ოქსფორდის უნივერსიტეტის ქართული პროგრამის სასემინარო სერიები
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი ავრცელებს ინფორმაციას ონლაინ სემინარის შესახებ.
სემინარი გაიმართება ოქსფორდის უნივერსიტეტის გლობალური და დარგობრივი მეცნიერებების სკოლის, ქართული პროგრამის ფარგლებში.
ოქსფორდის უნივერსიტეტში ქართული პროგრამა წარმოადგენს, რუსეთის, ევრაზიისა და აღმოსავლეთ ევროპის შემსწავლელი მეცნიერებების განყოფილების ერთ-ერთ დარგობრივ პროგრამას, რომლის მიზანია:
• სოციალურ და ჰუმანიტარულ მეცნიერებებში, მათ შორის თანამედროვე ისტორიაში, საქართველოს შესახებ კვლევისა და კვლევის კოორდინირების ხელშეწყობა;
• უმასპინძლოს პოსტდოქტორანტებს საქართველოდან, ერთ წლამდე ვადით;
• ორგანიზება გაუწიოს სემინარებს და სხვა შეხვედრებს ქართული თემატიკით და ფართო საზოგადოებას გააცნოს მომხსენებლები საქართველოდან;
• გაერთიანებულ სამეფოში და მის ფარგლებს გარეთ ქართული კვლევებისა და კვლევების პროფილის ამაღლება სხვა და სხვა მიმართულებების მქონე უნივერსიტეტებთან ურთიერთობის გზით;
• საქართველოსთან დაკავშირებული მასალებისა და წყაროების განსაკუთრებით ბოდლიანის ბიბლიოთეკის კოლექციების პოპულარიზაცია, საქართველოსა და რეგიონში.
სემინარში მონაწილეობას ღებულობენ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და ოქსფორდის უნივერსიტეტის „საქართველოს შემსწავლელი მეცნიერებების“ ერთობლივ კვლევით კონკურსში გამარჯვებული პროექტები.
სემინარების დაიწყება მიმდინარე წლის 14 ოქტომბერს და დასრულდება 25 ნოემბერს. სემინარების ჩატარდება სრულად დისტანციურ ფორმატში, ონლაინ პლატფორმა „ზუმი“-ს გამოყენებით.

Georgian Programme Seminar Series in the Oxford School of Global and Area Studies
Seminars will be conducted by the Georgian Programme in Oxford's Russian, Eurasian, and East European Studies unit.
The Georgian Programme is hosted by Russian and East European Studies in OSGA. In 2017, REES established the programme to act as a focus for the academic study of and research on Georgia, in its regional environment, across the University of Oxford.
The Georgian Programme works:
- To help coordinate the study and research about Georgia in the social sciences and the humanities, including modern history
- To ensure close interaction in particular between REES and the Russian and Eurasian Studies Centre at St. Antony’s College on all matters related to Georgia
- To host postdoctoral scholars from Georgia, on visiting attachments for periods of up to one year
- To organise seminars and other meetings on Georgian topics, and to showcase speakers from Georgia
- To raise the profile of Georgian studies and research in the UK and beyond, through interaction with other universities and research centers with similar interests.
- To showcase materials and sources on Georgia especially the Bodleian Library’s collections related to Georgia and the region.
Seminars will be dedicated to the winner research projects of “Georgian Studies Program” between SRNSFG and Oxford University.