პრეზენტაცია „საქართველოს მეცნიერების ევროპულ სივრცეში ინტეგრირების ახალი ეტაპი - ახალი შესაძლებლობები მეცნიერებისთვის”
7 ოქტომბერს,  ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის   სახელმწიფო უნივერსიტეტში   გაიმართება  პრეზენტაცია   „საქართველოს მეცნიერების ევროპულ სივრცეში ინტეგრირების ახალი ეტაპი - ახალი შესაძლებლობები მეცნიერებისთვის”, რომელსაც  საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ბატიაშვილი, საქართველოს პრემიერ -  მინისტრის მრჩეველი განათლების საკითხებში მიხეილ ჩხენკელი,  შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი ზვიად გაბისონია,   ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის   სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი გიორგი შარვაშიძე,    აკადემიური და სამეცნიერო  წრეების წარმომადგენლები  დაესწრნენ.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა  მიხეილ ბატიაშვილმა ისაუბრა ევროკავშირის მეცნიერებისა და ინოვაციების სახელმწიფოთაშორისი  ორგანიზაციის-   EURAXESS-ის    წევრობის  დიდ მნიშვნელობაზე ქვეყნისთვის -  ეს არის  რეალური შესაძლებლობა საქართველოს მეცნიერებისთვის, ყველა სამეცნიერო  ინსტიტუციისთვის  ისარგებლონ იმ   ბენეფიტებით,  პრივილეგიებით,  რაც გააჩნიათ  EURAXESS-ის     წევრ ქვეყნებს- ევროკავშირის სახელმწიფოებსა და ისეთ მაღალტექნოლოგიურ  სახელმწიფოებს, როგორიცაა აშშ, იაპონია, ისრაელი.  „ჩვენი მიზანია,  1 იანვრიდან  რაც შეიძლება მეტ მეცნიერს  ჰქონდეს წვდომა ამ პორტალზე,  დიდ  საერთაშორისო პროექტებსა და პროგრამებზე; წლევანდელი წელი ძალზე  მნიშვნელოვანი იყო განათლების და მეცნიერების  სფეროს ევროინტეგრაციის მიმართულებით - ჩვენ ასევე  გავხდით ENQA-ს  (უმაღლესი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის ევროპული ასოციაცი)  და EQAR -ის  (უმაღლესი განათლების ხარისხის განვითარების დამოუკიდებელი სააგენტოს ევროპულ რეესტრის) წევრები“.
რუსთაველის ფონდის გენერალურმა დირექტორმა ზვიად გაბოსონიამ  ისაუბრა  EURAXESS-ის     იდეაზე -ეს არის ორგანიზაცია, რომელიც საშუალებას აძლევს წევრ ქვეყნებს, პირდაპირი წვდომა ჰქონდეთ არა მხოლოდ ევროკავშირის, ევროკომისიის მიერ გამოცხადებულ კონკურსებზე, არამედ წევრი ქვეყნების შიდასახელმწიფოებრივ კონკურსებზე,  რისი საშუალებაც ადრე  არ გვქონდა, საქართველო გახდა EURAXESS-ის     41-ე წევრი, რაც ნიშნავს წვდომას 15.000-ზე მეტ ორგანიზაციასთან, უნივერსიტეტთან და ბიზნესის სექტორის წარმომადგენელთან,  25.000-ზე მეტ მკვლევართან მსოფლიოს მასშტაბით; ზვიად გაბისონიამ წარადგინა  პრეზენტაცია EURAXESS-ის    მისიისა და სერვისების, შესაძლებლობების, ასევე,   ტექნიკური მხარის  შესახებ,  თუ როგორ უნდა მოხდეს  პორტალზე რეგისტრაცია.
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის   სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა  გიორგი შარვაშიძემ ყურადღება გაამახვილა იმ ფაქტზე, რომ უნივერსიტეტში ჩატარდება  საერთაშორისო ტრენინგები   ERC-ის  გრანტების მიმართულებით, აღნიშნა, რომ კიდევ  მეტი ძალისხმევაა საჭირო, რათა  ქართველი მეცნიერები უფრო კონკურენტურიანები იყვნენ მსოფლიო მასშტაბით,  ქვეყანამ ღირსეული ადგილი დაიკავოს მსოფლიოს  სამეცნიერო რუკაზე.

Presentation - "New Phase of Integration of Georgian Science into the European Area- New Opportunities for Scientists"
On October 7, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University hosted a presentation "New Phase of Integration of Georgian Science into European Area - New Opportunities for Scientists", which was attended by the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Batiashvili, Minister's Advisor on Education Mikheil Chkhenkeli, Director General of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia - Zviad Gabisonia, Rector of Tbilisi State University George Sharvashidze representatives of scientific and academic community.
Ministry of Education, Science, Culture and Sport Minister Michael Batiashvili spoke about the importance of membership of our country in the EU Interstate Organization for Science and Innovation – EURAXESS, this is a real opportunity for Georgian scientists, all scientific institutions to benefit from privileges of EURAXESS member states - EU countries and high-tech countries such as the US, Japan, Israel. “Our goal is to have as many scientists to have access to this portal, to major international projects and programs as possible from January 1; This year was very important because of European integration in the field of education and science - we also became members of ENQA (European Association for Quality Assurance in Higher Education) and EQAR (European Quality Assurance Register for Higher Education).
Director General of the Rustaveli Foundation, spoke about the idea of ​​EURAXESS - an organization that allows member states to have direct access to not only EU, European Commission calls, but also member states' domestic calls that we did not have before - Georgia is the 41st member of EURAXESS which means access to more than 15,000 organizations, universities and business representatives, and more than 25,000 researchers worldwide; Zviad Gabisonia gave a presentation on EURAXESS's mission and services, capabilities, as well as the technical side of how to register on the portal.
Giorgi Sharvashidze, the Rector of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, emphasized the fact that the University will conduct international trainings in the field of ERC grants, he noted that more efforts are needed to make Georgian scientists more competitive on a global scale, so that the country took its worthy place on the scientific map of the world.