ORAU-ს ვიცე პრეზიდენტის, ბ-ნი ტონი ლესტერის შეხვედრა ქართველ მეცნიერებთან
მიმდინარე წლის 7 ივნისს, 16:00 საათზე შოთა რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდის საკონფერენციო დარბაზში  გაიმართება შეხვედრა ქართველ მეცნიერებთან, რომელსაც დაესწრებიან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, ბ-ნი ალექსანდრე ჯეჯელავა,  Oak Ridge Associated Universities (ORAU) - ვიცე პრეზიდენტი, ბატონ ტონი ლესტერი.  შეხვედრა დაეთმობა შოთა რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდსა და ORAU-ს შორის თანამშრომლობისა და სამომავლო პერსპექტივების მიმოხილვას.
ოკ-რიჯის ასოცირებული უნივერსიტეტები (ORAU) სამეცნიერო და ტექნიკური გადაწყვეტილების მიმღებია, რომელიც მომხმარებელს სთავაზობს სპეციალიზებული ექსპერტების ჯგუფს, უნიკალურ ლაბორატორიულშესაძლებლობებს და წვდომას 100-ზე მეტ კვლევით უნივერსიტეტზე მეცნიერების სრულყოფის, განათლებისა და სამუშაო ძალის განვითარებისთვის, ეროვნული უსაფრთხოების გაძლიერებისა და ჯანმრთელობისა და გარემოსდაცვის უზრუნველყოფისთვის.
ORAU - ს პარტნიორები არიან: აშშ-ის სახელმწიფო, ენერგეტიკის, თავდაცვის, იუსტიციის დეპარტამენტები, NASA აერონავტიკის და კოსმოსური სივრცის ეროვნული, აშშ-ის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი და ჯანმრთელობის ეროვნული ინსტიტუტი, ავსტრალიის ქვინსლენდის უნივერსიტეტი, დიდი ბრიტანეთის ლონდონის საიმპერიო კოლეჯი, ნაზარბაევის უნივერსიტეტი, ჰაიდელბერგის ლაურეატთა ფორუმი, ლინდაუ ნობელის ლაურეატთა ასოციაცია  და სხვ.
2016 წლის თებერვალში შოთა რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდსა და ORAU-ს შორის  გაფორმდა თანამშრომლობის მემორანდუმი.  მემორანდუმის მიზანია ორგანიზაციებს  შორის თანამშრომლობის გაძლიერება, კვლევების დაფინანსებისათვის ფონდის საკონკურსო პროექტების საერთაშორისო სტანდარტებით შეფასება, საერთაშორისო კვლევითი თანამშრომლობის განვითარება და მეცნიერების პოპულარიზაცია.
ORAU - თან ეროვნული სამეცნიერო ფონდის თანამშრომლობა შეფასების ობიექტურობსა და მაღალი ხარისხის კვლევითი პროექტების შერჩევის გარანტიაა
7 ივნისის შეხვედრას დაესწრებიან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების სამეცნიერო დეპარტამენტების, კვლევითი ცენტრებს წარმომადგენლები და მეცნიერები.
საკონტაქტო პირები ფონდიდან:
თათია მჟავანაძე, საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახური (mzhavanadze@rustaveli.org.ge; 555438107)
მარიამ ქებურია, საერთაშორისო ურთიერთობებისა და ფონდების მოზიდვის სამსახური (keburia@rustaveli.org.ge; 591111215)

On 7 June, 16:00 at Shota Rustaveli National Science Foundation will be held a meeting of minister of Education and Science of Georgia, MR. Aleksandre Jejelava and Oak Ridge Associated Universities (ORAU) Vice President, MR. Tony Lester with Georgian scientists.
Oak Ridge Associated Universities (ORAU) is a scientific and technical decision maker, which provides for its clients specialized peer reviews and unique laboratory opportunities also access to more than 100 research universities with the aim of scientific, educational and work force development as well to strengthen the national security and securing environment and public health.
ORAU’s partners are: United States of America, departments of energy, defense and justice, NASA, USA National Science Foundation and National Institute of Health etc.
Memorandum of Understanding between Oak Ridge Associated Universities (ORAU) and Shota Rustaveli National Science Foundation (SRNSF) in Research cooperation was signed in February 2016.  The purpose of the Memorandum of Understanding is to promote and strengthen cooperation between the Oak Ridge Associated Universities (ORAU) and Shota Rustaveli National Science Foundation (SRNSF), to increase the understanding and awareness of two institutions with regards to current and forthcoming policy approaches in the area of research policy.  Memorandum is based on the principles of equality and mutual benefit, it is in the common interest of both institutions to exchange information, experiences and views with regards to their activity areas, such as research funding, research evaluation, international research cooperation, and science communication.
Successful partnership between SRNSF and ORAU is a guarantee of fair evaluation and selection of high quality research projects.
Event will be attended by Minister of Education and Science of Georgia, Aleksandre Jejelava and by representatives of high educational institutions, scientific departments and research institutions.