სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამა საჯარო მოხელეებისათვის კორეაში
შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი ავრცელებს ინფორმაციას კორეის განვითარების ინსტიტუტის საჯარო პოლიტიკისა და მართვის სკოლის (KDI School of Public Policy and Management) მიერ 2017 სასწავლო წელს შემოთავაზებულ სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამებთან დაკავშირებით.
განცხადების შეტანა შეუძლიათ პირებს, რომლებიც დასაქმებულნი არიან საჯარო სექტორში მინიმუმ 6 წლის განმავლობაში ან დაკავებული აქვთ სამმართველოს/განყოფილების ხელმძღვანელის ან უფრო მაღალი თანამდებობა. განცხადების მიღების ბოლო ვადაა 2017 წლის 24 მაისი. KDI-ს საჯარო პოლიტიკისა და მართვის სკოლის  ყოველწლიურად იღებს საერთაშორისო სტუდენტებს 70-ზე მეტი ქვეყნიდან, ხოლო მათი 70% საჯარო მოხელეები არიან.

Master’s and Doctoral programmes at KDI School of Public Policy and Management
The Embassy of the Republic of Korea to Georgia (Tbilisi Office) presents full and partial scholarship opportunities available for outstanding individuals from Georgia for Fall 2017 admissions at KDI School of Public Policy and Management. With this scholarship opportunity, KDI School is offering the following programs:
• Master of Public Policy (MPP)
• Master of Development Policy (MDP)
The eligible candidate for this program is currently employed in the public sector for minimum of 6 years or Division Head level or above in the public sector. Every year, KDI School admits international students from over 70 different countries and about 70% of them are from the public sector.
The deadline for application submission is May 24, 2017 Korea Standard Time.
In order to receive additional information regarding the programme, please visit the KDI admissions web-page: http://admissions.kdischool.ac.kr