“შავი ზღვის რეგიონში მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სფეროში კავშირების დამყარება” (BS-ERA.NET)
2009-2012 წწ. შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი მონაწილეობდა ევროკავშირის კვლევისა და ტექნოლოგიური განვითარების მე-7 ჩარჩო პროგრამის (FP7) ეგიდის ქვეშ მიმდინარე პროექტში ”შავი ზღვის რეგიონში მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სფეროში კავშირების დამყარება” (BS-ERA.NET). პროექტი მიზნად ისახავდა შავი ზღვის აუზის ქვეყნების სამეცნიერო-ტექნოლოგიური პოტენციალის დადგენას, ეროვნული პროგრამების ურთიერთ კოორდინაციასა და ერთობლივი კონკურსების ჩატარებას.
პროექტის განხორციელებისათვის ევროკომისიის მიერ გამოყოფილი იყო 2,2 მლნ ევრო, მათგან შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდისთვის გრანტის სახით გათვალისწინებულმა თანხამ შეადგინა 63 000 ევრო.
2011 წელს აღნიშნული პროექტის ფარგლებში ჩატარდა შავი ზღვის ერთობლივი საპილოტე კონკურსი. კონკურსზე წარდგენილი 66 ერთობლივი პროექტიდან დაფინანსდა 11, მათგან 4 ქართველ მეცნიერთა ჯგუფების მონაწილეობით, რომელთა საქმიანობაზეც მთლიანობაში გამოყოფილი 214 ათასი ევროდან დაახლოებით 179 ათასი ევრო გაიღო შოთა რუსთაველის ეროვნულმა სამეცნიერო ფონდმა, ხოლო 35 ათასი დაიფარა INTAS-ის სახსრებიდან.

“Networking on Science and Technology in the Black Sea Region” (BS-ERA.NET)
In 2009-2012, Shota Rustaveli National Science Foundation (SRNSF) participated in the project “Networking on Science and Technology in the Black Sea Region” (BS-ERA.NET). The objective of the BS-ERA.NET project was to develop and strengthen the coordination of public research programmes conducted at national and regional level, which targeted a group of countries from the extended Black Sea region. The project has provided a framework to networking and mutually opening the national and regional research programmes, leading to concrete cooperation in the frame of a Black Sea Research Programme (BSRP).
The total budget allocated by the European Commission for the implementation of the project equaled 2, 2 mnl Euros, out of which 63 000 Euros has been allocated to Shota Rustaveli National Science Foundation (SRNSF).
In 2011, the “Black Pilot Join Call” (PJC) was organized in the framework of the project. The objective of the Pilot Joint Call was to promote collaborative research on ‘Climate and Environment’ and ‘Energy’, taking a proactive and innovative approach to developing solutions for a sustainable development.   Within PJC, 66 projects were submitted and 11 projects were selected for funding, out of which 4 projects with participation of the Georgian research groups.