,,ტაო-კლარჯეთის 2015 წლის საკვლევი ექსპედიციების ანგარიშები’’ - პრეზენტაცია
24 მარტს 18:00 საათზე, გიორგი ჩუბინაშვილის სახელობის ქართული ხელოვნების ისტორიისა და ძეგლთა დაცვის კვლევის ეროვნული ცენტრში გაიმართა ,,ტაო-კლარჯეთის 2015 წლის საკვლევი ექსპედიციების ანგარიშები’’ -ს პრეზენტაცია.
პროექტი -  ,,თურქეთში მდებარე ქართული ისტორიული მხარეების ტაო-კლარჯეთისა და კოლა-არტანის ქართული მატერიალური კულტურის ძეგლების კატალოგი’’ ხორციელდება ,,კავკასიის უნივერსიტეტი’’-სა და ,,საქართველოს კულტურისა და ტურისტული რესურსების კვლევის ცენტრი’’-ს მიერ, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში 2015 წელს ჩატარდა 5 ექსპედიცია (56 დღე) ისტორიული შავშეთისა და კლარჯეთის ტერიტორიის დიდ ნაწილზე.  შესწავლილ იქნა ამ მხარეებში მდებარე 283 სოფელი, ნასოფლარი და მათი მიდამოები.
შედეგად, დაფიქსირდა აქ მდებარე წერილობითი წყაროებიდან ცნობილი კულტურის 116 ისტორიული ძეგლის თანამედროვე მდგომარეობა. გარდა ამისა, გამოვლინდა კულტურის 108 უცნობი ისტორიული ძეგლი, რომლებიც არ იყო მოხსენიებული ჩვენთვის ცნობილ წერილობით წყაროებში. მათ შორის: 48 ეკლესია (12 უცნობი), 47 ნაეკლესიარი (33 უცნობი), 66 ციხე და კოშკი (31 უცნობი), 24 ქვის თაღოვანი ხიდი (1 უცნობი), 32 სხვადასხვა დანიშნულების ნაგებობა (მეგალითური, მიწისქვეშა, მღვიმის, საცხოვრებელი და სხვა, მათ შორის 24 უცნობი), უცნობი წარწერები - 1 ასომთავრული ქართული, 1 სომხური და 5 ახლადმიკვლეული ორნამენტიანი ქვა. პარალელურად დაფიქსირდა სომხური, ბერძნული, რუსული და თურქული კულტურის ცალკეული ძეგლების (ნაგებობები, წარწერები, ქვაზე კვეთილობები და სხვა) თანამედროვე მდგომარეობა.
2014 წელს ჩატარდა 9 ექსპედიცია (56 დღე) ისტორიულ არტანში, კოლაში, პალაკაციოში, ფოსოში, ერუშეთის,  ჯავახეთისა და სამცხის ნაწილში. შესწავლილ იქნა ამ მხარეებში მდებარე 314 სოფელი, ნასოფლარი და მათი მიდამოები. შედეგად, დაფიქსირდა აქ მდებარე წერილობითი წყაროებიდან ცნობილი კულტურის 119 ისტორიული ძეგლის თანამედროვე მდგომარეობა. გარდა ამისა, გამოვლინდა კულტურის 143 უცნობი ისტორიული ძეგლი, რომლებიც არ იყო მოხსენიებული ჩვენთვის ცნობილ წერილობით წყაროებში. (ხუციშვილი და სხვები, 2015).

Tao - Klarjethi and Kola-Artaani on Turkish territory
On March 24 at 18:00, presentation of ‘Tao-Klarjeti research expedition 2015 reports’ took place at George Chubinashvili National Research Centre for Georgian Art History and Heritage Preservation.
Caucasus University and Georgian Cultural and Tourist Resources’ Research Centers executed the project “Catalog of the Cultural Monuments of Georgian historic provinces: Tao - Klarjethi and Kola-Artaani on Turkish territory”, financially supported by Shota Rustaveli National Science Foundation.
Within the framework of this project, five expeditions (56 days) took place on major historic territories of Shavsheti and Klarjeti. In order to get a real picture of the area, expeditions were made to 283 villages and surrounding territories.
As a result, expedition defined ongoing conditions of 116 well-known cultural and historic monuments. In addition, they have discovered 108 Georgian cultural monuments not known to us, including: 48 churches, 47 church ruins, 66 towers, 24 stone-arched bridges, 32 other constructions (megalithic, underground, cave, residential etc.) as well as unknown scripts – 1 Georgian script ‘Asomtavruli’, 1 Armenian script and 5 newly discovered ornamented stones. Besides, the expedition defined ongoing conditions of Armenian, Greek, Russian and Turkish cultural and historic monuments.
In 2014, 9 expeditions were held (56 days) in historic Artaani, Kola, Palakatsio, Phoso, Erusheti, Javakheti and some part of Samtskhe; The 314 nearby villages, settlements and surrounding territories studied. As a result, expedition defined ongoing conditions of 119 well-known cultural and historic monuments. In addition, they have discovered 143 cultural and historic monuments not known to us.