ევროპული კვლევების საბჭოს ეროვნული საკონტაქტო პირების შეხვედრა
ბელგიის სამეფოში, ქ. ბრიუსელში ევროპული კვლევების საბჭოს ეროვნული საკონტაქტო პირების შეხვედრა (ERC NCP meeting) მიმდინარეობს. ღონისძიებას ესწრება შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის თანამშრომელი მარიამ ქებურია (ERC NCP in Georgia).
ევროპული კვლევების საბჭოს აღმასრულებელი სააგენტოს წარმომადგენლები ეროვნულ საკონტაქტო პირებს განახლებულ ინფორმაციას აწვდიან მომდევნო სამუშაო პროგრამაში (ERC Work Programme) და კონკურსებში გათვალისწინებული ცვლილებების შესახებ, უზიარებენ  ERC საგრანტო კონკურსების მიმდინარეობას, დასრულებული პროექტების ხარისხობრივ შეფასებას, სხვადასხვა სტატისტიკურ მონაცემებს და ევროპული კვლევების საბჭოს კონკურსების ადმინისტრირებასთან დაკავშირებულ სხვა მნიშვნელოვან ინფორმაციას.
ERC-ს დღეისათვის მიმდინარე 5356 პროექტი აქვს (2655 წინა ჩარჩო პროგრამიდან - FP7, ხოლო -  2701 მიმდინარე ჩარჩო პროგრამიდან - ჰორიზონტი 2020).
დღის წესრიგი ასევე მოიცავს ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) 10 წლის იუბილესთან დაკავშირებული ღონისძიებების შეჯამებას. წელს  ERC 10 წლის იუბილის აღსანიშნავად მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში  სულ 140 ღონისძება გაიმართა. მათ შორის, ერთ-ერთ გამორჩეულ საინფორმაციო რეგიონული ღონისძიებას - ‘ERC – SUPPORTING EXCELLENT RESEARCHERS ALL OVER EUROPE | EASTERN PARTNERSHIP COUNTRIES REGIONAL EVENT: ARMENIA, AZERBAIJAN, BELARUS, GEORGIA, MOLDOVA, UKRAINE ‘ საქართველომ უმასპინძლა.
ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) მომდევნო კონკურსების შესახებ დეტალური ინფორმაცია - 2018 წლის სამუშაო პროგრამა გამოქვეყნდება მიმდინარე წლის ივლისის თვეში. მასში ასახული იქნება განხლებული საგრანტო სქემა - Synergy grant, რომელიც სხვადასხვა ქვეყნისა და კვლევითი ინსტიტუტციის წამყვან მეცნიერებს (Principal Investigators) ერთობლივი განაცხადის წარდგენა შეეძლებათ.
ეროვნული საკონტაქტო პირების შეხვედრას (ERC NCP meeting) ესწრებიან წარმომადგენლები ევროკავშირის წევრი და პროგრამა ,,ჰორიზონტიი 2020“-თან ასოცირებული ქვეყნებიდან. შეხვედრა 30 მაისს დასრულდება.

European Research Council (ERC) National Contact Points’ (NCP) Meeting is currently being held in  Brussels, Kingdom of Belgium. Shota Rustaveli National Science Foundation (SRNSF) is represented by Ms. Mariam Keburia, ERC NCP in Georgia.
The representatives of ERC Executive Agency are providing the NCPs with the updated information regarding the changes in the upcoming ERC Work Programme that includes modifications in calls for proposals, the ERC call process, the qualitative review of the finalized projects, various statistics and other information that is relevant to the administration of ERC grants. As of today, the ERC operates 5356 active projects (2655 from the previous framework programme FP7 and 2701 from the current framework programme, “Horizon 2020”)
The agenda of ERC NCP meeting includes the recap of the 140 events that were organized in celebration of the ERC’s 10-year anniversary across the globe. Georgia hosted one of the important regional events “ERC – SUPPORTING EXCELLENT RESEARCHERS ALL OVER EUROPE | EASTERN PARTNERSHIP COUNTRIES REGIONAL EVENT: ARMENIA, AZERBAIJAN, BELARUS, GEORGIA, MOLDOVA, UKRAINE”, which was organized by SRNSF.
Detailed information regarding the upcoming ERC calls will be published in July, 2017, alongside with 2018 Work Programme. An updated grant scheme, Synergy grant, which can be awarded to leading scientists (Principal Investogators) from various countries and research institutions, will also be a part of the 2018 Work Programme.
The ERC NCP meeting is attended by representatives from European Union Member States and “Horizon 2020” associated countries. The ERC NCP meeting ends on 30th of May, 2017