ქართველოლოგიის საერთაშორისო საზაფხულო სკოლა „ქართული ხელნაწერი“
19 ივლისს, 10:00 საათზე, კეკელიძის სახელობის ხელნაწერთა ეროვნულმა ცენტრმა შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მხარდაჭერით და დაფინანსებით გახსნა ქართველოლოგიის საერთაშორისო საზაფხულო სკოლა „ქართული ხელნაწერი“.
საზაფხულო სკოლა გათვალისწინებულია ქართული ისტორიისა და კულტურის, განსაკუთრებით კი ხელნაწერი მემკვიდრეობის შესწავლითდაინტერესებული უცხოელი მკვლევარებისა და საქართველოს უნივერსიტეტების წარმომადგენლებისათვის (მაგისტრანტები, დოქტორანრები, მაგისტრები და დოქტორები), რომელთა სამეცნიერო ინტერესები შეესაბამება ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის ძირითად სამეცნიერო-კვლევით მიმართულებებს (ძველი ქართული ფილოლოგია, წყაროთმცოდნეობა, არქივთმცოდნეობა, ხელნაწერი წიგნის კულტურა, რესტავრაცია, დიგიტალიზაცია და სხვ. )
პროექტის მიზანია სამეცნიერო სფეროს განვითარების ხელშეწყობა და უცხოელი მეცნიერების დაინტერესება ქართული კულტურით. ასევე ქართველი და უცხოელი მეცნიერების სამომავლო კოლაბორაციისათვის ხელშეწყობა.

On July 19, at 10:00, Korneli Kekelidze National Centre of Manuscripts opened Georgian Studies International Summer School “Georgian Manuscript” with the support of Shota Rustaveli National Science Foundation.
The summer school is for international researchers and representatives of Georgian universities (masters’ students, PhD students, masters and PhDs) who are interested in history and culture especially study of manuscripts. Their interests are in line with the main scientific directions of Korneli Kekelidze National Centre of Manuscripts (old Georgian philology, study of water, study of archive, culture of handwritten book, restoration, digitalization etc.).
The aim of the project is supporting development of science and attracting international scientists with Georgian culture as well as supporting future collaboration of Georgian and international scientists.