BSH - Horizon 2020 საზაფხულო სკოლა სოციალურ და ჰუმანიტარულ მეცნიერებებში
ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამა ,,ჰორიზონტი 2020“-ის მიერ დაფინანსებული პროექტის - Black Sea Horizon ფარგლებში, სომხეთის მეცნიერებათა აკადემია დაინტერესებული პირებისთვის აცხადებს კონკურსს სოციალურ და ჰუმანიტარულ მეცნიერებების მიმართულებით Horizon 2020 საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობის მისაღებად.
საზაფხულო სკოლა ჩატარდება სომხეთში, ქ. ერევანში მიმდინარე წლის 10 - 12 ივლისს. საზაფხულო სკოლა მიზნად ისახავს შავი ზღვის რეგიონის ქვეყნების ახალგაზრდა მეცნიერთა ინფორმირებას და მომზადებას პროგრამა ჰორიზონტი 2020-ში მონაწილეობისა და მომდევნო კონკურსების შესახებ.
მონაწილეობისათვის აუცილებელი პირობები:
- მონაწილეობის მსურველი უნდა იყოს სომხეთის, აზერბაიჯანის, საქართველოს, მოლდოვას, თურქეთის, რუსეთის ან უკრაინის მოქალაქე;
- ახალგაზრდა მკვლევარი სოციალურ და ჰუმანიტარულ მეცნიერებებში;
- ჰქონდეს ,,ჰორიზონტი 2020“-ის კონკურსის შესახებ იდეა/ ემზადებოდეს საპროექტო წინადადების წარსადგენად (H2020 Societal Challenge 6 WP 2018-2020 (SC6-Europe in a changing world – inclusive, innovative and reflective Societies)
- ჰქონდეს საერთაშორისო თანამშრომლობის გამოცდილება;
- ფლობდეს ინგლისურ ენას.
დაინტერესებულმა პირებმა ელექტრონული სააპლიკაციო ფორმა უნდა წარადგინონ მიმდინარე წლის 12 მაისამდე. ელექტრონული აპლიკაცია ხელმისაწვდომია ბმულზე: http://www.123contactform.com/form-2597126/Event-Registration-Form
საზაფხულო სკოლის სამუშაო ენაა ინგლისური.
დაწვრილებითი ინფორმაცია საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობის შესახებ ხელმისაწვდომია სომხეთის მეცნიერებათა აკადემიის ვებ-გვერდზე.

BSH HORIZON 2020 SUMMER SCHOOL ON SOCIAL SCIENCES AND HUMANITIES
Within the framework of EU funded Black Sea Horizon project, GA No. 645785 (https://blacksea-horizon.eu/) the National Academy of Sciences of Armenia announces a call for participation in Horizon 2020 Summer School on Social Sciences and Humanities, which will take place on 10-12 July, 2017 in Yerevan, Armenia.
OBJECTIVE
The main objective of the summer school is to present to potential H2020 young applicants from non-EU Black Sea countries the H2020 program, rules of participation and upcoming calls for proposals, deliver extensive training for outlining core skeleton for proposals for potential subsequent submission to appropriate H2020 calls under Societal Challenge 6, SC6-Europe in a changing world – inclusive, innovative and reflective societies.
ELIGIBILITY CRITERIA
In order to be eligible to participate in the Summer School the applicants must:
- Be nationals of Armenia, Azerbaijan, Georgia, Moldova, Turkey, Russia or Ukraine
- Be early-stage researchers active in the field of Social Sciences and Humanities
- Have project ideas and/or research interests appropriate to calls for proposals under H2020 Societal Challenge 6 WP 2018-2020 (SC6-Europe in a changing world – inclusive, innovative and reflective Societies)
- Be fluent in English
SELECTION CRITERIA
- Project ideas/ research interests relevant to H2020 SC6 WP
- Motivation of participation
- Experience in international cooperation
- Gender balance
- Country balance
COSTS
- Participation is fee of charge
- Travel and accommodation costs of foreign participants will be covered by the organizers within EU funded BSH Project
OTHER INFORMATION
- The working language of the event will be English
- Information on the venue and logistics will be provided later
Preliminary Agenda is available here.
Detailed information on submission is available on the National Academy of Sciences of Armenia website