საერთაშორისო საგაზაფხულო სკოლა - აფხაზეთი: შუა საუკუნეებიდან დღემდე (ისტორიულ-კულტუროლოგიური ასპექტები)
საერთაშორისო საგაზაფხულო სკოლა
აფხაზეთი: შუა საუკუნეებიდან დღემდე
(ისტორიულ-კულტუროლოგიური ასპექტები)
25-31 მაისი, 2022
თბილისი, საქართველო
კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის საერთაშორისო საგაზაფხულო სკოლაში “აფხაზეთი: შუა საუკუნეებიდან დღემდე (ისტორიულ-კულტუროლოგიური ასპექტები)“ მონაწილეობის მისაღებად ვიწვევთ სტუდენტებსა და ახალგაზრდა მკვლევრებს (მაგისტრანტი, მაგისტრი, დოქტორანტი, დოქტორი), რომელთა ინტერესის სფეროს წარმოადგენს ქართველოლოგიური კვლევები, საქართველოს, განსაკუთრებით კი ფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ისტორიისა და კულტურის კვლევა.
2022 წლის 25-31 მაისს კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი უმასპინძლებს საერთაშორისო საგაზაფხულო სკოლას: “აფხაზეთი: შუა საუკუნეებიდან დღემდე (ისტორიულ-კულტუროლოგიური ასპექტები)“. პროექტი ხორციელდება სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის თანამონაწილეობით, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მხარდაჭერით “საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების შემსწავლელი სამეცნიერო კვლევითი პროექტების ხელშეწყობისა და საერთაშორისო სამეცნიერო ღონისძიებების 2021 წლის გრანტის” ფარგლებში (საგრანტო ხელშეკრულება №OTG-II-21-080).
სკოლის მიზანია საქართველოს განუყოფელი ნაწილის, მისი ოკუპირებული ტერიტორიის – აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის – ისტორიის გააზრება შუა საუკუნებიდან დღემდე, სფეროში აკუმულირებული ცოდნის შეჯამება, აქტუალური საკითხების წინ წამოწევა აფხაზეთის ისტორიული და კულტუროლოგიური კვლევების სხვადასხვა მიმართულებების მიხედვით, სამომავლო კვლევითი პერსპექტივების დასახვა, თანამშრომლობითი ურთიერთობების განვითარება.
სკოლის სამუშაო პროგრამა მოიცავს 5 სასწავლო მოდულს: 1. ტერმინები „აფხაზი“ და „აფხაზეთი“; 2. აფხაზეთი: „აფხაზთა სამეფოდან“ ოკუპირებულ ტერიტორიამდე; 3. საეკლესიო პროცესები აფხაზეთში; 4. აფხაზეთი: კულტურული მემკვიდრეობა; 5. აფხაზეთი ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის კოლექციებში. სასწავლო მოდულების ფარგლებში სკოლა მსმენელებს სთავაზობს: ლექციებს (ადგილობრივი და გასვლითი), დისკუსიებს (პანელურ და მრგვალი მაგიდის ფორმატში); სკოლის ლოგიკური დასრულებაა სკოლის მონაწილეთა საკუთარი კვლევის შედეგების პრეზენტაცია.
სკოლის მსმენელებს თავიანთი კვლევების შედეგებსა და მეთოდოლოგიას გაუზიარებენ ცენტრის წამყვანი მეცნიერები და მოწვეული ქართველი და უცხოელი მკვლევარები.
სკოლის სამუშაო ენა არის ქართული და ინგლისური. ლექციებისა და სხვა აქტივობების ჩატარება უზრუნველყოფილი იქნება სინქრონული თარგმანით. მონაწილეებს გადაეცემათ სკოლის დასრულების სერტიფიკატები (სასწავლო კურსის საათების რაოდენობის მითითებით).
მონაწილეობის მსურველები შეირჩევიან საკონკურსო პირობების საფუძველზე.
პროექტი უზრუნველყოფს მსმენელების დაბინავებას (მხოლოდ უცხოელი მსმენელები, რეგიონული უნივერსიტეტების წარმომადგენლები), კვებას, შიდა ტრანსპორტირებასა და ექსკურსიებს.
საგაზაფხულო სკოლაში მონაწილეობის მსურველებმა 2022 წლის 01 თებერვლამდე უნდა გამოაგზავნონ შევსებული სააპლიკაციო ფორმა (იხ. თანდართული ფაილი) შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: abkhazia.school@manuscript.ge.. შერჩეულ კანდიდატებს ეცნობებათ არაუგვიანეს 2022 წლის 10 თებერვლისა.

INTERNATIONAL SPRING SCHOOL “ABKHAZIA: FROM THE MIDDLE AGES TO THE PRESENT (HISTORICAL-CULTUROLOGICAL ASPECTS)”
International Spring School
“Abkhazia: From the Middle Ages to the Present
(Historical-Culturological Aspects)”
25-31 May, 2022
Tbilisi, Georgia
On May 25-31, 2022 Korneli Kekelidze Georgian National Centre of Manuscripts will host the International Spring School “Abkhazia: From the Middle Ages to the Present (Historical-Culturological Aspects)”. The project is implemented in collaboration with the Sokhumi State University, through the financial support from the Shota Rustaveli National Science Foundation within the framework of “A Grant Competition Supporting 2021 Georgian Occupied Territories Studying National Research Projects and International Scientific Events”.
The aim of the school is in-depth reflection of the history of the occupied territory of Georgia and its integral part – autonomous republic of Abkhazia, from the middle ages to the present, to summarize accumulated knowledge, to actualize the different historical and culturological studies regarding Abkhazia and to promote and develop collaborative relationships.
The educational program of the Spring School includes lectures, discussions, and excursions within 5 modules: 1. About terms “Abkhazia” and “Abkhazian”; 2. Abkhazia: From the “Kingdom of Abkhazia” till the occupied territory; 3. Ecclesiastical Processes in Abkhazia; 4. Abkhazia: Cultural Heritage; 5. Abkhazia in the Collection of the National Centre of Manuscripts. The course will take place at the Georgian National Centre of Manuscripts (Tbilisi), thus giving the participants the wonderful opportunity to see the unique manuscripts, historical documents, cartographic and archival materials related to Abkhazia in the collections of the Centre itself. The school includes session where its Georgian and foreign participants will make presentations based on their own researches.
The leading scientists of the Centre and the representatives of other institutions of Georgia as well as foreign researchers will share the results and methodology of their researches with the participants of the school.
The International Spring School “Abkhazia: From the Middle Ages to the Present (Historical-Culturological Aspects)-2022” is considered for researchers and students (MA, PhD) from Georgia and foreign countries interested in Kartvelological studies, research of the history and culture of Caucasus, Georgia, especially of autonomous republic of Abkhazia. The working languages of the school are Georgian and English. Lectures and other activities will be held with the support of simultaneous translation.
Applicants will be selected on the basis of competition.
Participants’ costs covered by the National Centre of Manuscripts includes accommodation, food and travel within Georgia, however individuals must cover their own travel cost to and from Tbilisi (Georgia).
Applicants for Spring School must submit a completed application form (see attached file) by February 01, 2022, to the following email address: abkhazia.school@manuscript.ge.. Filled application forms should be sent not later than 1st of February, 2022. Selected candidates will be notified by the 10th of February, 2022.