საერთაშორისო ონლაინ ტრენინგი “სამეცნიერო კომუნიკაციის აქტივობების მომზადება”
19-20 ნოემბერს, ევროპული პროექტების სინერგიის მიზნით, Twinning-ის პროექტის ,,ინტერსექტორული თანამშრომლობის შესაძლებლობების მხარდაჭერა კვლევასა და ინდუსტრიას შორის“ ფარგლებში დისტანციურად ჩატარდა ტრენინგი მეცნიერების კომუნიკაციაში ევროკომისიის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამის „ჰორიზონტი 2020“-ის მარის კლოდოვსკა-კიურის პროგრამის “ევროპელ მკვლევართა ღამის” პროექტის „მეცნიერება კაპიტანია“ ეგიდით.
შეხვედრაზე დამსწრეებს მიესალმა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი ჯაბა სამუშია. დისტანციურ შეხვედრაზე მონაწილეობდნენ საერთაშორისო ექსპერტები დოქტორი გილბერტ აჰამერი -ავსტრია, მუზა კირიუსინა - ლატვია. შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის თანამშრომლები ჩართულები იყვნენ, როგორც მოდერატორები. ტრენინგში მონაწილეობდნენ DAAD-სა და ფონდის ერთობლივი კონკურსისა და ახალგაზრდა მეცნიერთა საგრანტო კონკურსის ფარგლებში დაფინანსებული მეცნიერები.
19 ნოემბრის ღონისძიებაზე განხილული იყო თემატიკა: საკომუნიკაციო სტრატეგია სამიზნე აუდიტორიისათვის, საკომუნიკაციო მესიჯები, საკომუნიკაციო მედიუმი, ენა, დიზაინი და სტრუქტურა, პრეზენტაციის მომზადება და სხვა.
მეცნიერების კომუნიკაციისა და პოპულარიზაციის ხელშეწყობა, მეცნიერების როლისა და მნიშვნელობის შესახებ საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება პროექტის „მეცნიერება კაპიტანია“ ერთ-ერთი მიზანია.

On November 19 – 20, 2020, with the aim at Synergy of European Projects, as part of the Twinning Project ,,Supporting  Inter – Sectoral Collaboration Possibilities Between Research and Industry” 19-20, an online training was held, with the synergy of EU R&I framework Programme ,,Horizon 202’’ MSCA ,,European Researchers Night’’ project ,,Captain – Science is the  Captain”.
The meeting participants were welcomed by the Director General of SRNSFG, Mr. Jaba Samushia. The online meeting was also attended by the international experts: Dr. Gilbert Ahamer – Austria, Muza Kirjušina – Latvia. SRNSFG staff members were involved as the moderators of the training, which was participated by the researchers, who were funded as part of the joint programme of DAAD and SRNSFG. The meeting was dedicated to discuss: communication strategy for targeted audience, communication messages, communication medium, language, design and structure, preparing presentation etc.