ოქსფორდში საქართველოს შემსწავლელი მეცნიერებების პროგრამის კონფერენცია გაიმართა
ოქსფორში, წმ. ენტონის კოლეჯის აღმოსავლეთ ევროპისა და რუსეთის კვლევების ცენტრის (REES), ქვეყანათმცოდნეობის ინტერდისციპლინური სკოლის (SIAS) და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის (SRNSFG) ერთობლივი პროგრამის - Georgian Studies Research Programme ფარგლებში უკვე მეორედ ჩატარდა საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია, რომელსაც ოქსფორდისა და გაერთანებული სამეფოს სხვა კვლევითი უნივერსიტეტების ცნობილი მეცნიერები და სტუდენტები ესწრებოდნენ.
პროგრამაში მონაწილეობდნენ საქართველოს ნიჭიერი, წარმატებული ახალგაზრდა მკვლევრები, საქართველოს საკითხებზე მომუშავე გამოჩენილ ბრიტანელ მეცნიერებთან ერთად. კონფერენცია გახსნეს წმ. ენტონის კოლეჯის დირექტორმა, პროფ. როჯერ გუდმანმა, საქართველოს ელჩმა გაერთანებულ სამეფოში, ქ-მა თამარ ბერუჩაშვილმა და REES-ის ხელმძღვანლმა, პროფ. დენ ჰეილიმ. კონფერენციას მიწვეული იყვნენ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი მანანა მიქაბერიძე და ილიას უნივერსიტეტის რექტორი გიგა ზედანია.
უკვე მესამე წელია, რაც ფონდი აფინანსებს ახალგაზრდა ქართველ მკვლევართა ერთწლიან სამეცნიერო მუშაობას ოქსფორდის უნივერსიტეტში. გამოცხადებულია ახალი კონკურსიც 2019 წლის სტიპენდიებზე. გაიცემა 3 სტიპენდია: ერთი-სოციალურ მეცნიერებებში, ერთი-ჰუმანიტარულ მეცნიერებებში და ერთიც ოქსფორდის უნ. ბოდლეინის ბიბლიოთეკის ვორდროპების კოლექციის კვლევისათვის.
ოქსფორდის უნივერსიტეტის ქვეყანათმცოდნეობის ინტერდისციპლინურ სკოლაში 2015 წლის 23 ოქტომბერს დაარსდა საქართველოს შემსწავლელი კვლევების პროგრამა, რომელიც ხორციელდება შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის „უცხოეთში საქართველოს შესწავლის ცენტრებისა და პროგრამების ხელშეწყობის“ პროგრამის ფარგლებში. ოქსფორდის უნივერსიტეტსა და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდს შორის შეთანხმების საფუძველზეც საქართველოდან ყოველწლიურად 3 მკვლევარი დაფინანსდება. საქართვლოს შემსწავლელი კვლევითი ცენტრების დაფინანსება ხელს შეუწყობს საქართველოს შემსწავლელი მეცნიერებებისა და ქართველოლოგიის ტრადიციული მიმართულებების, ასევე თანამედროვე ინტერდისციპლინური კვლევების განვითარებასა და პოპულარიზაციას საერთაშორისო სამეცნიერო სივრცეში.
აღსანიშნავია, რომ განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და ფონდი აგრძელებს ამ მიმართულებით მუშაობას და 2018 წლიდან ევროპის 7 უნივერსიტეტში დაარსდება საქართველოს შემსწავლელი მეცნიერებების კვლევითი პროგრამები.

2nd Conference on Georgian Studies Research Programme at the University of Oxford
On February 28, 2018 St. Anthony’s College hosted the Conference on “Georgian Studies Research Programme” of the Russian and East European studies (REES) in SIAS and Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia (SRNSFG).  Leading scientists and students of the University of Oxford and other research universities in the United Kingdom attended the conference.
Worth mentioning, successful, distinguished Georgian researchers together with leading British scientists participated in the programme. Professor Roger Goodman, Head of the St. Antony’s College as well as the Abmassador of Georgia in the United Kingdom, Tamar Beruchashvili and the Head of the Russian and East European Studies, Prof. Dan Healy opened the conference. The Director General of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, Ms. Manana Mikaberidze and the Rector of Ilia State University, Giga Zedania were among the invited guests of the Conference.
It is the third year the Foundation has funded young researchers one-year scientific research at the University of Oxford. New Call for 2019 is also announced and three scholarships will be issued for the following scientific fields: 1 for Social Sciences, 1 for the Faculty of Humanities and 1 for the research of Wardrop Collection of the BodleianLibraryofthe University of Oxford.
Georgian Studies Research programme was launched on October 23, 2015 at the School of Interdisciplinary Area Studies at the University of Oxford. The programme is implemented in the frame of programme “Supporting Georgian studies centers and programmes abroad” administered by SRNSFG and according to the agreement, three research fellows are funded under the programme each year. Funding the Georgian Studies centers and programmes abroad clearly supports enhancement of Georgian Studies and Kartvelology as well as development of the modern interdisciplinary research and its popularization in the international scientific space.
Noteworthy, the Ministry of Education and Science of Georgia continues working in this direction and Georgian Studies prorgramme is also planned to be conducted in 7 European Universities from 2018.