პროექტი „მეცნიერება კაპიტანია“
მეცნიერების განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო ევროკავშირის პროგრამის ‘Horizon 2020’ მარი სკლოდოვსკაია-კიურის (MSCA) კონკურსის „ევროპელ მკვლევართა ღამის“ გამარჯვებული პროექტის „მეცნიერება კაპიტანია“ განხორციელებას იწყებს.
აღნიშნული პროექტით საქართველო საერთო-ევროპულ ფესტივალს „ევროპელ მკვლევართა ღამეს“ უერთდება, რომელშიც მონაწილეობას ევროკავშირისა და „ჰორიზონტი 2020“ ასოცირებული 30 ქვეყანა იღებს. 2020 წლის 27-28 ნოემბერს პროექტისმეცნიერება კაპიტანიაძირითადი ღონისძიებები, ფართომასშტაბიანი, მრავალდარგობრივი, შემეცნებითი, სახალისო, კულტურული, სპორტული აქტივობები, თბილისში, თელავში, ქუთაისში, ბათუმში, ახალციხესა და ზუგდიდში დისტანციურად ჩატარდება. ისტორიაში პირველად საქართველო გამოჩნდება ევროკავშირის წევრი ქვეყნებისა დაჰორიზონტი 2020“ პროგრამის ასოცირებული ქვეყნების მასშტაბით სინქრონულ რეჟიმში მიმდინარე საფესტივალო ღონისძიებების რუკაზე, რომელიც ფესტივალისევროპელ მკვლევართა ღამესპეციალურ ვებგვერდზე განთავსდება.
„მეცნიერება კაპიტანია“ მეცნიერების, როგორც საზოგადოების ყველა ფენის ყოველდღიური ცხოვრების ნაწილის, წარმოჩენასა და საქართველოს ფართო საზოგადოებაში მეცნიერების პოპულარიზაციას ემსახურება.
პროექტის განხორციელებაში ჩართული არიან შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი, სამეცნიერო-კვლევითი დაწესებულებები, უნივერსიტეტები, მწერალთა სახლი, ასევე, მეცნიერების, განათლების, კულტურისა და სპორტის სფეროში მოღვაწე პირები.
„ევროპელ მკვლევართა ღამე“ ევროპული მეცნიერებისა და ინოვაციების ფართო მასშტაბის ფესტივალია, რომელიც ევროკავშირის წევრი ქვეყნებისა და “Horizon 2020” პროგრამის ასოცირებული ქვეყნების ათეულობით ქალაქში 2005 წლიდან იმართება.

Project "Science is the Captain"
In order to promote the development of science, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia is launching the "Science is the Captain" project, the winner of the "European Researchers’Night" call of the EU Horizon 2020 program "Marie Sklodowskaia-Curie".
With this project, Georgia joins the European Festival "European Researchers’ Night", in which 30 countries associated with the European Union and "Horizon 2020" participate. On November 27-28, 2020, the main events of the project "Science is the Captain", large-scale, multidisciplinary, cognitive, fun, cultural, sport activities will be held remotely in Tbilisi, Telavi, Kutaisi, Batumi, Akhaltsikhe and Zugdidi.For the first time in history, Georgia will appear in synchronous regime on the map of ongoing festival events across EU member states and Horizon 2020 associated countries, which will be posted on the festival's “European Researchers’ Night” special website.
"Science is the Captain" aims to present science as a part of the daily life of all layers of society and to popularize science in the wider society of Georgia.
Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, scientific-research institutions, universities, Writers' House, as well as persons working in the field of science, education, culture and sport are involved in the implementation of the project.