საქართველო ჰორიზონტი 2020 პროგრამის ასოცირებული ქვეყანაა
შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი ავრცელებს ინფორმციას, რომ საქართველოს პარლამენტმა მოახდინა ჰორიზონტი 2020 პროგრამაში ჩვენი ქვეყნის ასოცირების შეთანხმების რატიფიცირება და საქართველო პროგრამის სრულუფლებიანი ასოცირებული ქვეყანა გახდა.
საქართველოს ხელისუფლების ძალისხმევით, 2016 წლის 1 იანვრიდან ქართველ მონაწილეებს ჰორიზონტი 2020-ის პროგრამაში, შეთანხმების რატიფიცირებამდე, დროებით ასოცირებული წევრის სტატუსით შეეძლოთ მონაწილეობის მიღება.
ჰორიზონტი 2020 პროგრამაში, ასოცირებული ქვეყნის სტატუსი ქართველ მეცნიერებს, მკვლევარებს და ინოვატორებს, ასევე, საქართველოში დაფუძნებულ იურიდიულ პირებს (უნივერსიტეტები, კვლევითი დაწესებულებები, მცირე და საშუალო საწარმოები, კვლევებზე ორიენტირებული ინდუსტრია, არასამთავრობო ორგანიზაციები, ბიზნეს კომპანიები, ფონდები, სამთავრობო დაწესებულებები და ა.შ.) აძლევს უფლებას, იგივე პირობებით და უფლებებით ისარგებლონ, რითაც სარგებლობენ ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოების წარმომადგენლები. ჰორიზონტი 2020-ის კონკურსებში გამარჯვების შემთხვევაში, ქართულ კვლევით და ინოვაციურ ორგანიზაციებს შეეძლებათ მოიხიდონ ასი ათასობით ევროს საგრანტო დაფინანსება, განახორციელონ კვლევები საქართველოში, უმასპინძლონ დამწყებ თუ გამოცდილ მკვლევარებს მსოფლიოს სხვადასხვა კუთხიდან, ხორცი შეასხან სამეცნიერო და ინოვაციურ იდეებს და გააძლიერონ კვლევითი ცენტრები საქართველოში.
საქართველოს პარლამენტის დადგენილება „საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ევროკავშირის პროგრამაში „ჰორიზონტი 2020 − კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამა (2014−2020)“ საქართველოს მონაწილეობის შესახებ“ შეთანხმების რატიფიცირების თაობაზე

GEORGIA IS AN ASSOCIATED COUNTRY OF THE HORIZON 2020 PROGRAM
The Parliament of Georgia has ratified the Horizon 2020 program Association Agreement resulting in Georgia becoming a full-fledged Horizon 2020 Program associated country.
With the effort of the Georgian government, prior to the agreement ratification, the Georgian participants could only participate as a temporary associated country status member in the program.
The associated country status gives the Georgian scientists and innovators, as well as the Georgian-based legal entities such as (universities, research institutions, small and medium enterprises, research-oriented agencies, non-governmental organizations, business companies, foundations, government agencies, etc.) the right to the same conditions and the rights, which the European member states exercise. In case of victory in Horizon 2020 competition, the Georgian research and innovation organizations will be able to obtain hundreds of thousands of euros in grant funding, in conjunction with carrying out research activities in Georgia, host the beginner or experienced researches from around the world, and realize their innovative ideas and plans. The victory in such competition also enables the strengthening of the research centers, which are based in Georgia.
The resolution of the Georgian Parliament “between Georgia and the European Union, in EU’s Horizon 2020 Program (2014-2020) participation” regarding the agreement ratification.