“რედოქს-აქტიური პროტეინების კონფორმაციული და მექანიზმური ასპექტების კომპლექსური კვლევები ინტერფაზური ვოლტამეტრიის გაფართოებული მეთოდის გამოყენებით“
შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ დაფინანსებული ინდივიდუალური სამოგზაურო საგრანტო კონკურსის ფარგლებში, დიმიტრი ხოშტარია იმყოფებოდა საერთაშორისო კონფერენციაზე: “პროგრესი პროტეინების მახასიათებლების კვლევის ბიოფიზიკურ მეთოდებში” , რომელიც გაიმართა ქ.პალერმოში 4-6 ოქტომბერს.მან გააკეთა მოხესენება თემაზე: “რედოქს-აქტიური პროტეინების კონფორმაციული და მექანიზმური ასპექტების კომპლექსური კვლევები ინტერფაზური ვოლტამეტრიის გაფართოებული მეთოდის გამოყენებით“.
კონფერენციის მუშაობის პირველივე დღეს შედგა პროფ. დ. ხოშტარიას საუბარი პროფ. მ. ტელინგთან. საუბრის თემა იყო ახალი მეთოდის - ელემენტარული ნაწილაკების, სახელდობრ, მიუონების სპინური რელაქსაციის მეთოდის გამოყენების შესაძლებლობები ბიომოლეკულებში ელექტრონის გადატანის ფიზიკური მექანიზმების შესწავლის თვალსაზრისით. პროფ. მ. ტელინგმა გამოთქვა მოსაზრება, რომ პროფ. დ. ხოშტარიას სამეცნიერო გუნდის გამოცდილება ელექტრონული გადასვლების მექანიზმების გამოვლენის მიმართულების კუთხით შესაძლებელია მეტად სასარგებლო აღმოჩნდეს მის ლაბორატორიაში მიმდინარე ექსპერიმენტულ კვლევებში პროგრესის მისაღწევად. მეცნიერებს შორის მიღწეული იქნა წინასწარი შეთანხმება 2017 წ. გაზაფხულზე პროფ. დ. ხოშტარიას დიდ ბრიტანეტში, ქ. ოქსფორდის უნივერსიტეტში შესაძლო ვიზიტთან დაკავშირებით.
კონფერენციის მუშაობის პირველ და მომდევნო დღეენში შედგა პროფ. დ. ხოშტარიას წინასწარვე დაგეგმილი სამუშაო შეხვედრები ქ. პალერმოს უნივერსიტეტის ფიზიკისა და ქიმიის დეპარტამენტის პროფესორთან ანტონიო კუპანესთან. შეხვედრებზე განიხილებოდა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის და ქ. პალემოს უნივერსიტეტის შესაბამის დეპარტამენტებს შორის ბიოფიზიკისა და მომიჯნავე მიმართულებებით სტრატეგიული თანამშრომლობის დაფუძნებას, როგორც ერთობლივი სამეცნიერო კვლევების, ისე ახალი საგანმანათლებლო პროგრამების (მაგისტრატურა, დოქტორანტურა) შექმნის და შესაბამისად, სტუდენტებისა და პროფესორ-მასწავლებლების ორმხრივი მობილობის მექანიზმების ამოქმედებას.

Combined studies of conformational and mechanistic issues for redox-active proteins through the extended method of interfacial viltammetry
Under the framework of SRNSF’s call for travel grants, Dimitri Khoshtariya participated in the conference which called: “Advances in Biophysical Methods for Protein Characterization” (Palermo, Italy, October 4 to 6, 2016). He made a report : Combined studies of conformational and mechanistic issues for redox-active proteins through the extended method of interfacial viltammetry.
During the conference Profs. D. Khoshtariya and M. Telling briefly discussed some general aspects and prospects of possible future collaboration of two respective research teams towards the joint application of Muon Spin Relaxation method for achieving the new progress in better understanding of protein dynamics and function. They also came to the tentative agreement on the visit of Prof. Khoshtariya to the Rutherford Appleton Laboratory during spring, 2017.
During the first and following days of the Conference, Profs. D. Khoshtariya and and A. Cupane had several prearranged meetings to discuss the initiation of long-standing strategic collaboration between the respective departments of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and University of Palermo implying extensive research cooperation within the field of Biophysics and adjacent subfields, as well as educational activity that would cover creation of joint teaching programs for masters and PhD students and active exchange mechanisms (mobility schemes) both, for students and the university personnel.