რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდსა და დრეზდენ-როსენდორფის ჰელმჰოლცის ცენტრს შორის სამეცნიერო თანამშრომლობის შეთანხმებას მოეწერა ხელი
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა გერმანელ მეცნიერებს – დრეზდენ-როსენდორფის ჰელმჰოლცის ცენტრის დირექტორს, თსუ და სტუ-ს საპატიო დოქტორს სებასტიან შმიდტს, იულიხის კვლევითი ცენტრის ბირთვული ფიზიკის ინსტიტუტის ყოფილ დირექტორს, თსუ-ს და სტუ-ს საპატიო დოქტორს, პროფესორ ჰანს შტროერსა და იულუხის კვლევითი ცენტრის ნეურო მედიცინის ინსტიტუტის დირექტორს, სტუ-ს საპატიო დოქტორს პროფესორ ჯონ შაჰს უმასპინძლა. შეხვედრის მონაწილეებმა „ქართულ-გერმანული სამეცნიერო ხიდის (GGSB)“ ფარგლებში მიღწეული შედეგები და სამომავლო გეგმები განიხილეს.
ამ შეხვედრაზე საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სსიპ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდსა და დრეზდენ-როსენდორფის ჰელმჰოლცის ცენტრს შორის სამეცნიერო თანამშრომლობის ხელშეკრულებას მოეწერა ხელი, რომელიც ერთობლივი კვლევითი საგანმანათლებლო პროგრამის განხორციელებასა და საქართველოსა და გერმანიას შორის მეცნიერების სფეროში ურთიერთობის გაღრმავებას შეუწყობს ხელს პროექტის „ქართულ-გერმანული სამეცნიერო ხიდის (GGSB)“ ფარგლებში.
შეთანხმებას ხელი მოაწერეს რუსთაველის ფონდის გენერალურმა დირექტორმა, თეიმურაზ დოჭვირმა და დრეზდენ-როსენდორფის ჰელმჰოლცის ცენტრის დირექტორმა, სებასტიან შმიდტმა, იულუხის კვლევითი ცენტრის ნეურო მედიცინის ინსტიტუტის დირექტორმა, პროფესორმა ჯონ შაჰმა.
გერმანული მხარიდან კონსორციუმის წევრი ორგანიზაციები არიან იულიხის კვლევითი ცენტრი (FZJ), ჰელმჰოლცის დრეზდენ-როსენდორფის ცენტრი (HZDR) და ჰელმჰოლცის მძიმე იონების კვლევის ცენტრი (GSI).
კვლევითი პროგრამის ფარგლებში ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტისა და ქვეყნის სხვა უნივერსიტეტების მაგისტრანტები და დოქტორანტები გერმანიაში სამეცნიერო სტაჟირებასა და უახლესი, მაღალი დონის სამეცნიერი კვლევების წარმართვას შეძლებენ, როგორც ფუნდამენტური, ისე გამოყენებითი მიმართულებით.

An agreement on further support of the joint scholarship program was signed, with the Helmholtz Association: Helmholtz Centre Forschungszentrum Juelich, Helmholtz Centre Dresden-Rossendorf and GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung Darmstadt
The Minister of Education and Science of Georgia, Giorgi Amilakhvari, hosted German scientists - Sebastian Schmidt, director of the Helmholtz Center in Dresden-Rossendorf, honorary doctor of TSU and STU, Hans Stroeher, former director of the Institute of Nuclear Physics of the Juelich Research Center, honorary doctor of TSU and STU, and Jon Shah, the director of the Institute of Neuromedicine of the Juelich Research Center, the Honorary Doctor of STU. During the meeting, the participants deliberated upon the outcomes achieved within the framework of the "Georgian-German Scientific Bridge (GGSB)" and articulated plans for future initiatives.
At the meeting, an agreement on scientific cooperation was signed between the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and the Helmholtz Center of Dresden-Rossendorf, which will contribute to the implementation of a joint research and educational program and the deepening of the relationship between Georgia and Germany in the field of science within "Georgian-German Scientific Bridge (GGSB)'.
The agreement was signed by the general director of the Rustaveli Foundation, Teimuraz Dochviri, and the director of the Dresden-Rossendorf Helmholtz Center, Sebastian Schmidt, the director of the Institute of Neuromedicine of the Juelich Research Center, Professor John Shah.
From the German side, the member organizations of the consortium include the Jülich Research Center (FZJ), the Helmholtz Center Dresden-Rossendorf (HZDR) and the Helmholtz Center for Heavy Ion Research (GSI).