2024 წლის ახალგაზრდა მეცნიერთა კვლევების გრანტით დაფინანსების კონკურსის შედეგები
2024 წლის ახალგაზრდა მეცნიერთა კვლევების გრანტით დაფინანსების კონკურსზე დარეგისტრირდა 137 საპროექტო განაცხადი. კონკურსზე წარმოდგენილმა პროექტებმა გაიარა ტექნიკური ექსპერტიზა (კონკურსის მიზნებისათვის დადგენილ მოთხოვნებთან შესაბამისობა) და შეფასების ეტაპზე გადავიდა 129 პროექტი. შეფასების ეტაპზე გადასული პროექტების შეფასება განხორციელდა ევროპის სამეცნიერო ფონდის მიერ (European Science Foundation – Science Connect, ESF-SC) 3 ეტაპად, რაც გულისხმობდა:
1. თითოეული პროექტის პირველადი შეფასება ორი დამოუკიდებელი ექსპერტის მიერ;
2. ახალგაზრდა მეცნიერის შეპასუხება პირველად შეფასებაზე (ე.წ. Rebuttal);
3. თითოეული პროექტის პანელური შეფასება ექსპერტთა ჯგუფების მიერ პირველადი შეფასებისა და ახალგაზრდა მეცნიერის შეპასუხების გათვალისწინებით.
ექსპერტთა ჯგუფების (პანელების) მიერ შემუშავებული საბოლოო შეფასების საფუძველზე რანჟირებული სიების შედგენა და გამარჯვებულების გამოვლენა მოხდა ფონდის გენერალური დირექტორის 2024 წლის 28 ივნისის N102 ბრძანების ,,2024 წლის ახალგაზრდა მეცნიერთა კვლევების გრანტით დაფინანსების კონკურსში დარეგისტრირებული პროექტების საბოლოო ქულის დაანგარიშების და დაფინანსების წესის“ შესაბამისად. დასაფინანსებლად შეირჩა 31 პროექტი.
ფონდის გენერალური დირექტორის 2024 წლის 17 დეკემბრის N190 ბრძანება ,,2024 წლის ახალგაზრდა მეცნიერთა კვლევების გრანტით დაფინანსების კონკურსში გამარჯვებული პროექტების და რანჟირებული სიების დამტკიცების შესახებ“.
გამარჯვებული პროექტების სია
კონკურსის მონაწილეებს პროექტების შეფასების გაცნობა შეუძლიათ გრანტების მართვის ერთიან სისტემაში (GMUS).

Results of 2024 Call “Research Grants for Young Scientists”
The Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia is pleased to announce the results of the 2024 "Research Grants for Young Scientists" Call. A total of 137 project proposals were initially submitted, with 129 proposals progressing to the evaluation stage after undergoing an eligibility check.
The evaluation process was carried out by the European Science Foundation – Science Connect (ESF-SC) and consisted of three key stages:
1. An initial assessment of each project by two independent peer reviewers;
2. A rebuttal process, allowing the applicants to respond to the initial evaluations;
3. A final assessment by expert groups/panels, which considered the original evaluations and the rebuttals submitted by the applicants.
Following the comprehensive evaluation conducted by the expert groups, ranked lists were compiled. Based on these rankings, 31 projects were selected for funding, in accordance with the Director General's Order No. 102, dated June 28, 2024.
The Decree of the Director General of the Foundation approving the winning projects and ranking lists for the 2024 Research Grant for Young Scientists is available in Georgian.