შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი ავრცელებს ინფორმაციას ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამა “Horizon 2020”-ის ფარგლებში დაფინანსებული პროექტის, EaP Plus-ის ფარგლებში გამოცხადებული მცირე საგრანტო კონკურსის - “Grants for Networking” ბოლო რაუნდის შესახებ.
კონკურსის ფარგლებში, აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების (მათ შორის საქართველოს) მკვლევრებს შეუძლიათ მონაწილეობა მიიღონ საშუამავლო ღონისძიებებისა (brokerage events) და Horizon 2020-ის კონკურსებში წარსადგენ საპროექტო განაცხადების მოსამზადებელ შეხვედრებში (preparatory meetings).
საშუამავლო ღონისძიება (Brokerage event) გულისხმობს სამუშაო შეხვედრას კონკრეტულ სამეცნიერო სფეროში თანამშრომლობის განვითარების/გაღრმავების მიზნით საერთაშორისო მკვლევრებსა და სხვა დაინტერესებულ პირებს შორის სამუშაო შეხვედრას (იხ. ვიდეო).
მოსამზადებელი შეხვედრა (preparatory meeting) საშუალებას აძლევს მკვლევრებს მოამზადონ და წარადგინონ ერთობლივი განაცხადები „ჰორიზონტი 2020“-ში.
აღსანიშნავია, რომ მცირე საგრანტო სქემის ფარგლებში, განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა “SPIRE”-ის კონკურსებს, და შესაბამისად, აღნიშნული კონკურსების შესახებ საშუამავლო ღონისძიებებსა და მოსამზადებელ შეხვედრებში მონაწილეობას.
- განაცხადის წარდგენის გზამკვლევი;
- განაცხადის ფორმა მოსამზადებელ შეხვედრაზე მონაწილეობისათვის;
- მოსამზადებელ შეხვედრებში მონაწილეობის მოტივაციის წერილი;
- საშუამავლო შეხვედრის დასრულების შემდგომ წარმოსადგენი ანგარიშის ფორმა;
- მოსამზადებელი შეხვედრის დასრულების შემდგომ წარმოსადგენი ანგარიშის ფორმა.
განაცხადის წარდგენის ბოლო ვადაა 2019 წლის 30 მაისი.
დაინტერესებულ პირებს განაცხადების წარდგენა შეუძლიათ 2018 წლის ოქტომბრიდან 2019 წლის 12 ივლისამდე დაგეგმილ ღონისძიებებში მონაწილეობის მისაღებად და სასურველია, განაცხადის ფორმა გაგზავნილ იქნეს ღონისძიებამდე მინიმუმ ერთი თვით ადრე.
დამატებითი ინფორმაციისათვის, შეგიძლიათ მიმართოთ პროგრამის კოორდინატორებს ფონდში:
EaP Plus პროექტის მხრიდან ჩართულ საერთაშორისო ექსპერტს მარგიტ დევიდს: E-mail: margit.david@rcisd.eu (Regional Centre for Information and Scientific Development, RCISD).
აღნიშნული საგრანტო სქემის ფარგლებში დაფინანსდება ღონისძიებაზე დასწრებისათვის ხარჯები EaP PLUS პროექტში ჩართული ადგილობრივი პარტნიორი ორგანიზაციის რეგულაციების შესაბამისად.

Grants for Networking in Brokerage Events or Preparatory Meetings – 4th round
The Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia disseminates information about the EaP PLUS Project under EU Framework programme for Research and Innovation “Horizon 2020”.
The EaP PLUS Team announces the 4th and last ound of the Call for Grants for Networking in Brokerage Events or Preparatory Meetings. This grant for Networking financially supports the participation of local researchers from Eastern Partnership countries in Brokerage Events related to Horizon2020 and Preparatory Meetings for the development of H2020 project proposals.
Aim of the Grant scheme is to extend scientific networks between EU Member States/non-EaP Associated Countries and EaP countries as well to increase the number of EaP participants in submitted H2020 project proposals.
What is a Brokerage Event?
An event with a group of international researchers, policy makers, stakeholders allowing participants to network and find potential cooperation partners in specific scientific areas.
This video tells even more: https://www.youtube.com/watch?v=KQ1ijQFJtQU
What is a Preparatory Meeting?
A meeting allowing researchers to prepare and develop project proposals with international partners targeting selected thematic calls within H2020.
In this scheme, particular attention will be given to applications related to preparation of proposals addressing the SPIRE, which are explicitly encouraging the participation of EaP partners into the proposals. For SPIRE calls see page 62 in the Work Programme: https://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/sites/horizon2020/files/h2020-leit-nmbp-2018-2020_pre-publ.pdf
Please find the required documents for the call:
Final deadline for submissions: 30 May 2019 unless the available budget is consumed earlier. Candidates can apply for one event scheduled between October 2018 and 12 July 2019. The application form needs to be sent early enough (minimum one month before the selected event, unless a short-notice meeting is targeted).
Funding requirements
The Grants will be paid by the Local Partner as a reimbursement for travel costs (travel, accommodation, event participation fee, visa costs and per diem or actual expenses) in accordance to Local Partner rules.
Suggested events and calls:
- EU Raw Materials Week 2018
- Smart City Expo World Congress
- Water Knowledge Europe 2018
- GREEN DAYS - Pollutec Fair
- Sharing Islands - Sharing Economy Conference
- Bioregate Forum
- ERC Consolidator Grants Call 2019 Open
- EIC Horizon Prize for 'Blockchains for Social Good'
- FET ERA-NET Cofund
- Horizon prize for CO2 reuse
- Support to JPI Urban Europe
- Twinning
- Submit your COST Action proposal until 29 November 2018
Further Brokerage Events:http://een.ec.europa.eu/tools/services/EVE/Event/ListEvents
Further Calls: https://www.eap-plus.eu/object/call/231
Please find the Guidelines for application for more information about the grants for networking, selection process and funding requirements. For additional information about the call, you can contact the coordinators at SRNSFG.