მონოგრაფიის „კულტურული გადაკვეთები შოთა რუსთაველისა და ნიზამი განჯელის შემოქმედებაში“ პრეზენტაცია
29 იანვარს შოთა რუსთაველის სახელობის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტში კემბრიჯის უნივერსიტეტის აკადემიური გამომცემლობის მიერ გამოცემული ინგლისურენოვანი მონოგრაფიის „კულტურული გადაკვეთები შოთა რუსთაველისა და ნიზამი განჯელის შემოქმედებაში“ პრეზენტაცია გაიმართა. აღნიშნული წიგნი პირველად შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ დაფინანსებული, ფუნდამენტური კვლევებისთვის სახელმწიფო საგრანტო კონკურსის პროექტის ფარგლებში გამოიცა 2019 წელს. ახლახან, 2023 წელს კი წიგნით კემბრიჯის გამომცემლობა დაინტერესდა და რამდენადმე მოდიფიცირებული სახით გამოაქვეყნა ნაშრომი.
რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა, თეიმურაზ დოჭვირმა ღონისძიების მონაწილეებს პროექტის წარმატებით დასრულება და გამორჩეული სამეცნიერო პროდუქტის, მონოგრაფიის პრეზენტაცია მიულოცა, აღნიშნა, რომ მეცნიერების ინტერნაციონალიზაციას, საერთაშორისო კონტაქტების გაღრმავებას დღეს განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება ყველა სამეცნიერო მიმართულებაში, მათ შორის, ლიტერატურის, კულტურის სფეროში; რუსთაველის ეროვნული ფონდისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ასეთი სამეცნიერო პროექტების მხარდაჭერა, რომელთა უმთავრესი მიზანი ქართული მწერლობის, მის მიერ მსოფლიო ლიტერატურაში შეტანილი წვლილის საერთაშორისო ასპარეზზე სათანადოდ წარმოჩენა და კულტურათა შორის დიალოგის გაღრმავებაა, ქართული ლიტერატურის კვლევა-ანალიზი გლობალურ კონტექსტში.
ლიტერატურის ინსტიტუტის დირექტორმა, ირმა რატიანმა ისაუბრა ლიტერატურის ინსტიტუტისა და რუსთაველის სამეცნიერო ფონდის ხანგრძლივ ნაყოფიერ თანამშრომლობაზე, ლიტერატურის ინსტიტუტის ბოლოდროინდელ სამეცნიერო მიღწევებზე, განასაკუთრებით, მის მიერ განხორციელებულ მასშტაბურ საერთაშორისო პროექტებზე, ნაშრომებზე, რომლითაც მსოფლიოს წამყანი აკადემიური გამოცემები დაინტერესდნენ; აღნიშნა ის ფაქტი, რომ რუსთაველის ფონდის 2023 წლის ფუნდამენტური კვლევების საგრანტო კონკურსში ლიტერატურის ინსტიტუტის 4-მა პროექტმა გაიმარჯვა.
პროექტის ხელმძღვანელმა, ლიტერატურის ინსტიტუტის რუსთველოლოგიის განყოფილების ხელმძღვანელმა ივანე ამირხანაშვილმა და პროექტის მენეჯერმა, ლიტერატურის ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილემ, პროფესორმა მაკა ელბაქიძემ საკითხის კვლევის ისტორიაზე, ნიზამი განჯელისა და შოთა რუსთაველის შემოქმედების ძირეულ პრობლემებზე, საერთო და განმასხვავეველ ფაქტორებზე, პროექტის მიზნებსა და სამეცნიერო ღირებულებაზე, სიახლეზე გაამახვილეს ყურადღება.
წიგნში „კულტურული გადაკვეთები შოთა რუსთაველისა და ნიზამი განჯელის შემოქმედებაში“ განხილულია ნიზამი განჯელისა და შოთა რუსთაველის შემოქმედების ძირეული პრობლემები, მათი თანხვედრის ტიპოლოგიური არსი, ასევე, ის ისტორიულ–კულტურული თუ ლიტერატურულ–ესთეტიკური ფაქტორები, რომლებიც განაპირობებს მათ შორის განსხვავებას.

Presentation of the Monograph “Identifying Cultural Intersections in the works of Shota Rustaveli and Nizami Ganjavi”
The presentation of the English-language monograph "“Identifying Cultural Intersections in the works of Shota Rustaveli and Nizami Ganjavi” published by Cambridge Scholars Publishing, took place on January 29 at the Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature. The book was initially published in 2019 as part of the Call for Fundamental Research State Grants, funded by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia. Recently, in 2023, the Cambridge publishing expressed interest in the book and subsequently published it in a slightly modified form.
Teimuraz Dochviri, Director General of the Rustaveli National Science Foundation, congratulated the participants of the event on the successful completion of the project and the presentation of the outstanding scientific product, the monograph. He noted that the internationalization of science and the deepening of international contacts are of particular importance today in all scientific areas, including the fields of literature and culture. It is vital for the Rustaveli National Science Foundation to support such scientific projects, the main goal of which is to properly present Georgian writing and its contribution to world literature in the international stage.
The Director of the Institute of Literature, Irma Ratiani, spoke about the long-standing and successful collaboration between the Institute of Literature and the Rustaveli Foundation, emphasizing the recent scientific achievements of the Institute, particularly the extensive international projects implemented by them.
The project head and the head of the Department of Rustvelology at the Institute of Literature, Ivane Amirkhanashvili, along with project manager, Professor Maka Elbakidze, the deputy director of the Institute, delved into the history of the research of this issue. They discussed the primary challenges within the works of Nizami Ganjavi and Shota Rustaveli, explored commonalities and distinctions, and highlighted the goals and scientific innovations of the project.