ფონდი აცხადებს კონკურსს ,,შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ჯილდო წლის საუკეთესო მეცნიერისა და მეცნიერთა ჯგუფისთვის“
კონკურსის მიზანია საქართველოს და საერთაშორისო მკვლევართა წახალისება მეცნიერებასა და ტექნოლოგიებში აქტიური და ნაყოფიერი  მოღვაწეობისა და ჩართულობის მიზნით, აგრეთვე გაწეული განსაკუთრებული მიღწევებისა დაფასებისათვის, საქართველოს მეცნიერებისა და საქართველოს შესახებ კვლევების წახალისებისა და პოპულარიზაციისათვის.
ჯილდო მეცნიერებასა და ტექნოლოგიებში განსაკუთრებული მიღწევებისა და წვლილისათვის გაიცემა ერთჯერადად, კონკურსის წესით.
კონკურსი ითვალიწიებს ერთჯერადი ჯილდოთი მეცნიერის/კვლევითი ჯგუფის დაჯილდოებას.
2016  წლის კონკურსში ფონდის ჯილდო გაიცემა შემდეგ კატეგორიებში:
ა) ქართველოლოგიის დარგში მოღვაწე წლის საუკეთესო  უცხოელი მეცნიერი (პრიორიტეტი ენიჭება რუსთველოლოგიას);
ბ) 2016 წლის საუკეთესო ახალგაზრდა მეცნიერი;
გ) 2016 წლის საუკეთესო მეცნიერი;
დ) 2016 წლის საუკეთესო სამეცნიერო კვლევითი ჯგუფი.
კატეგორიების შესაბამისად ჯილდოს მოსაპოვებლად კონკურსში მონაწილეობა შეუძლია შემდეგ სუბიექტებს:
ა)  ქართველოლოგიის დარგში მოღვაწე 2016 წლის საუკეთესო უცხოელი მეცნიერის ჯილდოს მოსაპოვებლად საქართველოს შემსწავლელ მეცნიერებებში, კერძოდ ქართველოლოგიის დარგში მოღვაწე, უცხო ქვეყნის მოქალაქე, დოქტორის აკადემიური ხარისხის, ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე მკვლევარს.
ბ) 2016 წლის საუკეთესო ახალგაზრდა მეცნიერის ჯილდოს მოსაპოვებლად  დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე, საქართველოს მოქალაქე  სამეცნიერო სფეროში აქტიურად მოღვაწე ახალგაზრდა მკვლევარს, რომელსაც სააკონკურსო  დოკუმენტაციის  მიღების დასრულებამდე შეუსრულდა არაუმეტეს 35 წელი;
გ) 2016 წლის საუკეთესო მეცნიერის  ჯილდოს მოსაპოვებლად  დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე, საქართველოს მოქალაქე სამეცნიერო სფეროში აქტიურად მოღვაწე მკვლევარს;
დ) 2016 წლის საუკეთესო სამეცნიერო კვლევით ჯგუფის ჯილდოს მოსაპოვებლად სამეცნიერო საქმიანობაში აქტიურად მოღვაწე არანაკლებ 3 (სამი) საქართველოს მოქალაქე, მკვლევრისგან შემდგარ სამეცნიერო - კვლევით ჯგუფს. ჯგუფში შესაძლებელია ჩართული იყოს მაგისტრანტ(ებ)ი და დოქტორანტ(ებ)ი, ასევე უცხოელი მეცნიერ(ებ)ი.
საკონკურსო დოკუმენტაცია წარმოდგენილი უნდა იყოს ქართულ ენაზე, საკონკურსო დოკუმენტაციის  ინგლისურენოვანი ფორმები ივსება მხოლოდ ქართველოლოგიის დარგში მოღვაწე 2016 წლის საუკეთესო უცხოელი მეცნიერის კატეგორიაში წარდგენილი კანდიდატის მიერ.
საკონკურსო განაცხადი , საჭირო დამატებითი დოკუმენტაციის თანხლებით და განცხადება კონკურსში მონაწილეობის შესახებ ხელმოწერილი, დასკანირებული PDF ფორმატის ფაილის სახით უნდა გამოიგზავნოს ელექტრონულადფონდის ელექტრონული ფოსტის შემდეგ მისამართზე:  rp@rustaveli.org.ge 2016 წლის 5 აგვისტოს 18:00 სთ-მდე;
კონკურსის ჩატარების წესი ქართული/ინგლისური
განცხადება კონკურსში მონაწილეობის შესახებ ქართული/ინგლისური
განმცხადებლის პროფესიული ბიოგრაფია ქართული/ინგლისური
განმცხადებლის/ჯილდოს კანდიდატის მიერ  დარგში  გაწეული სამეცნიერო კარიერის აღწერილობა ქართული/ინგლისური

“scientific prize for outstanding scientists/team of scientists”
LEPL - Shota Rustaveli National Science Foundaiton (SRNF) is pleased to announce the scientific prize for outstanding achievements and participations in the field of science and Technologies.
The call “scientific prize for outstanding scientists/groups of scientists” announced by LEPL - Shota Rustaveli National Science Foundation aims to encourage the involvement of Georgian and international researchers in the field of science and technology. Also to acknowledge an exceptional contributions in Georgian Studies and to promote science in Georgia.
The prize awarded for the outstanding achievements and participations in the field of science and technologies will be:
The prize will be awarded in accordance with 4 categories of scientific classificatory of SRNSF (Equal to the EUROSTAT/OECD classificatory)
Exact and Natural sciences;
Engineering and technology;
Medical and health sciences;
Agricultural sciences;
Social sciences;
Humanities;
Georgian studies.
Single prize will be awarded in one category.
The call stipulates unitary awarding for scientist/research group.
Call will award SRNSF prizes in the following categories:
A) 2016 Outstanding foreign national scientist in Georgian studies. (Priority is given to Rustvelology)
B) 2016 Outstanding young scientist.
C) 2016 Outstanding scientist.
D) 2016 Outstanding research group.
The prize categories of the call is open to the following subjects:
For the prize category “2016 Outstanding foreign national scientist in Georgian studies” foreign national researcher in the field of Georgian studies with the PhD academic degree (or the equal academic degree) is eligible to apply.
For the prize category “2016 Outstanding young scientist” Georgian citizen with the PhD academic degree (or equal academic degree), actively involved in scientific research field who has reached the age no more than 35 before the end date of call application submission is eligible to apply.
For the prize category “2016 Outstanding scientist” Georgian citizen with the PhD academic degree (or equal academic degree), actively involved in scientific research field is eligible to apply.
For the prize category “2016 Outstanding scientific research group” a group consisting no less than 3 Georgian citizens with the PhD or/and Masters academic degree (or equal academic degree), also foreign national scientists actively involved in scientific research field is eligible to apply.
The scanned and signed call application form (Annex 2) with all the additional documentation must be submitted in PDF format via email to the following email address: rp@rustaveli.org.ge. Application submission deadline 18:00, August 5, 2016.
Candidates must submit documentation in Georgian language.
Candidates applying for the prize category “2016 Outstanding foreign national scientist in Georgian studies” must submit documentation in English language.