ჰორიზონტი 2020-ის ჯანდაცვის საპარტნიორო დღე 2016
2016 წლის 7 ივლისს, ბრიუსელში გაიმართება ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტების: Health-NCP-Net 2.0-სა და Fit for Health 2.0-ის მიერ ორგანიზებული საპარტნიორო ღონისძიება ჯანდაცვის დარგში. ღონისძიების მიზანია მომავალ აპლიკანტებს დაეხმაროს 2017 წლის ჯანდაცვის დარგში გამოცხადებული კონკურსებისთვის საერთაშორისო პარტნიორების მოძიებაში. შეხვედრაში მონაწილეობა არ ითხოვს სარეგისტრაციო თანხას, თუმცა მგზავრობის და ბრიუსელში სასტუმროში განთავსების თანხები მონაწილეებმა თავად უნდა დაფარონ.
ხაზგასასმელია, რომ 2016-2017 წლის სამუშაო პროგრამა- „ჯანდაცვა, დემოგრაფიული ცვლილება და კეთილდღეობა“ დაიწყო და განაცხადების მიღება დაიწყება 2016 წლის 29 ივლისს.
ღონისძიების ძირითადი ნაწილი საერთო თემით დაინტერესებულ მონაწილეებს შორის ორმხრივ შეხვედრებს დაეთმობა, ხოლო დანარჩენი ნაწილი მონაწილეებს საშუალებას მისცემს თავიანთი საპროექტო იდეები 5-წუთიანი პრეზენტაციების საშუალებით წარადგინონ.
საპარტნიორო ღონისძიება გათვალისწინებულია სხვადასხვა დაინტერესებული/სამიზნე ჯგუფისათვის: კვლევითი ორგანიზაციები, კომპანიები, უნივერსიტეტები და ა.შ.

“Health, Demographic Change and Wellbeing” - Horizon 2020
Connected to the Open Info Day of the European Commission (July 8th, 2016 in Brussels) dedicated to “Health, Demographic Change and Wellbeing” (SC1) in Horizon 2020, the EU-funded projects Health-NCP-Net 2.0 and Fit for Health 2.0 are organizing a free of charge Partnering Event on July 7th, 2016 in Brussels which is meant to assist you in finding the right project partners for the upcoming 2017 Health calls.
The 2016-2017 Work Programme for “Health, Demographic Change & Wellbeing” has been launched and the 2017 calls will be in open on the 29th of July, 2016, having the first deadlines in October 2016, so this would be the perfect opportunity for your institution to build your consortium.
The main part of the day is dedicated to bilateral meetings between people who are interested in the same call area.
A surrounding program will provide information about support measures for Health projects and give researchers and entrepreneurs a platform to present their project ideas in 5-minute presentations.
The partnering event will target a wide spectrum of stakeholders from companies (including SMEs), universities, research organizations and others from Europe and beyond interested in sharing new project ideas and in finding collaboration partners for the upcoming 2017 call of SC1 in Horizon 2020.
Please note, if you would like to join the information day of the European Commission on July 8th, 2016, you will have to register separately.