შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის 2019 წლის შემაჯამებელი ღონისძიება
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა შოთა  რუსთაველის საქართველოს  ეროვნული სამეცნიერო ფონდის  2019 წლის შემაჯამებელ ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა, სადაც ფონდმა  2019 წელს  განხორციელებული პროგრამების შედეგები და 2020 წლის გეგმები წარადგინა.
მიხეილ ჩხენკელმა ფონდის საქმიანობა დადებითად შეაფასა და აღნიშნა, რომ მეცნიერებაზე ზრუნვა სამინისტროს ერთ-ერთ უმთავრეს პრიორიტეტს წარმოადგენს. მისი თქმით, განათლების ხარისხის ამაღლება ჩვენს ქვეყანაში მეცნიერების განვითარების გარეშე წარმოუდგენელია. ამ მიზნის მისაღწევად კი უმნიშვნელოვანესია უცხოეთის ფონდებთან, სამეცნიერო კვლევით ცენტრებთან და ორგანიზაციებთან თანამშრომლობა, ქართული მეცნიერების ინტერნაციონალიზაციისა და ახლაგაზრდა მკვლევრების ხელშეწყობა.
ზვიად გაბისონიამ ფონდის 2019 წლის საქმიანობა შეაჯამა და სამეცნიერო კვლევების დაფინანსების, საქართველოს შემსწავლელი მეცნიერებების განვითარების, ახალგაზრდა მეცნიერთა მხარდაჭერის, მეცნიერების პოპულარიზაციისა და ინტერნაციონალიზაციის კუთხით მიღწეულ შედეგებზე ისაუბრა. კერძოდ: საქართველო რამდენიმე მნიშვნელოვანი ორგანიზაციის, ევროკავშირის კვლევებისა და ინოვაციების ევროპულ ორგანიზაციის EURAXESS-ის, ევროპელ მკვლევართა ასოციაციის EUROSCIENCE-ის და „ჰორიზონტი 2020“-ის პროგრამის წევრი გახდა, რაც მეცნიერების ინტერნაციონალიზაციის კუთხით უმნიშვნელოვანეს მიღწევას წარმოადგენს.
2019 წელს შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდმა ახალგაზრდა მეცნიერთა მხარდაჭერის კუთხით არაერთი პროგრამა განახორციელა. მსოფლიო ბანკთან თანამშრომლობით გამოყენებითი კვლევების ახალი საგრანტო პროგრამა CARYS გამოცხადდა. გარდა ამისა, დაწესდა რამდენიმე სახელობითი სტიპენდია, რომლის ფარგლებში ახალგაზრდა მეცნიერები სხვადასხვა სამეცნიერო მიმართულებით უკვე გამოვლინდნენ.
წელს პირველად სამეცნიერო ფონდმა საქართველოს შემსწავლელი მეცნიერებების  მიმართულებით ახალი საგრანტო კონკურსები გამოაცხადა,რომლის მიზანი საქართველოს ისტორიის გაყალბების მცდელობების წინააღმდეგ საქართველოს ოკუპირებული და საზღვრისპირა რეგიონების შემსწავლელი სამეცნიერო კვლევების ხელშეწყობაა.
საქართველოს კერძო უნივერსიტეტის სტუდენტებსა და პროფესორ-მასწავლებლებს სახელმწიფო უნივერსიტეტებთან ერთად უმსხვილეს საერთაშორისო ბაზაზე Elsevier-ზე გაეხსნათ წვდომა.
რუსთაველის საქართველოს  ეროვნული სამეცნიერო ფონდის  2019 წლის შემაჯამებელ ღონისძიებას მინისტრის მოადგილეები: ირინე აბულაძე, ნუნუ მიცკევიჩი, ეკატერინე დგებუაძე, თამარ ქიტიაშვილი, შოთა  რუსთაველის საქართველოს  ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი ზვიად გაბისონია, საქართველოს მთავრობისა და პარლამენტის წევრები,ახალგაზრდა მეცნიერები, აკადემიური წრეებისა და დიპლომატიური კორპუსის  წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. ღონისძიების ფარგლებში 3 პანელი გაიმართა: სამეცნიერო კვლევების განვითარება, მეცნიერების პოპულარიზაცია და  მეცნიერების ინტერნაციონალიზაცია.

Summary Conference of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia 2019
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Chkhenkeli participated in the Shota Rustaveli National Science Foundation's 2019 Summary Conference, where the Foundation presented the results of its 2019 programs and 2020 plans.
Mikheil Chkhenkeli positively appraised the activities of the Rustaveli Foundation and noted that science care is one of the main priorities of the Ministry. According to him, raising the quality of education in our country without the development of science is unimaginable. To achieve this, collaboration with foreign foundations, scientific research centers and organizations, internationalization of Georgian science and young researchers are essential.
Prof. Zviad Gabisonia summarized the activities of the Foundation in 2019 and spoke about the results of scientific research funding, development of Georgian science, support of young scientists, popularization and internationalization of science. In particular, Georgia has become a member of several important organizations, the European Research and Innovation Organization EURAXESS, the European Researchers Association EUROSCIENCE and the “Horizon 2020” program, which is a major achievement in the internationalization of science.
In order to support young scientists, Shota Rustaveli National Science Foundation in 2019 implemented many programs. in cooperation with the World Bank a new grant programme for applied research - CARYS has announced. In addition, several scholarships have been established within the framework of which young scientists in different fields have already been revealed.
For the first time this year, the Rustaveli Science Foundation announced new grant calls in the field of Georgian Studies, the purpose of which is to promote scientific research in Georgia's occupied and cross-border regions against attempts to falsify Georgia's history.
Students and professors from the Private Universities of Georgia, along with state universities, have gained access to the largest international base ‘Elsevier’.
Summary Event of Rustaveli National Science Foundation in 2019 was attended by the deputy ministers: Irene Abuladze, Nunu Mitskevich, Ekaterine Dgebuadze, Kitiashvili Tamar, Shota Rustaveli National Science Foundation's Director General Zviad Gabisonia, the Government and Parliament members, young scientists, academics and diplomat corps. Within the event 3 panels were held: Development of scientific research, popularization of science and internationalization of science.