოტენციალის შესწავლა ხდება ერთობლივად  ბერლინის საკონსულტაციო კომპანია „ეკლარეონ“-ის, გერმანიის მზის ინდუსტრიის ასოციაციის და საქართველოს საერთაშორისო ინოვაციური ტექნოლოგიების თანამშრომლობით. მზის ენერგეტიკისათვის (ფოტოვოლტაიკებისათვის) პირობების კვლევა    და გამოყენების შესაძლებლობები, საინვესტიციო პირობების შესწავლა  -  „ეკლარეონის“ პროექტი BSW-solar თან ერთად  ფედერალური საგარეო ოფისის მხარდაჭერით  ხორციელდება..
პარტნიორებს სურთ გამოიკვლიონ შესაძლებლობები 50 კვტ-დან 5 მგვტ-მდე გამოსავლიანობის ფოტოვოლტაიკ-დიზელის ჰიბრიდული სისტემების მიერ ენერგიის მიწოდებაზე რეგიონებში, სადაც არ არის მიერთება საერთო ენერგეტიკულ ქსელზე, განსაკუთრებით იმ ადგილებში, სადაც უვარგისი საგზაო ინფრასტრუქტურაა და შესაბამისად,  ძვირი ჯდება დიზელის მიწოდება. ყურადღება მიექცევა აგრეთვე ქსელზე მიერთებულ სახურავებზე განთავსებულ ფოტოვოლტაიკურ 100 კილოვატამდე სისტემებს.
სემინარზე განხილული იყო  საქართველოში ფოტოვოლტაიკის განვითარების და გამოყენებითი კვლევების საკითხები,  რომელშიც მონაწილეობდნენ  გერმანიის მზის ასოციაციის საერთაშორისო ურთიერთობების მმართველი დირექტორი; ეკლარიონის დირექტორი და გერმანიის მზის ასოციაციის ფოტოვოლტაიკების ექსპორტის სამუშაო ჯგუფის თავმჯდომარე; საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო, აე სოლარის დირექტორი, სოფლის მეურნეობისა და გარემოს დაცვის სამინისტროს გარემოს დაცვისა და კლიმატის ცვლილების დეპარტამენტი, საქართველოს გოეთეს ინსტიტუტი, ევროსოლარის საბჭოს წევრი საქართველოში.

In IDC office Round table discussion on “solar energy” was held, event was organized by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia (SRNSFG) and the Embassy of the Federal Republic of Germany to Georgia. The event was opened by Giorgi Kekelidze, representative of Renewable Energy Association of Europe and CEO of International Foundation for Innovative Technologies. Director General of Rustaveli Foundation – Prof. Zviad Gabionia spoke about the importance of commercialization of applied research, new programs and calls announced by SRNSFG in this regard, the need to intensify the relations between scientific and the private sector. The Ambassador of Germany in Georgia, his excellency, Hubert Knirsch addressed the participants of the meeting.
The potential of solar power generation is being explored jointly by the Berlin Consultation agency – “Eclareon”, German Solar Industry Association and International Foundation for Innovative Technologies. Research of conditions for solar energy (for photovoltaics) application opportunities, study of investment conditions is being implemented in partnership with “Eclareon” project - BSW-solar with the support of the Federal Foreign Office.
The partners want to explore the potential of 50 kW to 5 megawatts of photovoltaic diesel hybrid systems in regions, where there is no connection to the common power grid, especially in areas where the road infrastructure is unsuitable and consequently, it is expensive to deliver diesel. Attention will also be given to 100 kV photovoltaic systems that are connected to the grid and placed on the roofs.
During the seminar issues related to the development and application of photovoltaics in Georgia were discussed.  Seminar was attended by the Managing Director of International Relations of the German Solar Industry Association; Eclareon Director and Chairman of the German Solar Association Photovoltaic Export working group; Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, Director of AE Solar, Department of Environment and Climate Change of the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia, Goethe Institute of Georgia, Member of the Council of Eurosolar in Georgia.