რუსთაველის ფონდის მიერ დაფინანსებული ფილმის „მოლაპარაკე ქვები“ პრემიერა
17 იანვარს კინოს სახლში სსიპ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ ადმინისტრირებული სამეცნიერო - პოპულარული, შემეცნებითი ფილმების მხარდაჭერის საგრანტო კონკურსის გამარჯვებული პროექტის ფარგლებში შექმნილი სამეცნიერო - პოპულარული ფილმის - „მოლაპარაკე ქვები“ პრემიერა გაიმართა. ფილმი პროექტის ხელმძღვანელმა და ფილმის რეჟისორმა დავით გოგუაძემ წარადგინა.
რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა, თეიმურაზ დოჭვირმა ისაუბრა ფონდის სამეცნიერო - პოპულარული, შემეცნებითი ფილმების მხარდაჭერის საგრანტო კონკურსის დიდ მნიშვნელობაზე, რომლის მიზანია საქართველოს ისტორიული და კულტურული მემკვიდრეობის ფასეულობების საერთაშორისო ასპარეზზე გატანა და საქართველოს მეცნიერების შესახებ სანდო წყაროებზე დაფუძნებული სამეცნიერო - პოპულარული ფილმების შექმნა. ფონდის გენერალურმა დირექტორმა ყურადღება გაამახვილია ფილმის „ მოლაპარაკე ქვები“ სამეცნიერო და მხატვრულ ღირებულებაზე, აღნიშნა, რომ ამგვარი შემეცნებითი ფილმები ხელს უწყობს ფართო საზოგადოებაში, განსაკუთრებით კი მოსწავლე ახალგაზრდებში ქვეყნის ისტორიული წარსულისადმი ინტერესის გაღვივებას, მის უკეთ გააზრებას, ისტორიულ წარსულსა და აწმყოს შორის კავშირის განმტკიცებას, რაც წარმატებული მომავლის საფუძველია.
სამეცნიერო-პოპულარული ფილმი „მოლაპარაკე ქვები“ ასახავს სამეცნიერო ექსპედიციას, რომლის ფარგლებში ეძებენ და აღრიცხავენ საქართველოში არსებულ უძველეს არტეფაქტებს ქვაზე ამოკვეთილი სიმბოლოების სახით. არტეფაქტები განფენილია საქართველოს თითქმის მთელ ტერიტორიაზე, განსაკუთრებით მრავლადაა ხევსურეთში, თუშეთისა და ხევის ისტორიულ პროვინციებში. თანამედროვე მეცნიერებაში მიჩნეულია, რომ პეტროგლიფების ნაწილი შესაძლოა განვიხილოთ, როგორც ადრეული სიმბოლური დამწერლობის ნიმუშები, რაც მათ კიდევ უფრო დიდ ღირებულებას ანიჭებს. ფილმის დასასრულს რეჟისორმა, გადამღები ჯგუფის წევრებმა აუდიტორიის მრავალრიცხოვან შეკითხვებს უპასუხეს.

The premiere of the movie "Talking Stones" supported by the Rustaveli Foundation
On January 17, the premiere of the scientific-popular film "Talking Stones" was held  at the Cinema House as part of the winning project of  the grant call for supporting of creation scientific – popular  films,  administered by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia. The film was presented by the project's head and the film director, Davit Goguadze.
The Director General of the Rustaveli National Science Foundation, Teimuraz Dochviri, emphasized the significant importance of the foundation’s grant call for supporting of creation scientific – popular    films. The purpose of this initiative is to elevate the values of Georgia's historical and cultural heritage onto the international stage and to produce scientific-popular films about Georgian science,  established   on reliable sources.
The Foundation's Director General highlighted the scientific and artistic value of the film "Talking Stones". He emphasized that such cognitive films contribute to spark  interest in the historical past among the general public, particularly,  among students. The goal is to better comprehend the history, reinforcing the connection between the historical past and the present, ultimately serving as the successful foundation for the future.