„EURAXESS“- ში გაწევრიანება- ახალი ნაბიჯი ევროპის სამეცნიერო სივრცეში ინტეგრაციისკენ.“
16 ივლისს, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში  გაიმართა ღონისძიება - „EURAXESS“- ში გაწევრიანება- ახალი ნაბიჯი ევროპის სამეცნიერო სივრცეში ინტეგრაციისკენ.“ პრეზენტაცია  განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის  მინისტრმა  მიხეილ ბატიაშვილმა  და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა  დირექტორმა  ზვიად გაბისონიამ  წარადგინეს.
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის  მინისტრმა მიხეილ  ბატიაშვილმა განაცხადა, რომ  პრეზენტაცია   ორ   მნიშვნელოვან მოვლენას, ქართული მეცნიერების დიდ საერთაშორისო  წარმატებებს  ეძღვნება. საქართველომ მიიღო მოწვევა, გახდეს  ევროკავშირის ინოვაციებისა და მეცნიერების ორგანიზაციის EURAXESS-ის წევრი, რომელიც ევროკავშირის ერთ-ერთი  ყველაზე ავტორიტეტული ორგანიზაციაა, რაც ფაქტობრივად,  ქართული მეცნიერების  ევროკავშირის სივრცეში ინტეგრაციას ნიშნავს.  მინისტრმა მადლობა გადაუხადა რუსთაველის ფონდის გენერალურ დირექტორს,    ზვიად გაბისონიას  ამ მიმართულებით  გაწეული   ინტენსიური და მიზანმიმართული  მუშაობისთვის, ამ მნიშვნელოვან საქმეში  შეტანილი  დიდი   წვლილისთვის.  მიხეილ ბატიაშვილმა აღნიშნა, რომ ეს მოვლენა  ოფიციალურად   2019 წლის სექტემბერში, ქალაქ  ბრიუსელში გაფორმდება, როცა ხელი მოეწერება   Declaration of Commitment - მხარეთა მიერ მზაობის გამოხატვის დეკლარაციას და ხელშეკრულების.  „ასევე  საამაყო  ფაქტია, რომ  ქართველ მეცნიერებს  მსოფლიოს ერთ-ერთი ყველაზე დიდი სამეცნიერო ბაზის Web of Science-ის მონაცემების მიხედვით,  ციტირების ყველაზე მაღალი ინდექსი  აქვთ პოსტსაბჭოთა ქვეყნებს შორის, რაც  საქართველოს მეცნიერების დიდი  საერთაშორისო წარმატებაა“ - განაცხადა მიხეილ ბატიაშვილმა.
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის  დირექტორმა  ზვიად გაბისონიამ EURAXESS -ის  - ევროკავშირის კვლევებისა და ინოვაციების  სახელმწიფოთაშორისი   ორგანიზაციის მნიშვნელობასა და მიზნებზე, იმ  დიდ შესაძლებლობებზე ისაუბრა,  რომელსაც  ამ  საერთაშორისო პროგრამაში  ჩართვა აძლევს ქვეყანას,  მის სამეცნიერო პოტენციალს.
„ ჩვენ 2018 წლის  ოქტომბრიდან დავიწყეთ  პროექტზე მუშაობა  და მაქსიმალურად მოკლე დროში მივაღწიეთ მიზანს, ეს  ნაბიჯი  ახალი  ფართო შესაძლებლობები და  ახალი გამოწვევაა ქართული მეცნიერებისთვის, მისი განვითარებისა და მაღალევროპულ სტანდარტებზე ასაყვანად.  ევროკავშირის   პროგრამა EURAXESS-ში  გაერთიანების შედეგად, ქართველ მეცნიერებს   ექნებათ პირდაპირი წვდომა 15 000-ზე მეტ მსოფლიოს წამყვან  უნივერსიტეტთან, სამეცნიერო-კვლევით ინსტიტუტთან და კვლევებით დაინტერესებულ ბიზნესთან, მსოფლიოს 500-ზე მეტ საერთაშორისო და შიდა ეროვნულ სამეცნიერო ფონდების გრანტებთან,  კვლევებით დაინტერესებულ  ბიზნესთან, რაც ძალზე მნიშვნელოვანია.  ასე რომ,  შეიძლება ითქვას,  მეცნიერების სფეროშო ჩემპიონთა ლიგაში გადავედით...   რაც შეეხება ქართველი მეცნიერების იმ  მიღწევას, რომ  ისინი ლიდერები არიან    ციტირების   მაღალი ინდექსით  პოსტსაბჭოთა ქვეყნებს შორის   საერთაშორისო სამეცნიერო   ბაზის Web of Science-ის მიხედვით,  ეს განათლებისა და მეცნიერების სფეროში გატარებული სახელმწიფო პოლიტიკის, შედეგზე ორიენტირებული   ცვლილებების შედეგია;  აღსანიშნავია, რომ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საგრანტო კონკურსებში გამარჯვებული მეცნიერებისთვის ერთ-ერთი მოთხოვნა  მათ მიერ  მაღალრეიტინგულ სამეცნიერო ჟურნალებში პუბლიკაციების გამოქვეყნებაა“- განაცხადა   ზვიად გაბისონიამ.

On June 16, The Ministry of Education and Science of Georgia held the business meeting „EURAXESS“ Engagement - New step towards integration to European Scientific Platform. Speech and presentation were delivered by Minister of Education and Science of Georgia Mikheil BATIASHVILI and Director General of The Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia (SRNSFG) Prof. Zviad GABISONIA. Minister of Education and Science of Georgia Mikheil BATIASHVILI mentioned that presentation covers important issue like great international success of Georgian science.
Georgia has been invited to become a member of EURAXESS - European Innovation and Science Organization, which is EUs one of the most authoritative organization, this actually means integration of the Georgian science into the EUs space. Minister thanks to Director General of SRNSFG for his intensive and focused work and sole dedication to this job.
Minister said that this event officially will be agreed in September at Brussels when Declaration of Commitment will be signed,
It is also a important and honorable that Georgian scientists, according to the world's largest scientific basis The Web of Science, have the highest index of citation among the post-Soviet countries, which can be reckoned as an international success of Georgian science, "Mikheil Batiashvili said.
Professor Gabisonia talked about EURAXESS, its goals, innovative research importance, opportunities as an platform of multinational organization and mentioned that inclusion in this international program gives the country huge scientific potential.
We started to work on this project at October 2018 and reached the goal in a short period of time. This step is new and wide opportunity and challenge to Georgian science, for its development towards highest EU standards.  Engagement to EURAXESS” will give to our scientists access to more than 15000 EU universities, and other research bodies, more than 500 international and national grants, businesses. Thus we are now at the Champion’s league of science; Moreover, Georgian scientists, according to the world's largest scientific basis The Web of Science, are leaders by the highest index of citation among the post-Soviet countries. This achievement can be translated as a result of new state policy in the field of education and science, oriented towards radical changes. It must be mentioned that one of the requests for grant winner scholars is to be published in high-ranking scientific journals, mentioned Professor GABISONIA.