მე-8 ქართულ-გერმანული სკოლა და სემინარი ფუნდამენტურ მეცნიერებებში
2018 წლის 20 აგვისტოს,  ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში საზეიმოდ გაიხსნა  იულიხის კვლევითი ცენტრისა (გერმანია) და პარტნიორი ქართული უნივერსიტეტების (საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, აგრარული უნივერსიტეტი და ილიას სახელმწიფო უნივერისტეტი) ერთობლივი, მე-8 ქართულ-გერმანული სკოლა და სემინარი ფუნდამენტურ მეცნიერებებში, რომელიც გაგრძელდება 25 აგვისტომდე. აღნიშნული ღონისძიება, არის შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და გერმანიის იულიხის ცენტრის ერთობლივი მიზნობრივი პროგრამა.
ღონისძიების თემატიკას წარმოადგენს "მეცნიერება საქართველოში  არსებულ მულტიდისციპლინარულ SMART|Lab - ებში .
სკოლისა და სემინარის განმავლობაში აქცენტი გაკეთდება სამ ძირითად კომპონენტზე:
ა) სიმეტრიები სუბატომურ ფიზიკაში, რომელიც მიეძღვნება საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების ერთ-ერთ ფუნდამენტურ საკითხს: სამყაროში დამზერილ მატერიის დომინირების საკითხს ანტი მატერიაზე;
ბ) ატმოსფერული კვლევები და მოდელირება, რომელიც დაკავშირებულია
SMART|AtmoSim_Lab-თან;
გ) ვიზუალიზაცია მედიცინის სფეროში და ბიო მარკერები.
კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობას მიიღებენ ამაჩქარებლების, ნაწილაკთა ფიზიკის და ტექნოლოგიების მსოფლიო დონის ექსპერტები, რომლებიც სხვადასხვა საერთაშორისო კოლაბორაციების (JEDI, Borexino, JUNO, PAX) წევრები არიან.
კონფერენციის მუშაობა ითვალისწინებს ამ სფეროებში არსებული მიღწევების შეჯამებას და მოხდება ორ ქვეყანას შორის მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების მიმართულებით სამომავლო თანამშრომლობის გზების დასახვა. ამასთან ერთად, ბაკალავრიატის, მაგისტრატურის და დოქტორანტურის სტუდენტებისთვის ჩატარდება თემატური სალექციო კურსები საბუნებისმეტყველო და საინჟინრო მეცნიერებებში, მოეწყობა პოსტერების სესია. შეირჩევიან სხვადასხვა მიმართულების (ფიზიკა, მათემატიკა, ქიმია, ბიოლოგია, საინჟინრო ტექნოლოგიები) საუკეთესო სტუდენტები იულიხის კვლევით ცენტრში სტაჟირების გასავლელად.

8th Georgian-German School and Seminar in Basic Sciences
On August 20-25, 2018, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University hosted the joint 8th Georgian-German School and Workshop in Basic Science (GGSWBS) with the participation of Jülich research center (Forschungszentrum Jülich) and Georgian partner universities (AUG, ISU, GTU and TSU) This event is a joint target programme of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and German Jülich research Center (Forschungszentrum Jülich).
The subject of this event was science at multidisciplinary SMART|Labs in Georgia".
the school and seminar focused on three main components:
- Symmetries in Subatomic Physics, devoted to the subject of one of the fundamental direction in natural sciences - the dominance of matter over antimatter in the universe;
- Atmospheric Research and Modelling, related to the SMART|AtmoSim_Lab,
- Medical Imaging and Biomarkers.
In this workshop, international experts participated from the accelerator groups, particle physicists and technology from various international collaborations (JEDI, Borexino, JUNO, PAX, ...).
The goal of the school and workshop “Science at multidisciplinary SMART|Labs in Georgia" has been successfully achieved. Topics of the lectures fully covered the school thematic. The conference work envisaged summarizing the achievements in these fields and further improvement of the future cooperation between science and technology in the two countries. For Bachelor's, Master's and PhD students the thematic lectures will be conducted in natural sciences and engineering by directors and leading scientists of the research center.
As part of this event, the best students will be selected from the various scientific fields - Physics, Mathematics, Chemistry, Biology, Engineering Technology. They will have internship for 1 month in Jülich research center (Forschungszentrum Jülich). Internship is fully funded by the German side.