ETHICS - ის კონსორციუმის პარტნიორების პირველი შეხვედრა
ევროკავშირის პროგრამის Erasmus+ გამარჯვებული პროექტის „კვლევის პასუხისმგებლიანად წარმართვა - კვლევის კეთილსინდისიერება და ეთიკა ქართულ უნივერსიტეტებში“ (Responsible Conduct of Research – Research Integrity and Ethics in Georgian Universities” (ETHICS) კონსორციუმის პარტნიორების პირველი შეხვედრა გაიმართა. შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი კონსორციუმში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან, განათლების ხარისხის ეროვნულ ცენტრთან ერთად პარტნიორი სახელმწიფო ორგანიზაციის სტატუსით მონაწილეობს. პროექტის მიზანია უნივერსიტეტებსა და კვლევით დაწესებულებებში კვლევის ხარისხის ამაღლება სისტემური გაუმჯობესების გზით.
შეხვედრის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ, განათლების ხარისხის ეროვნული ცენტრის დირექტორმა თამარ მახარაშვილმა, რუსთაველის ფონდის გენერალურმა დირექტორმა ერეკლე ასტახიშვილმა, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა ნინო დობორჯგინიძემ და სხვებმა.
შეხვედრის მიზანს წარმოადგენდა ETHICS - ის პროექტით გათვალისწინებული სამუშაო მიმართულებების, პაკეტების განხილვა. ღონისძიების მონაწილეებმა იმსჯელეს პროექტის მნიშვნელობაზე, მის მიზნებსა და ზოგადად, კვლევის ეთიკის მნიშვნელობაზე.
შეხვედრის განმავლობაში ღონისძიების მონაწილეებმა განიხილეს ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები როგორიცაა: კვლევის პასუხისმგებლიანად წარმართვის ევროპული სტანდარტების დანერგვა, ინსტიტუციურ დონეზე კვლევის კეთილსინდიერების მხარდამჭერი გეგმის შემუშავება, მეცნიერების მიმართ ნდობის გაძლიერება, სამეცნიერო საზოგადოების ცნობიერების ასამაღლებელი აქტივობების განხორციელება.
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი ETHICS-ის ფარგლებში ჩართული იქნება პროექტით გათვალისწინებულ აქტივობებში, ვორქშოფებსა და შეხვედრებში, რითაც ფონდი უზრუნველყოფს უნივერსიტეტებში კვლევის დისციპლინური გარემოს გაუმჯობესებას, რაც დადებითად აისახება ქვეყანაში არსებულ ვითარებაზე.
შეხვედრაში მონაწილეობდნენ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, განათლების ხარისხის ეროვნული ცენტრის, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და საქართველოს 10 უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების წარმომადგენლები.

On March 1, 2023, the first national meeting of the consortium partners of the Erasmus+ winning project - "Responsible Conduct of Research - Research Integrity and Ethics in Georgian Universities" (ETHICS) was held. Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia participates in the consortium as a partner organization, together with the Ministry of Education and Science of Georgia and the National Center for Education Quality, as a state agency. The aim of the national structural reform project ETHICS is to launch a systemic improvement intervention to improve the quality of University and Research-Performing Organizations (RPOs) research through launching measures to adhere to the foundations of high-quality research and excellence.
The purpose of the meeting was to discuss the work packages provided by the ETHICS project. The partners participating in the event discussed the importance of the project, the objectives of the ETHICS and the general importance of research ethics at the national level.
During the national meeting following issues were discussed: establishing of European standards for responsible conduct of research, the development of a plan supporting research integrity at the institutional level, the strengthening of trust in science society, and the need of implementing awareness-raising activities of the scientific community.
Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia within the framework of ETHICS will be involved in the activities, workshops, and meetings of the project, thus the foundation will ensure the improvement of the research disciplinary environment in universities, which will have a positive impact on the current situation in the country.
Representatives of the Ministry of Education and Science of Georgia, National Center for Education Quality, Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, and 10 higher educational institutions of Georgia participated in the meeting.