ჰორიზონტი 2020-ის სპეციალური მხარდამჭერი ინსტრუმენტის ფარგლებში შემუშავებული რეკომენდაციების პრეზენტაცია
მიმდინარე წლის 14 ივნისს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის # 107 აუდიტორიაში  14:00 სთ-ზე გაიმართება „ჰორიზონტი 2020“-ის პოლიტიკის მხარდამჭერი ინსტრუმენტის ფარგლებში საქართველოსთვის შემუშავებული რეკომენდაციების პრეზენტაცია.
პოლიტიკის მხარდამჭერი ინსტრუმენტი - Policy Support Facility გულისხმობს მაღალი რანგის, დამოუკიდებელი საერთაშორისო ექსპერტების მხრიდან რეკომენდაციის შემუშავებას საქართველოს მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების (STI) სისტემის გაძლიერების მიზნით. ექსპერტთა ვიზიტი ხორციელდება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ ევროკომისიისადმი მიმართვის საფუძველზე 2017 წლის ოქტომბრიდან 2018 წლის მაისის ჩათვლით. ექსპერტთა ორი ვიზიტი გაიმართა 2017 წლის დეკემბერსა და 2018 წლის თებერვალში და ვიზიტების ფარგლებში გაიმართა თემატური შეხვედრები საქართველოს სახელმწიფო უწყებების, კერძო სექტორის/ინდუსტრიის და აკადემიური სექტორის  წარმომადგენლობასთან შემდეგი საკითხების შესახებ:
1. მეცნიერების სფეროში ძლიერი მხარეების იდენტიფიცირება (Support in identification of promising research fields);
2. მეცნიერებასა და ინდუსტრიას/ ბიზნესს შორის თანამშრომლობის გაძლიერება (Measures for narrowing the gap between research and industry/business);
3. შესრულების ინდიკატორებზე დაყრდნობით მეცნიერების სისტემის დაფინანსების სქემის შემუშავება (Proposal for the performance-based funding of research entities).
პოლიტიკის მხარდამჭერი სპეციალური ინსტრუმენტის მესამე, შემაჯამებელი ვიზიტი ითვალისწინებს საქართველოში მეცნიერების, ტექნოლოგიისა და ინოვაციის სისტემის (STI System) განვითარების მიზნით  ევროკომისიის ექსპერტების მიერ შემუშავებული ანგარიშის და შესაბამისი რეკომენდაციის  წარდგენასა და გავრცელებას. აღსანიშნავია, რომ ანგარიში გამოქვეყნდება მიმდინარე წლის 14 ივნისს ვებგვერდზე: https://rio.jrc.ec.europa.eu/en/policy-support-facility/specific-support-georgia
14 ივნისს პრეზენტაციაზე დასწრების მსურველებმა, გთხოვთ, გაიაროთ რეგისტრაცია მოცემული ბმულის მეშვეობით.

Horizon 2020 Policy Support Facility – Presentation of the final report
Presentation of the final report of the Horizon 2020 Policy Support Facility will be held on June 14,
2018 at
14:00 at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, auditorium # 107.
Policy Support Facility implies elaboration of recommendations by independent, high-ranking international experts in order to strengthen Georgia's Science, Technology and Innovation (STI) system. The visit is implemented during October, 2017 – May, 2018 on the basis of the request of the Ministry of Education and Science of Georgia to the European Commission. Two missions have been successfully implemented within the framework of the Policy Support Facility in December 2017 and February 2018. During the visits, international experts held meeting with different stakeholders including the State and Private sector, representatives of industry and academia from various institutions/organizations. The thematic meetings within the framework of the visits included the following issues:
1. Support in identification of promising research fields;
2. Measures for narrowing the gap between research and industry/business;
3. Proposal for the performance-based funding of research entities.
The 3rd visit, which is the dissemination mission implies the report based on the findings during the previous meetings by the experts of the Policy Support Facility regarding the development of  STI system in Georgia. The report will be published on the website: https://rio.jrc.ec.europa.eu/en/policy-support-facility/specific-support-georgia