საქართველოს მეცნიერთა მონაწილეობა ევროკავშირის ქვეყნებში ორგანიზებულ ე.წ. „საშუამავლო ღონისძიებებში“ (სამეცნიერო სფეროები: სოფლის მეურნეობის მდგრადი განვითარება; წყლის რესურსები და მათი ეფექტური მართვა; გამოყენებითი ქიმია და მაღალტექნოლოგიური მასალები (smart materials)
შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი მონაწილეობს  ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამის (Horizon 2020) ფარგლებში დაფინანსებულ საგრანტო პროექტის შესრულებაში: „ევროკავშირსა და შავი ზღვის რეგიონს შორის მეცნიერების, ტექნოლოგიისა და ინოვაციის სფეროში თანამშრომლობის გაძლიერება“ - Black Sea Horizon.” პროექტის ერთ-ერთი ამოცანის ფარგლებში, გათვალისწინებულია საქართველოს მეცნიერთა მხარდაჭერა ევროკავშირის ქვეყნებში ე.წ. „საშუამავლო ღონისძიებებში“ მონაწილეობის თვალსაზრისით (შერჩეული სამეცნიერო სფეროები: სოფლის მეურნეობის მდგრადი განვითარება, წყლის რესურსები და მათი ეფექტური მართვა, გამოყენებითი ქიმია და მაღალტექნოლოგიური მასალები (smart materials).
მნიშვნელოვან ფაქტორს წარმოადგენს ღონისძიებაში მონაწილეობის დროს ევროპელ კოლეგებთან კონტაქტების დამყარება და სხვადასხვა (პირველ რიგში, ევროკავშირის პროგრამის Horozon 2020) კონკურსებში მონაწილეობისთვის ერთობლივი პროექტების წარდგენისთვის საფუძვლის მომზადება.
შევსებული საგანაცხადო ფორმა და შესაბამისი დოკუმენტები უნდა გამოიგზავნოს ელექტრონულად შემდეგ ელ. ფოსტის მისამართზე: bakradze@rustaveli.org.ge
წარმოსადგენია შემდეგი დოკუმენტები:
• შევსებული სააპლიკაციო ფორმა (ინგლისურ ენაზე) და ბიოგრაფიული მონაცემები (CV with full list of publications, patents, conference presentations, international experience etc).
• ინგლისური ენის მინიმუმ საშუალო დონეზე ცოდნის დამადასტურებელი სერტიფიკატის ან/და ჟურნალებში გამოქვეყნებული 2 ინგლისურენოვანი სტატიის დასკანერებული ვერსია;
დოკუმენტების ელ. ფოსტით წარმოდგენის ბოლო ვადაა 2016 წლის 7 დეკემბერი, 18:00 სთ.
კონკურსანტების მიერ შერჩეული ღონისძიების ვადები განსაზღვრულია 2017 წლის 30 აპრილამდე
ევროპელი პარტნიორების მიერ დადგენილი წესების მიხედვით, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი შეაფასებს შემოსულ განაცხადებს და მოამზადებს განაცხადების რანჟირებულ სიას. აღნიშნული სია და შეფასებები გაეგზავნება Black Sea Horizon-ის კოორდინატორსა და პროექტის შესაბამისი ამოცანის ლიდერ ორგანიზაციას, რომლებიც მიიღებენ საბოლოო გადაწყვეტილებას „საშუამავლო ღონისძიებებში“ საქართველოს მეცნიერთა მონაწილეობასთან დაკავშირებით.
მოთხოვნილი თანხა არ უნდა აღემატებოდეს 1000 ევროს. წინამდებარე საგრანტო სქემის წესების შესაბამისად, დაიფარება მივლინებასთან დაკავშირებული მგზავრობის (ავიაბილეთი), სასტუმროსა და ვიზის ხარჯი. მივლინებასთან დაკავშირებული მგზავრობის (ავიაბილეთი), სასტუმროს  და ვიზის ხარჯი პირველ ეტაპზე უნდა გაიღოს გრანტის მიმღებმა ან მისმა ორგანიზაციამ. ამასთან, გაწეული ხარჯი ანაზღაურდება RCISD-ს მიერ, მივლინებული  პირის ღონისძიებაში მონაწილეობის შემდეგ (ინვოისის საფუძველზე, საბანკო გადარიცხვის მეშვეობით).
დეტალური ინფორმაცია საგრანტო სქემისა და შესაბამისი დოკუმენტაციის  შესახებ იხილეთ ბმულზე:
https://blacksea-horizon.eu/object/call/640
დამატებითი კითხვებისთვის შეგიძლიათ მიმართოთ საერთაშორისო ურთიერთოებებისა და ფონდების მოზიდვის სამსახურის მთავარ სპეცლიასტს, ნიკოლოზ ბაქრაძეს

Black Sea Horizon Grant Scheme to facilitate the participation of Black Sea countries in Brokerage Events
Black Sea Horizon Grant Scheme to facilitate the participation of Black Sea countries in Brokerage Events – 2nd CALL -  APPLY NOW!
This grant scheme financially supports the participation of local researchers from Black Sea countries in brokerage events related to Horizon2020 in the EU Member States or Associated Countries. Such events will allow researchers to network with EU consortia, to build-up partnerships for subsequent joint research activities and to make their institutions and/or their research networks better known.
The thematic priorities of the Call are the following three topics:
• 'Sustainable agriculture',
• 'Resource efficiency in relation to water / water management' and
• 'Applied chemistry & smart materials'.
Maximum funding per grant is 1000 EUR
The Black Sea Horizon project has developed a grant scheme to financially support the participation of local researchers from Black Sea countries in large-scale brokerage events and other similar activities in EU Member States or Associated Countries, which are related to Horizon 2020. Such events provide an excellent arena for researchers to liaise and develop synergies, therefore the participation of researchers from the targeted countries will increase their opportunities to get involved and be taken onboard in consortia set up in EU MS/AC countries. It will also allow the researchers to make their institutions and/or their research networks better known to the scientific community.
The thematic priorities of the call are the three topics identified as a result of the previous task T3.1, namely 'Sustainable agriculture', 'Resource efficiency in relation to water / water management' and 'Applied chemistry & smart materials'. The proposed list of events will be: Networking events, Brokerage events organised by the European Commission, large international events organised by other European networks (e.g Enterprise Europe Network). Partners based in BS region are also free to identify events of high importance which will be also considered eligible.
Funding Requirements
The Grants will be paid by the Regional Centre for Information and Scientific Development (RCISD) in the form of reimbursement of travel, visa  and accommodation costs (flight ticket, visa and accommodation only, registration fee and other costs are not covered by project budget) following the events. The Grant cannot exceed 1,000 Euros.  If the cost of participation exceeds this amount, the additional cost must be covered by the Grant recipient. The reimbursement of costs will be effected by bank transfer, upon receipt of the invoice issued by the grantee’s organization.
Please get in touch with the Local Partner in your country for any questions regarding the eligibility criteria and the application process: