2017 წლის ერთობლივი სამეცნიერო საგრანტო კონკურსის (CNRS PICS) შედეგები
საფრანგეთის სამეცნიერო კვლევების ეროვნული ცენტრისა (CNRS) და სსიპ შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის 2017 წლის ერთობლივი სამეცნიერო საგრანტო კონკურსის - „საერთაშორისო სამეცნიერო თანამშრომლობის პროექტის“ (The International Scientific Cooperation Project - PICS) ფარგლებში საქართველოს მეცნიერთა ჯგუფის მონაწილობით საკონკურსოდ წარმოდგენილი იყო ორი განაცხადი, რომლებიც შეფასდა საფრანგეთსა და საქართველოში, დარგის დამოუკიდებელი ექსპერტებისგან დაკომპლექტებული კომისიების მიერ. მხარეთა მიერ დასაფინანსებლად შერჩეულ იქნა საქართველოს ეროვნული მუზეუმიდან წარმოდგენილი პროექტი სახელწოდებით „უკანასკნელ ნეანდერტალელთა და პირველ ანატომიურად თანამედროვე ადამიანთა განსახლება საქართველოში.“
საფრანგეთის სამეცნიერო კვლევების ეროვნული ცენტრისა (CNRS) და სსიპ შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ერთობლივი სამეცნიერო საგრანტო კონკურსის - „საერთაშორისო სამეცნიერო თანამშრომლობის პროექტის“ (The International Scientific Cooperation Project - PICS) მიზანია საფრანგეთისა და საქართველოს მეცნიერთა ჯგუფებს შორის უკვე არსებული თანამშრომლობის გაღრმავება. პროგრამით დაფინანსებული პროექტის ხანგრძლივობა 3 წელია. მომდევნო The International Scientific Cooperation Project - PICS კონკურსი გამოცხადდება 2018 წლის აპრილში.

Results of the scientific joint call 2017 (CNRS PICS)
In the framework of the joint call 2017 between the National Center for Scientific Research (CNRS) of France and the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia (SRNSFG), the International Scientific Cooperation Project- PICS, two applications were submitted and evaluated by the independent experts from Georgia and France. One project titled as ‘’Last Neanderthal and first Anatomically Modern Human settlements in Georgia’’ submitted by the Georgian National Museum was selected to funding.
Aim of the joint call of the National Center for Scientific Research (CNRS) of France and the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia (SRNSFG), the International Scientific Cooperation Project- PICS is to consolidate and formalize ongoing cooperation with the Georgian and France scientific community. Duration of the financed project is 3 years. Next joint call will be announced in April, 2018.