ონლაინ კონფერენცია "მედიცინა და ხელოვნება"
28 ნოემბერს, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ორგანიზებით მიმდინარე ევროპელ მკვლევართა ღამის პროექტის “CAPTAIN - მეცნიერება კაპიტანია” ეგიდით გაიმართა, პეტრე შოთაძის სახელობის თბილისის სამედიცინო აკადემიის ონლაინ კონფერენცია "მედიცინა და ხელოვნება". პროექტის მონაწილეებმა მედიცინის სხვადასხვა საკითხისა და ხელოვნების ინტეგრაციის ამსახველი პრეზენტაციები წარმოადგინეს.
პეტრე შოთაძის სახელობის თბილისის სამედიცინო აკადემიის პროექტი "მედიცინა და ხელოვნება" დაფინანსებულია შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ 2019 წლის მეცნიერების პოპულარიზაციისათვის მიზნობრივი საგრანტო კონკურსის ფარგლებში.
პეტრე შოთაძის სახელობის თბილისის სამედიცინო აკადემიის (თსა) პროექტი საბავშვო უნივერსიტეტი "მედიცინა და ხელოვნება" განკუთვნილი იყო საშუალო სკოლის დამამთავრებელი კლასების (X, XI, XII) მოსწავლეებისათვის და გულისხმობდა მათთვის მედიცინისა და ხელოვნების შესახებ ინფორმაციის მიწოდებას სახალისო, თვალსაჩინო და ინტეგრაციული ფორმით. კორელაცია მედიცინასა და ხელოვნებას შორის საუკუნეების განმავლობაში ყალიბდებოდა. ექიმები ხშირად აკეთებდნენ ჩანახატებს ადამიანის სხეულის შესწავლისას; ყველას ახსოვს ლეონარდო და ვინჩის ჩანახატები. გარდა ამისა, ზოგიერთი ხელოვანის წარმატება სწორედ, რომ მისი ანატომიური თავისებურებებით იყო განპირობებული: ვიოლინოს ვირტუოზს, ნიკოლო პაგანინის, სახსრების უჩვეულო ელასტიურობა ახასიათებდა; მსახიობ ელისაბედ ტეილორს წამწამები ორ რიგად ეზრდებოდა, რაც მის მზერას განსაკუთრებულ სიღრმეს ანიჭებდა, და ა.შ.
პროექტის ფარგლებში მსმენელებს ჩაუტარდათ ლექცია-სემინარები და ასევე ჰქონდათ შესაძლებლობა საკუთარი ხელით შეასრულებინათ მარტივი ექსპერიმენტები თსა-ს ლაბორატორიაში.
პროექტში მონაწილეობდა 27 მსმენელი, რომელთაგან 15 წარმოადგინა პრეზენტაციები კონფერენციაზე. აღსანიშნავია, რომ საბავშვო უნივერსიტეტის ერთ-ერთი მსმენელი დღეს აკადემიის სტუდენტია.

Online Conference "Medicine and Art"
The project - kids university "Medicine and Art" of the Petre Shotadze Tbilisi Medical Academy (TMA) was designed for high school pupils (X, XI, XII) and aimed to provide them the information about medicine and art in a funny, illustrative and integrative manner. The correlation between medicine and art has been formed over the centuries. Doctors often made sketches while studying the human body; everyone remembers the drawings of Leonardo da Vinci. Furthermore, the success of some artists has been determined by their anatomical features: the violin virtuoso, Niccolo Paganini, was characterized by unusual elasticity of joints; actress Elizabeth Taylor's eyelashes grew in two rows, which gave a special depth to her gaze, and etc. In the frames of the project, the lectures and seminars were organized for the target group. Furthermore, the participants had the opportunity to independently perform simple experiments in the TMA's laboratory.
On November 28th, 2020 in the frames of the project - kids university "Medicine and Art" the conference has been held. During this event the project participants made presentations illustrating the integration of medicine and art.
The project - kids university "Medicine and Art" of the Petre Shotadze Tbilisi Medical Academy has been funded by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia in the frames of the science popularization targeted call for proposals 2019.
27 pupils there were enrolled in the project totally, 15 pupils participated in the conference. It is noteworthy that one of the project participants is now a student of the TMA.