ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) 2018 წლის სინერგიის გრანტი
ფონდი ავრცელებს ინფორმაციას ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) 2018 წლის სინერგიის გრანტის შესახებ. სინერგიის გრანტის მიზანია ამბიციური კვლევითი შეკითხვებისთვის პასუხის გაცემა, რომლებიც მოითხოვენ  2-4 სამეცნიერო ხელმძღვანელის და მათი სამეცნიერო ჯგუფების კოორდინირებულ მუშაობას.
ევროპული კვლევების საბჭოს სინერგიის გრანტი გამოცხადდება 2017 წლის 19 ივლისს, განაცხადის შეტანის საბოლოო ვადაა 2017 წლის 14 ნოემბერი. გრანტის ფარგლებში გათვალისწინებულია 25-დან 30-მდე პროექტის დაფინანსება. გრანტით გათვალისწინებული მაქსიმალური თანხა ერთ პროექტზე შეადგენს 10 მილიონი ევროს, ხოლო პროექტის მაქსიმალური ხანგრძლივობა - 6 წელს.
სინერგიის გრანტი ღიაა ნებისმიერი ეროვნების მეცნიერისთვის, რომელიც ევროკავშირის ან ევროკავშირთან ასოცირებულ ქვეყანაში მოღვაწეობს. სინერგიის გრანტის უმთავრესი მოთხოვნაა პროექტის მნიშვნელოვანი მეცნიერული ხარისხი და ამბიცია, გაძლიერებული მეცნიერთა შორის თანამშრომლობის მაღალი დონით.

Information on the Synergy Grants 2018 by the ERC Scientific Council
The aim of Synergy Grants is to address ambitious research questions that can only be answered by the coordinated work of a small group of two to four principal Investigators and their teams, bringing together their complementary skills, knowledge and resources in unprecedented ways.
The ERC Synergy Grant scheme will be re-launched in the ERC Work Programme 2018. It is expected that the call will be published on 19 July 2017 (subject to the adoption of the Work Programme 2018 by the European Commission), with a deadline of 14 November 2017. The deadline might change depending on the actual date of adoption of the Work Programme. The perspective is to fund 25 to 30 projects in 2018, with grants of maximum 10 M€ for up to 6 years.
The scheme is open to all researchers from anywhere in the world, based in Europe or in an Associated Country. There are no other specific requirements other than high scientific quality and ambition enhanced by the synergetic collaborative aspect of the project. Only exceptionally competitive proposals are likely to be funded.
In order to receive additional information regarding the call, please consult the website of the ERC.