უფრო „პოლიტიკური“ ჩარჩო პროგრამა?
ფონდი ავრცელებს ინფორმაციას ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის შემდეგი მე-9 ჩარჩო პროგრამის (FP9) მოსამზადებელი, სამუშაო ვერსიის შესახებ, რომელიც, ევროკომისრის, კარლოს მოედასის (EU research commissioner) განცხადების მიხედვით, მეტ პოლიტიკურ საერთაშორისო მხარდაჭერას მოითხოვს.
ევროკავშირის მომდევნო ჩარჩო პროგრამა, სამუშაო დოკუმენტების მიხედვით,  სახელწოდებით „Horizon Europe”, მეტ ყურადღებას დაუთმობს შემდეგ საკითხებს: ჯანმრთელობა - პროგრამის სამუშაო ვერსიის მიხედვით, მეტი ყურადღება დაეთმობა მნიშვნელოვანი ინოვაციური მიდგომებისა და ჯანმრთელობის სფეროში არსებულ პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ გამოწვევებს;
უსაფრთხოება - ახალი სამუშაო პროგრამა მეტ ყურადღებას გაამახვილებს უსაფრთხოების თემატიკაზე,  მათ შორის, კიბერუსაფრთხოების საკითხებზე. სოციალური მედიის, პოპულიზმისა და სხვ. საკითხებზე კვლევების ხელშეწყობის მიზნით ახალ სამუშაო პროგრამაში, ასევე იგეგმება „დემოკრატიული პოლიტიკური ინსტიტუციებისადმი ნდობის“ თემატიკის განხილვაც;
ინდუსტრიული და ციფრული ტექნოლოგიები; კლიმატი, ენერგია და ტრანსპორტი; საკვები, ფერმა და ოკეანე - ახალი სამუშაო პროგრამის მნიშვნელოვანი ნაწილი იქნება.
ევროპული ინოვაციების საბჭო (EIC) - სამუშაო პროგრამა, მე-9 ჩარჩო პროგრამის მიხედვით, ორ ნაწილს მოიაზრებს:  „გზამკვლევი გამორჩეული კვლევებისათვის“ (Pathfinder for Advanced Research) კარიერის ადრეულ ეტაპზე მყოფი მკვლევრებისათვის ტექნოლოგიური განვითარების ხელშეწყობის მიზნით და „დამაჩქარებელი“ (Accelerator) - ინოვაციისა და მზა ბიზნეს იდეების განსავითარებლად. ჰორიზონტი 2020-ის შემდგომი სამუშაო პროგრამის, ფარგლებში ევროპული ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების განვითარების კუთხით, სხვადასხვა საერთაშორისო აქტორების, სამუშაო ჯგუფების ჩართულობაც მოიაზრება.
ასევე  აღსანიშნავია, რომ მეტი ყურადღება დაეთმობა ევროპული კვლევების საბჭოსა (ERC) და მარია-სკლადოვსკა კიურის აქტივობებს (MSCA) და ფართო საერთაშორისო მასშტაბებს მოიცავს ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის მომავალ, მე-9 სამუშაო პროგრამაში.

A more “political” framework programme?
SRNSFG disseminates information about the draft version of the following Framework Programme (FP9) which according to the EU research commissioner Carlos Moedas, could attract broader political support.
EU next framework programme, as indicated in the documents, called “Horizon Europe”, will highlight certain important topics: Health- the goals for health innovation would include helping Europe’s national healthcare systems work better, rather than focusing on individual technologies;
Security - The draft plans include creating a central, European “cybersecurity research and competence centre as a hub with world class knowledge and technology capabilities.”  It will try to counteract the receding “trust in the political institutions of democracy” by funding more research on populism, social media misinformation, and social inequalities.
Besides, Industrial and digital technologies, Climate, energy and transport, Food, farms and ocean – seem to be important part of the following framework programme.
European Innovation Council (EIC) - One of the genuinely new features of the new programme, the European Innovation Council would come in two complementary parts, namely the ‘Pathfinder for Advanced Research’, for the early stages of technology development, and the ‘Accelerator’ for innovation and ready-for-market ideas. The draft mentions funding options, but also “advisory services providing coaching, mentoring and pairing with peers, industrial partners and investors”. Interestingly, according to the draft, the Commission would also form an ‘EIC Forum’ of public innovation agencies, “with the aim to promote coordination and dialogue” and “align research agendas”.
European Research Council and MSCA. The ERC, the EU’s basic-science funder, would be given an extra push to attract top researchers from around the world, and raise the bar for scientific quality overall in Europe.