მტკიცებულებებზე დაფუძნებული პოლიტიკის შესახებ მე-3 საზაფხულო სკოლა სლოვაკეთში
შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი ავრცელებს ინფორმაციას, 2017 წლის 6-8 სექტემბერს, სლოვაკეთის ქალაქ სენეცში, ევროკომისიის ერთობლივი კვლევის ცენტრი (JRC) გეგმავს „მტკიცებულება და პოლიტიკის მესამე საზაფხულო სკოლის“ ჩატარებას.  ეს გახლავთ პროფესიული ტრენინგი, რომლის დროსაც გადაწყვეტილების მიმღებები და მკვლევრები ერთად შეისწავლიან, თუ როგორ გამოიყენონ მტკიცებულებები ეფექტიანი პოლიტიკის განხორციელებისათვის.
წლევანდელი ტრენინგი ჩატარდება სლოვაკიაში და მასში მონაწილეობას მიიღებენ ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის ასევე, ევროკავშირის სამეზობლო ქვეყნების პოლიტიკის განმახორციელებლები (Policymakers) და მეცნიერები. საზაფხულო სკოლაში ძირითადი ყურადღება დაეთმობა პოლიტიკის წარმართვის პროცესში კვლევების გამოყენებას მიგრაციისა და დემოგრაფიული ცვლილებების საკითხებში. ამ სტრატეგიულ სფეროში მონაცემები ხშირად ურთიერთსაწინააღმდეგო და დამაბნეველია, ამიტომაც სახელმწიფო მოხელეებისა და მკვლევრებისათვის  მნიშვნელოვანია, შეიძინონ მეცნიერების გამოყენების უნარები გადაწყვეტილების მიღების პროცესში.
პროგრამა შემუშავებულია ევროკომისიის მიგრაციისა და დემოგრაფიის ცენტრთან ერთად. იგი განსაკუთრებით საინტერესო იქნება იმ მეცნიერებისა და პოლიტიკის განმახორციელებლებისათვის,   რომლებიც ზემოაღნიშნულ რეგიონებში ამ თემატური  მიმართულებით მუშაობენ.
საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობა შეუძლიათ მიგრაციისა და დემოგრაფიული ცვლილებების დამწყებ და  კარიერის საშუალო ეტაპზე მყოფ  მკვლევრებს, აგრეთვე პოლიტიკის განმახორციელებლებს.
ევროკომისია სრულად დააფინანსებს საქართველოდან შერჩეულ კანდიდატების საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობის მგზავრობის, საცხოვრებლისა და კვების ხარჯებს.
მონაწილეები უნდა აკმაყოფილებდნენ შემდეგ კრიტერიუმებს:
მინიმუმ 2 წლიანი გამოცდილება ისეთ სამეცნიერო სფეროს ან საჯარო სექტორში,  რომლებიც დაკავშირებულია მიგრაციისა და დემოგრაფიული ცვლილებების საკითხებთან;
ძლიერი მოტივაცია ფაქტებზე დაფუძნებული პოლიტიკის განხორციელების კუთხით.
იყოს საქართველოს მოქალაქე;
ინგლისურის სრულყოფილად ცოდნა;
სემინარში ბოლომდე მონაწილეობის მიღება.
აპლიკაციების წარდგენა შესაძლებელია 25 ივნისამდე,  ევროკომისიის ვებგვერდზე შემდეგ ბმულზე.
საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობის მსურველები სააპლიკაციო ფორმის შესავსებად უნდა გადავიდნენ ამ ბმულზე. აპლიკანტებმა უნდა ატვირთონ მოკლე ბიოგრაფია (CV, მაქს. 2 გვ) და 500 სიტყვიანი სამოტივაციო წერილი.

Evidence for Policy Summer School
Shota Rustaveli National Science Foundation disseminates information on Evidence for Policy Summer School.
On 6-8 September, in Senec (Slovakia), will take place the JRC Evidence for Policy Summer School: a professional training which offers policymakers and scientists from Central and Eastern Europe and selected EU neighbouring countries. the opportunity to meet each other and together develop skills in using evidence for creating robust policy solutions.
In a world flooded with information from a multitude of sources, providing, managing and making sense of knowledge to build more robust policies is highly challenging. Using evidence in policymaking is a complex task demanding a set of distinct skills and mutual understanding between researchers and policymakers. This is particularly relevant for the policies addressing, or influenced by, migration and demographic changes: a key strategic area for the future of Europe. Evidence informing policy discussions in this domain is often confusing and contested, which can further complicate the challenging policymaking process.
To address these challenges, the European Commission's Joint Research Centre, together with INGSA and the Slovak Academy of Sciences, is organising a third Evidence and Policy Summer School. This professional development training offers policymakers and scientists the opportunity to meet each other and together develop skills in using evidence for creating robust policy solutions. Using the lens of migration and demographic change as a common domain of policy interest, participants will be challenged to identify and address universal issues in data and evidence gathering and communication to policy makers and the general public.
Call for applications open until 25 June 2017
The organizers are currently looking for:
- 20-25 early to mid-career policy professionals from EU Institutions and Member States in Central and Eastern Europe;
- 10-15 early to mid-career policy professionals from selected EU Neighbouring countries
- 20-25 early to mid-career researchers from EU Member States in Central and Eastern Europe or EU Institutions
- 10-15 early to mid-career researchers from selected EU Neighbouring countries
Eligibility criteria
- At least 2 years of work experience in science or policy addressing, or affected by, migration and demographic change (or continued interest in using such data in related fields);
- Strong motivation to use and provide evidence for policy;
- Citizenship of an EU Member State or one of the following EU Neighbouring countries: Albania, Armenia, Bosnia and Herzegovina, the Former Yugoslav Republic of Macedonia, Georgia, Kosovo, Moldova, Montenegro, Serbia, Turkey, Ukraine;