2018 წლის მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების გლობალური ინოვაციის (GIST) ტექნოლოგიური იდეის (Tech-I) კონკურსი
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი ავრცელებს ინფორმაციას 2018 წლის მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების გლობალური ინოვაციის (GIST) ტექნოლოგიური იდეის (Tech-I) კონკურსის შესახებ. ტექნოლოგიური იდეის კონკურსი შესაძლებლობას აძლევს მეწარმეებსა და ინოვატორებს მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების დარგში, დაესწრონ ტრენინგებს და მოიპოვონ საწყისი კაპიტალი.
2018 წლის GIST Tech-I კონკურსი იწვევს დამწყებ ეტაპზე მყოფ ინოვაციურ სტარტაპებს მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების (S&T) ყველა სფეროში (მაგალითად: სოფლის მეურნეობა, განათლება, ენერგეტიკა გარემო, ჯანდაცვა, ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები (ICT), ოკეანეები და კოსმოსის მეცნიერება). დამწყებ საფეხურზე მყოფ სამეცნიერო და ტექნოლოგიურ სტარტაპებს შეუძლიათ, გაწევრიანდნენ ერთ-ერთ Tech-I ჯგუფში. თითოეული GIST-თან ასოცირებული მენტორი აირჩევს სამ სტარტაპს გლობალური საჯარო არჩევნებით. 10 წამყვან სტარტაპს და მათ GIST-თან ასოცირებულ მენტორს კი დაუფინანსდებათ 2018 წლის სტამბოლის გლობალურ მეწარმეობის კონგრესის ბოლო ეტაპზე დასასწრებად საჭირო ვიზიტის ხარჯები. ფინალისტებს საშუალება მიეცემათ, თავიანთი იდეები საერთაშორისო დონეზე წარმოაჩინონ 2018 წლის გლობალური მეწარმეობის კონგრესის (GEC)-ის მეშვეობით და მიიღონ 10 000 USD საწყისი კაპიტალის სახით. ამასთანავე, ყველა ფინალისტი მიიღებს მონაწილეობას ტრენინგში GEC-მდე და კონგრესის შემდეგ სამი თვის განმავლობაში.
2018 წლის Tech-I კონკურსის ორგანიზატორები არიან ამერიკული ასოციაცია მეცნიერების განვითარებისათვის (AAAS) და VentureWell. განაცხადების მიღება 2018 წლის Tech-I კონკურსისათვის შესაძლებელია ამა წლის 28 დეკემბრამდე. განაცხადი უნდა მოიცავდეს სამეცნიერო და ტექნოლოგიური ინოვაციური პროექტის მოკლე შეჯამებას წუთ-ნახევრიან ვიდეო ჩანაწერთან ერთად. ვიდეო უნდა წარმოაჩენდეს ინოვაციურ პროდუქტსა და იდეას და უნდა გაიგზავნოს მოცემული ბმულის მეშვეობით: http://www.gistnetwork.org/content/gist-tech-i
განაცხადების წარდგენა შეუძლიათ 18-დან 40 წლამდე ასაკის საქართველოს მოქალაქეებს, რომელთაც აქვთ ბიზნესი ან სურვილი ბიზნესის დაწყებისა GIST-ში მონაწილე რომელიმე ქვეყანაში. განსაკუთრებით წახალისებულია იმ ორგანიზაციების მონაწილეობა, რომლებიც მჭიდროდ თანამშრომლობენ ახალგაზრდა მეცნიერებთან და ინჟინერებთან (უნივერსიტეტები, ბიზნეს ინკუბატორები, ბიზნესის დამაჩქარებლები (accelerators)).

Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia disseminates information regarding the 2018 GIST Tech-I Competition. The competition offers young science and technology innovators and entrepreneurs an opportunity to compete for mentorship, training, and seed capital to advance their ventures.
The early stage science and technology startups will earn a spot by applying to join one of the over sixty GIST Alumni Mentors Tech-I teams. Each GIST Alumni Mentor will select three startups to represent them in the global public voting, and the top ten startups and their GIST Alumni Mentors will receive a paid trip to the 2018 Global Entrepreneurship Congress (GEC) in Istanbul for the final round of the Tech-I Competition. Finalists will both gain international visibility from pitching their ideas at GEC 2018, and compete for at least $10,000 in seed capital. In addition, all finalists will receive extensive training and mentoring before the GEC, and up to three months of mentorship following the GEC.
The GIST 2018 Tech-I Competition implementers are the American Association for the Advancement of Science (AAAS) and VentureWell. In 2018, the GIST Tech-I competition is seeking startups from all areas of science and technology (S&T) innovation (examples include: agriculture, education, energy, environment, health, information communication technologies (ICT), oceans, and space science) who are still early stage (example, companies that have completed some market analysis, have a launch timeline or have recently launched a product/service for distribution, or have a realistic strategy to sell a product/service).
Applications for the 2018 GIST Tech-I Competition will be accepted now through December 28, 2017. Applicants should submit an executive summary of their science or technology innovation along with a 90 second video explaining their idea or product/service at [www.gistnetwork.org/tech-i]www.gistnetwork.org/tech-i. Applicants must be citizens of Georgia, must be between 18-40 years old on January 15, 2018, and either have a business or be willing to start a business in a GIST eligible country.
Organizations that work with young scientists and engineers, such as universities, or organizations that work with technology startup companies, such as business incubators and accelerators, are strongly encouraged to apply.