ფონდი აცხადებს 2022 წლის შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და საქართველოს ფრანგული ინსტიტუტის ერთობლივი კვლევითი სტაჟირების პროგრამის საგრანტო კონკურსს
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და საქართველოს ფრანგული ინსტიტუტის ერთობლივი კვლევითი სტაჟირების პროგრამის საგრანტო კონკურსი
კონკურსის აბრევიატურა
- კონკურსში მონაწილეობა შეუძლია საფრანგეთის უნივერსიტეტებისა ან/და კვლევითი ინსნტიტუციების მხარდაჭერის მქონე (მხარდაჭერის ოფიციალური წერილი), საქართველოს მოქალაქე, დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე პირს, რომლის ხარისხის მინიჭების დღიდან, კონკურსის გამოცხადების დღემდე გასულია არაუმეტეს 12 წელი
- მხარდაჭერის ოფიციალური წერილის მისაღებად აპლიკანტმა განცხადებით უნდა მიმართოს საფრანგეთის შესაბამის უნივერსიტეტს ან/და კვლევით ინსტიტუციას;
- კონკურსში მონაწილე პირი უნდა ფლობდეს ინგლისურ ან ფრანგულ ენას;
- საფრანგეთის უნივერსიტეტებსა და კვლევით ინსტიტუციებში კვლევითი სტაჟირების ხანგრძლივობა შეადგენს 1 თვეს;
- ა) ჯამური დაფინანსება ფონდის მხრიდან შეადგენს 2 500 (ორი ათას ხუთასი) ევრო – (1 250 ევრო თითოეულ პროექტზე), რაც გულისხმობს ბინის დაქირავებისა და კვლევასთან დაკავშირებულ ხარჯებს.
ბ) ჯამური დაფინანსება ინსტიტუტის მხრიდან შეადგენს 2 500 (ორი ათას ხუთასი) ევრო (1 250 ევრო თითოეულ პროექტზე), რაც გულისხმობს შემდეგ ხარჯებს:
- სტიპენდია – 750 (შვიდას ორმოცდაათი) ევრო;
- ორმხრივი მგზავრობის დაფინანსება – 500 (ხუთასი) ევრომდე.
- კონკურსში მონაწილეს შეუძლია მხოლოდ ერთი საკონკურსო განაცხადის დარეგისტრირება.
- გრანტის მიმღები ვალდებულია, კვლევითი ვიზიტის დასრულებისა და საქართველოში დაბრუნების შემდეგ (საგრანტო ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ვადების დაცვით) შესაბამის უნივერსიტეტში/დაწესებულებაში ჩაატაროს პრეზენტაცია კვლევითი ვიზიტის ფარგლებში განხორციელებული აქტივობებისა და მიღებული შედეგების შესახებ და ფონდში წარმოადგინოს აღნიშნული ღონისძების ამსახველი მასალები.
კონკურსის ადმინისტრირების განრიგი
- ელექტრონული რეგისტრაცია – 2022 წლის 14 მარტიდან - 7 აპრილის 16:00 საათამდე;
- ფონდის კანცელარიაში რეგისტრაცია – 2022 წლის 11 აპრილის 16:00 საათამდე;
- პროექტების ტექნიკური ექსპერტიზა - 2022 წლის 14 აპრილი;
- პროექტების შეფასება პანელის მიერ - 2022 წლის მაისი;
- პანელის მიერ შეფასების საფუძველზე გამოვლენილი გამარჯვებული პროექტების დამტკიცება - 2022 წლის მაისი - ივნისი;
- გრანტის მიმღებ პირებთან საგრანტო ხელშეკრულებების გაფორმება - 2022 წლის ივნისიდან;
*საკონსულტაციო შეხვედრა გაიმართება ონლაინ ფორმატში (თარიღი დაზუსტდება მოგვიანებით, რეგისტრაციის ბმული გამოქვეყნდება ფონდის ვებგვერდზე).
- საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2019 წლის 12 დეკემბრის ბრძანება N235ნ
- შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორის 2022 წლის 7 მარტის ბრძანება N34.

SRNSFG announces 2022 Joint call for research fellowship of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and French Institute of Georgia
The call:
Joint call for research fellowship of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and French Institute of Georgia
Call abbreviation
GFI
The aim of the call.
ა) Deepen scientific cooperation between Georgia and France and facilitate their joint participation in the international scientific research projects.
ბ) Encourage to initiate cooperation between researchers of France and Georgia and promote young scientists career development.
Project proposal type – individual
Major terms of the call:
- Eligible applicants: Georgian citizens, who obtained PhD or equivalent Academic degree 12 years prior to the call announcement day, and are supported by the French universities and research institutions (with an official support letter).
- To get an official support letter, an applicant must address relevant university or research institution of France.
- An applicant must have proficiency in English or French language;
- The length of the research fellowship in French universities and research Institutions is 1 month.
- a) total funding from the foundation is 2 500 EUR (two thousand and five hundred EUR) (1250 EUR – one thousand two hundred and fifty EUR for each project), which includes accommodation and research related expenses.
- b) total funding from French Institute of Georgia is 2 500 EUR (two thousand and five hundred EUR) (1250 EUR – one thousand two hundred and fifty EUR for each project), which includes following expenses:
- scholarship – 750 (Seven hundred and fifty) EUR;
- Two – Way international travel – up to 500 (five hundred) EUR.
- Each applicant is entitled to register only 1 project proposal;
- After the completion of the research fellowship, grant recipients are required to hold a presentation about implemented activities and outcomes as part of their fellowship. The presentation must be organized in relevant institutions of the grant recipients, in accordance with the timeline, defined by the grant agreement. Relevant materials of this activities must be presented to the foundation.
- Electronic registration – 2022, March 14 – April 7, 16:00;
- Deadline for registration at the office of SRNSFG – 2022, April 11 16:00:
- Eligibility check of the submitted projects: - 2022, April 14;
- Project evaluation by panel - 2022 May;
- Approve selected candidates for funding, based on the panel evaluation: 2022 May – June;
- Signing grant agreement with grant recipients: from June 2022;
Consultation meetings will be held in online format (information about the consultation day will be published later).
- Decree of the Minister of Education and Science of Georgia December 12, 2019 N235ნ
- The decree of the Director General of SRNSFG, March 7, 2022 N34;
Call documents and annexes
- Terms and conditions of the call (annex 1)
- Cover page of the application - to be filled in GMUS– Annex 2
- Project Proposal – Annex 3 (Geo -Eng)
- CV of an applicant – Annex 4 (Geo/Eng), filled in and downloaded in GMUS;
- Statement of participation – Annex 5 Generated in GMUS;
Electronic registration links
Submitting/registration of the project proposal at the Grans Management Unified System (Link)
Important information for the applicants
Please, read Minister’s Decree and Decree of the Director General of SRNSFG carefully before submitting the application